اختلال پردازش شنوایی چیست؟ + راه های درمان

اختلال پردازش شنوایی

اختلال پردازش شنوایی

عارضه اختلال پردازش شنوایی یکی از مشکلات درگیر کننده در موارد مرتبط با گوش انسان به شمار می رود. این مشکل عموما در کودکان بوجود می آید اما اینطور نیست که سنین دیگر دچار این مشکل نشوند. در این مقاله قصد داریم به مشکل پردازش شنوایی بپردازیم و آن را به طور موشکافانه بررسی کنیم. به علاوه پرداختن به این موضوع می خواهیم درباره علائم و روش های درمانی آن نیز صحبت کنیم که شما بهتر بتوانید با این مشکل رو به رو شوید. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

اختلال پردازش شنوایی در کودکان

اختلال پردازش شنوایی معمولا در کودکان بوجود می آید. اینطور که آمار ها نشان می دهند چیزی حدود دو تا هفت درصد کودکان با این اختلال درگیر هستند و می توان گفت شیوع آن در بین پسران بیشتر از دختران است. اختلال پردازش شنوایی به یکسزی از بیماری های دیگر هم مرتبط است که همه آن ها علائم مشابهی دارند. مثلا اختلال در خواندن یا اختلال نقص توجه(ADHD) می توانند تا حدودی به این اختلال مرتبط باشند. یعنی کودکانی که اختلال پردازش شنوایی دارند ممکن است بیشتر مستعد اختلالات نامبرده باشند.

اختلال پردازش شنوایی دقیقا چیست؟

افرادی که به اختلال پردازش شنوایی (APD) در شنیدن کلماتی که هجاهای نزدیک به هم دارند با مشکلات متعددی رو به رو هستند. مثلا یک مثال ساده آن این است که شما مثلا می گویید “دیر شده” اما افراد مبتلا به اختلال پردازش شنوایی این جمله کوتاه را “سیر شده” می شنوند. این اختلال برای کودکان در مدرسه بسیار مشکل ساز خواهد شد و ممکن است به این خاطر که هجاها را درست تشخیص نمی دهند، برچسب تنبل بودن یا کودن بودن را بخورند. این موضوع مسلما مشکل جدی ای است و در آینده آن ها تاثیر بدی خواهد گذاشت.
اختلال پردازش شنوایی اصلا به معنی کم شنوایی نیست و یک اختلال یادگیری هم به حساب نمی آید. این اختلال به این معناست مغز، آن طور که باید صداهای محیط را پردازش نمی کند و در این پردازش دچار اشتباه می شود. در واقع فردی که دچار این مشکل است در فهمیدن مفهوم کلمات هیچگونه مشکلی ندارد، فقط کلمات را درست و آنطور که باید نمی شنود. درواقع این موضوع بدان معناست که این اختلال با انجام شنوایی سنجی قابل تشخیص نیست.

علائم اختلال پردازش شنوایی چیست ؟ 

متاسفانه این اختلال جنبه های دیگری از انسان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال پردازش شنوایی می تواند بر نحوه صحبت کردن فرد، توانایی خواندن و نوشتن فرد و ادای کلمات تاثیر بگذارد. مثلا فردی که به این اختلال مبتلا باشد معمولا وقتی صحبت می کند آخر کلمات را نمی گوید یا حروف مشابه را جا به جا می گوید. صحبت کردن با دیگران برای این افراد بسیار سخت است چون به خوبی نمی توانند حرف دیگران را بشنوند، پردازش کنند و آن طور که باید به آن پاسخ دهند. بعضی کودکان ناچار به خرید سمعک میشوند ولی برخی دیگر نیازی ندارند.
وقتی این نشانه ها در کسی پدیدار می شود، می توان احتمال داد که فرد به این اختلال دچار است. اگر کودک شما هم به این اختلال مبتلا هستش حتما باید با یک متخصص گوش موضوع در میان گذاشته شود تا برای حل مشکل اقدامات لازم صورت بگیرد.

 

علائم اختلال پردازش شنوایی چیست ؟

 

چرا این اختلال بوجود می آید؟ 

هنوز پزشکان به نتیجه خاصی نرسیده اند که بگویند دقیقا چرا این اختلال بوجود می آید. هنوزم سوال های زیادی در این رابطه برای متخصصان گوش وجود دارد. این این طور که پیداست منشا این اختلال ممکن است با موارد زیر مرتبط باشد:
-این اختلال ممکن است پس از عفونت های مزمن گوش، مننژیت و برخی از بیماری های عصبی باشد.
-این اختلال ممکن است به خاطر تولد زود هنگام یا وزن کم نوزاد هم باشد.
-آسیب به سر هم ممکن است یکی دیگر از دلایل بوجود آمدن این اختلال به حساب بیاید.
-عوامل ژنتیکی در این اختلال می توانند تاثیر گذار باشند.

بسیاری از متخصصان گوش پیشنهاد میکنند از کودک خود به‌صورت دوره‌ای تست شنوایی بگیرید.

 

چرا این اختلال بوجود می آید؟

روش های درمانی اختلال پردازش شنوایی چیست ؟

اختلال پردازش شنوایی تقریبا در هر سنی تا حد زیادی قابل درمان است. اما مثل هر بیماری دیگری، هرجقدر این بیماری زودتر و در سنین پایین تر تشخیص داده شود، درمان آن هم به طبع ساده تر است. با تمام این تفاسیر اما درمان دقیق یا داروی خاصی برای درمان آن وجود ندارد. درمان های مربوط به این اختلال معمولا بین کودکان و سنین بالاتر تا حدی مشابه است.
درمان اختلال پردازش شنوایی بیتشر می تواند با روش هایی مانند اصلاح محیط باشد که این روش شامل حذف صداهای اضافی که معمولا برای شروع خوب و آمادگی مغز برای تشخیص صداها خوب است. با این حال این یک درمان موقت بوده و نمی شود همیشه و به طور دائم از آن استفاده کرد. یکی دیگر از روش های درمانی هم آموزش برخی مهارت ها برای جبران این اختلال و مراجعه به متخصص شنوایی برای بهبود است که می تواند برای درمان اختلال‌پردازش‌شنوایی کارساز باشد.
برای درمان این اختلال در برخی موارد بیمار ناچار است که از دستگاه های الکترونیکی برای کمک به شنوایی خود استفاده کند. البته بهترین راه برای درمان این اختلال خصوصا برای کودکان این است که به شنوایی سنج و پزشک مراجعه کنند و از راهنمایی های آن ها بهره ببرند. والدین هم می توانند با صرف کردن کمی وقت و انجام تمرین های تکمیلی در منزل با کودکان، تا حد زیادی به بهبود این مشکل در کودکان کمک کنند. این موضوع باعث می شود که دیگر مشکلات متعدد به واسطه اختلال‌پردازش‌شنوایی بعد ها در مدرسه گریبان کودکان را نگیرد و مانع پیشرفت آن ها در تحصیل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *