ادیومتری تون خالص چیست و نحوه انجام آن چگونه است ؟

ادیومتری تون خالص

تست ادیومتری تون خالص یکی از انواع تست های شنوایی سنجی محسوب می شود که به دلیل اهمیت و ارزش آن به عنوان مبنایی برای سایر تست ها به شمار می رود. در حال حاضر ادیومتری تون خالص به عنوان بهترین آزمون تست شنوایی سنجی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

ادیومتری تون خالص

ادیومتری تون خالص چگونه انجام می شود ؟ برای تشخیص مشکلات مربوط به قوه شنیداری و گوش افراد تست های مختلفی انجام می شود که برخی از آن ها بر اساس سن و برخی دیگر بر اساس نوع بیماری مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این تست ها مانند تست abr ، تست کورتیکال ، تست آکوستیک دارای کاربرد خاصی هستند.

هدف از انجام تست شنوایی سنجی تون خالص بررسی و مشخص کردن حداقل صدایی است که فرد قابلیت شنیدن آن را دارد. حداقل صدایی که توسط انسان شنیده می شود 20 دسی بل و حداکثر آن 20000 دسی بل است. در تست شنوایی سنجی تون خالص هدفون های مخصوص بر روی گوش های فرد قرار می گیرد و صداهای مختلف در فرکانس های مجزا برای او پخش خواهد شد. فرد باید بعد از شنیدن هر کدام از این صداها دست خود را بالا ببرد و اعلام کند که صدا را به بهترین نحو شنیده است. اگر فرد هیچ واکنشی از خود نشان نداد به معنای ایجاد مشکل در شنوایی اوست که باید بعد از انجام معاینات لازم و درمان های اختصاصی خرید سمعک را انجام دهد.

تست تون شنوایی برای نوزدان توصیه نمی شود. زیرا نیاز به واکنش های جسمانی دارد و نوزادان از انجام آن عاجزند. بهترین تست برای نوزدان به نام تست شنوایی abr شناخته شده است که در این تست نیازی به بالا بردن دست نوزاد وجود ندارد. در این مطلب به بررسی و نحوه انجام ادیومتری تون خالص که یکی از معتبرترین و مهم ترین تست شنوایی سنجی در جهان است خواهیم پرداخت.

مشخصه های تست شنوایی ادیومتری تون خالص چیست ؟

فرکانس

صوت مجموعه ای از تراکم و انبساط های مکرر مولکول ها می باشد. اما فرکانس به معنای تعداد نوسانات این مولکول ها در هر ثانیه است. هرتز همان واحد اندازه گیری فرکانس محسوب می شود.

شدت

شدت در صوت به معنای میزان جابجایی مولکول های هوا می باشد. هر چه میزان جابجایی بیشتر باشد شدت صوت نیز بیشتر خواهد بود. شدت صوت در تست شنوایی سنجی ادیومتری بر حسب دسی بل انجام می شود.

مشخصه های تست شنوایی ادیومتری تون خالص چیست ؟

تست ادیومتری تون خالص نیاز به چه تجهیزاتی دارد ؟

مهم ترین تجهیزاتی که در تست شنوایی سنجی ادیومتری تون خالص مورد استفاده قرار می گیرد دستگاهی به همین نام است. این دستگاه قادر است تا محرکات تون خالص را با فرکانس و شدت مشخص تولید کند. فرکانس و شدت توسط مبدلی مانند هدفون با ارتعاشگر استخوانی به گوش فرد منتقل می شود. در این تست به جای اینکه فرد بعد از شنیدن صدا دست خود را بالا ببرد می تواند از دکمه پاسخ که در اختیار او قرار می دهند استفاده کند و آن را به عنوان یک واکنش فشار دهد.

یکی از نکاتی که در این تست باید رعایت شود وجود سکوت کامل در محیط است. زیرا وجود هر گونه صدا در محل تست شنوایی سنجی باعث می شود تا شنوایی فرد تست دهنده دچار اختلال شود و نتواند واکنش های عادی از خود نشان دهد. به طور معمول برای جلوگیری از این مشکل ، اتاقکی در نظر گرفته شده است که عایق صوتی است و فرد تست دهنده باید درون این اتاقک قرار بگیرد.

نحوه انجام تست شنوایی سنجی ادیومتری تون خالص

روند تست ادیومتری تون خالص به این صورت است که بعد از انجام اتوسکوپی و تمپانومتری ، فرد تست دهنده به درون اتاقک راهنمایی می شوند و بر روی صندلی مخصوص می نشیند. متخصص شنوایی سنجی به فرد توضیح می دهد که بعد از شنیدن صدا باید دکمه پاسخ را بفشارد تا او متوجه شود که صدا شنیده شده است. در این مرحله هدفون یا ارتعاشگر استخوانی به فرد داده می شود. بعد از اینکه آستانه دقیق شنوایی فرد تعیین شد نتیجه تست بر روی فرمی به نام ادیوگرام ثبت می شود.

نحوه انجام تست شنوایی سنجی ادیومتری تون خالص

تفسیر ادیوگرام بر اساس چه فاکتورهایی انجام می شود ؟

همان طور که اشاره کردیم نتیجه تست شنوایی سنجی تست ادیومتری تون خالص بر روی فرمی به نام ادیوگرام ثبت می شود. اعلام نتیجه این فرم بعد از تفسیر آن انجام می شود. تفسیر ادیوگرام بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. اگر کم شنوایی فرد مورد تایید قرار گرفت خرید سمعک باید بر اساس سن و نوع بیماری او انجام شود. خرید سمعک به هیچ عنوان نباید خود سرانه انجام شود زیرا معایب بی شماری برای قدرت شنوایی فرد و گوش او ایجاد می کند.

میزان کم شنوایی

اولین فاکتوری که بر اساس ادیوگرام را تفسیر می کنند میزان کم شنوایی است. برای تشخیص میزان کم شنوایی در افراد از سه فرکانس 500 ، 1000 و 2000 استفاده می شود. اگر آستانه شنوایی فرد بیشتر از این فرکانس ها باشد باید به سراغ بررسی طبقه بندی میزان کم شنوایی برویم.

  • کم شنوایی ملایم : در کم شنوایی ملایم آستانه شنوایی بین 25 تا 40 دسی بل است که در ابتدای مطلب عرض کردیم گوش انسان قادر است صداهای بین 20 تا 20000 دسی بل را بشنود. آستانه شنوایی برای کودکانی که دچار کم شنوایی ملایم هستند بین 15 تا 30 دسی بل می باشد.
  • کم شنوایی متوسط : افرادی که دچار کم شنوایی متوسط هستند آستانه شنوایی آن ها بین 40 تا 55 دسی بل است. این میزان در کودکان بین 30 تا 50 دسی بل می باشد.
  • کم شنوایی رو به شدید : آستانه شنوایی در این افراد بین 55 تا 70 دسی بل می باشد.
  • کم شنوایی شدید : آستانه شنوایی افرادی که به کم شنوایی شدید مبتلا هستند بین 70 تا 90 دسی بل می باشد و در کودکان بین 50 تا 70 دسی بل است.
  • کم شنوایی عمیق : افرادی که دچار کم شنوایی عمیق هستند آستانه شنوایی آن ها بیشتر از 90 دسی بل است و در کودکان بالای 70 دسی بل.

نوع کم شنوایی

فاکتور دیگری که در تفسیر ادیوگرام موثر است نوع کم شنوایی می باشد انواع کم شنوایی شامل کم شنوایی هنجار ، کم شنوایی انتقالی ، کم شنوایی حسی – عصبی و کم شنوایی مختلط است که در مطالب گذشته به تعریف هر کدام از آن ها پرداخته ایم. اصلی ترین نوع کم شنوایی مربوط به کم شنوایی انتقالی و حسی – عصبی می باشد.

شکل ادیوگرام

شکل ادیوگرام از پارامترهای دیگری در تفسیر تست ادیومتری تون خالص محسوب می شود. بر اساس شکل ادیوگرام می توانید ارتباط بین افزایش فرکانس ها با میزان شنوایی افراد را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *