بررسی آسیب هدفون به گوش و مشکلات به وجود آمده

آسیب هدفون به گوش

در این مقاله قصد داریم به موضوع مهم آسیب هدفون به گوش بپردازیم. مسئله بسیار مهم و حیاتی که خیلی از نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان امروزی با آن درگیر هستند. مسلما ممکن است که شما قبلا هم درباره این آسیب ها شنیده باشید اما در این مقاله قصد داریم که خیلی موشکافانه به این موضوع بپردازیم و از جهات مختلف این موضوع را بررسی کنیم. همچنین قصد داریم بفهمیم که آیا عملا می شود جلوی بروز این مشکل را گرفت یا خیر؟ پس با ما همراه باشید.

آسیب هدفون به گوش

درباره موضوع آسیب هدفون به گوش در مقاله کم شنوایی در جوانی هم صحبت هایی کردیم. در آن مقاله به این موضوع اشاره کردیم که چه چیز هایی باعث بوجود آمدن کم شنوایی در جوانی می شود که یکی از مهمترین موارد آن هم گوش دادن موسیقی با هدفون و صدای بلند بود. حال اینجا می خواهیم اختصاصا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.
اگر دقت کرده باشید دیگر استفاده از هدفون و هندزفری با پیشرفت تکنولوژی، تبدیل به یک امر عادی شده است. تقریبا از هر 10 جوان رهگذری که در خیابان می بینید، 7 تای آن ها اگر تنها باشند یک هدفون تو گوششان است و احتمالا هم در حال گوش دادن به موسیقی هستند. این موضوع اصلا ایرادی ندارد و اتفاقا برای فرار از سر و صدای شلوغی های شهر بسیار هم مناسب است. اما این موضوع تا زمانی بی خطر است که منجر به کم شنوایی و در آخر خرید سمعک نشود.
در واقع آسیب هدفون به گوش زمانی بوجود می آید که ما به صورت مداوم و با صدای بلند به موسیقی گوش می دهیم. هدفون ها به علاوه اینکه در صورت استفاده، نزدیک ترین جسم به گوش ما هستند، بلکه توانایی تولید سطح بسیار بالایی از صدا را هم دارند که خود این موضوع شروع مشکلی است که حل کردن آن چندان کار ساده ای نیست.

آسیب هدفون به گوش

چرا صدای بلند هدفون به گوش آسیب می رساند؟ 

ساختار گوش انسان به این صورت است که اصوات سطح پایین را به راحتی می تواند به صورت مداوم گوش کند. در دنیای طبیعی هم صداهای بلند به ندرت شنیده می شوند و معمولا صدا ها آروم و در سطوح پایین هستند. پس گوش انسان عادت می کند که صداهایی در سطح پایین را بشنود و آستانه شنوایی خود را در همین حد نگه می دارد. حال اگر شما به طور مصنوعی یک صدای خیلی بلند را به طور مداوم وارد گوشتان بکنید، گوش شما چون که برای این صدا آماده نیست و تربیت نشده است، دچار آسیب می شود. هدفون هم یکی از مصداق های بارز همین صدای بلند مصنوعی است که انسان آسیب هدفون به گوش را خودش به صورت خودخواسته برای خود بوجود می آورد.

 

چه کسانی بییشتر در معرض خطر آسیب هدفون به گوش هستند؟

جواب این سوال مسلما این است که کسانی که به صورت مداوم و با با صدای بلند از هدفون استفاده می کنند. این افراد چه کسانی هستند؟ مسلما این افراد جوان ها، نوجوان ها و به طور کلی افراد زیر 35 سال هستند. سازمان بهداشت جهانی در برآورد کرده است که 50 درصد کسانی که با هدفون موسیقی گوش می دهند، با صدای خیلی بلند به موسیقی گوش می دهند و این 50 درصد بیشتر شامل جوانان و نوجوانان می شود.

هدفون چگونه باعث کم شنوایی می شود؟ 

هدفون امواج صوتی ای تولید می کند که پرده گوش را می لرزاند. این لرزش از طریق استخوان های کوچک به گوش داخلی گسترش پیدا می کنند و به حلزون گوش می رسند. این حلزون گوش یک محفظه ای در گوش داخلی است که با مایع پر شده و از هزاران موی کوچک تشکیل شده است. هنگامی که ارتعاش این امواج به حلزون گوش می رسد، باعث می شود که آن تارهای مویی حرکت کنند. به طبع هر چه صدا بلند تر باشد، ارتعاشات بیشتر و حرکت مو ها هم بیشتر می شود. حال دیگر با زیاد شدن این صدا حساسیت سلول های مو ها به لرزش کمتر می شود و باعث می شود از آن به بعد ما صدا ها را آنطور که باید به وضوح نشنویم. گاهی حتی گوش دادن زیاد موسیقی با هدفون منجر به خم شدن یا تا شدن سلول ها می شود که پس از انجام شنوایی سنجی علائم کم شنوایی موقتی و دائمی مشاهده می شود.

پیامد های استفاده از هدفون

آسیب هدفون به گوش فقط محدود به همین مواردی که گفتیم نمی شود. گوش دادن موسیقی با صدای بلند با هدفون خطرات دیگری برای گوش به همراه دارد که عبارتند از:
-جلوگیری از عبور هوا و در نتیجه عفونت کردن گوش می شود.
-وزوز کردن، صدای شنیدن سوت و در نتیجه حساس شدن به اصوات طبیعی که به آن هایپراکوزیس می گویند.
-زیاد تر شدن جرم و ترشحات گوش که باعث وزو گوش، مشکل شنوایی، گوش درد و عفونت های مکرر می شوند.
-امواج الکترومغناطیسی که هدفون ایجاد می کند باعث سر درد و سرگیجه می شوند.
-عفونت کردن گوش که باعث تحت تاثیر قرار دادن مغز هم می شود

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که با صدای بلند به موزیک گوش میدهید، تست شنوایی را به‌صورت دوره‌ای انجام دهید تا از سلامت گوش خود اطمینان پیدا کنید.

پیامد های استفاده از هدفون

چگونه می توان از آسیب هدفون به گوش جلوگیری کرد؟ 

در مقالات قبلی گفتیم و باز هم به شما می گوییم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. خصوصا این موضوع در رابطه با موارد مرتبط با گوش بیشتر هم صدق می کند چون درمان قطعی و کاملی معمولا برای مشکلات شنوایی وجود ندارد. چگونه می توانیم از این آسیب ها جلوگیری کنیم؟ بهترین راه این است که سطح آگاهی خودمان را بالا ببریم و با رعایت یکسری نکاتی که در اینجا به شما خواهیم گفت، احتمال ابتلا به کم شنوایی را بیش از پیش کمتر کنیم

صدا را کم کنید

ساده است، درست نمی گوییم؟ یکی از بهترین راه ها به همین سادگی می باشد. صدای موسیقی را تا 60 درصد کاهش دهید و به موسیقی با لذت تمام گوش دهید. با این حد از صدا شما همچنان می توانید به موسیقی گوش دهید و از آن لذت ببرید. به علاوه این دیگر به گوش شما هم آسیبی نمی رسد. خیلی از گوشی های موبایل در حال حاضر حد مناسب صدا را مشخص می کنند و اگر شما بخواهید حد صدا را از آن بیشتر کنید به شما هشدار لازم را می دهند.

تنظیمات صدا را در گوشی فیکس کنید 

در گوشی های هوشمند امروزی این امکان وجود دارد که به تنظیمات صدا وارد شوید و صدای گوشی را آنطور که آسیبی به گوش نمی رساند تنظیم کنید که دیگر به طور تصادفی هم از حد ایمن عبور نکنید. این موضوع برای والدین هم بسیار لازم است که گوشی کودکانشان را اینطوری تنظیم کنند.

تعداد دفعات گوش دادن موسیقی با هدفون را محدود کنید 

آسیب هدفون به گوش با کمتر کردن دفعات استفاده از آن به طبع کمتر می شود. کافی است فقط کمتر در معرض صدای بلند باشید تا بتوانید بیشتر از دچار شدن به کم شنوایی پیشگیری کنید. اگر هم حتما لازم است موسیقی ای را با صدای خیلی بلند گوش دهید، بین آن به گوش هایتان کمی استراحت دهید.

از هدفون های مناسب استفاده کنید

مطمئن باشید این مشکل دور از چشم برند های بزرگ تولید هدفون نبوده و هدفون هایی هستند که برای این مشکل راهکارهایی ابداع کرده اند. شما می توانید فقط با کمی تحقیق و مشورت این نوع از هدفون ها را پیدا کنید و خریداری کنید. البته یادتان باشد که این موضوع کافی نیست و شما همچنان باید نکات قبلی را هم به علاوه این نکته رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *