ادیومتری گفتاری چیست | نحوه ی انجام ادیومتری گفتاری

ادیومتری گفتاری چیست

در این مقاله میخواهیم به سوال ادیومتری گفتاری چیست پاسخ بدیم. یکی از مهم‌ ترین آزمایش هایی که برای ارزیابی و معاینه اولیه‌ی شنوایی و شنوایی سنجی صورت می گیرد، ادیومتری گفتاری است. این آزمایش بعد از انجام ادیومتری تون خالص و پس از بررسی آستانه های شنوایی در فرد، صورت می گیرد. طرز انجام این آزمایش تقریباً همانند ادیومتری خالص است و تفاوت موجود در این است که به جای استفاده از تون های خالص با فرکانس خالص، با بهره گرفتن از گفتار و کلمات صورت می گیرد. لازم است بدانید که اهمیت ادیومتری گفتاری از ادیومتری خالص بسیار بیشتر است. در این مقاله می خواهیم بگوییم ادیومتری گفتاری چیست و نحوه ی انجام آن به چه صورت است؟

در حقیقت در ادیومتری گفتاری، هدف از آزمایش، بررسی عملکرد دستگاه شنوایی انسان از لحاظ درک کلمات و متوجه شدن و تشخیص معنی و مفهوم آن است. طی این آزمایش، وضعیت گفتار فرد را از روش های مختلف می سنجند.

ادیومتری گفتاری چیست ؟

جهت پاسخ به سوال ادیومتری گفتاری چیست لازم است یک سری اطلاعات را در مورد عملکرد دستگاه شنوایی به شما ارائه دهیم. به عبارتی از مهم ترین وظایف دستگاه شنوایی انسان، می توان به درک محیط اطراف از طریق گفتار و کلمات اشاره کرد. اهمیت این وظیفه به قدری زیاد است که بدون آن انسان قادر به درک بسیاری از پدیده های اطراف خود نخواهد بود. چون انسان با گفتار و کلمات، می تواند حرف بزند و منظور و برداشت خود را از محیط بیان کند.

در صورت عدم کار کردن صحیح اندام شنوایی، فرد قادر نخواهد بود گفتار دیگران را متوجه شود و این متوجه نشدن باعث عدم درک اطرافیان می شود. در نتیجه کم کم باعث ایجاد اختلال در ارتباط با دیگران می شود و به گوشه گیری از اجتماع می انجامد. حتی ممکن است عواقب بدتری از جمله زوال عقل داشته باشد. بنابراین انجام آزمایش ادیومتری گفتاری بسیار حائز اهمیت است و انجام آن و بررسی کامل نتیجه آن، می تواند از مشکلات خیلی جدی جلوگیری به عمل آورد.

نحوه ی انجام ادیومتری گفتاری

 حال که فهمیدیم ادیومتری گفتاری چیست بهتر است بدانیم که این آزمایش در دو حالت سکوت و نویز قابل انجام است. در این ادیومتری در حالت سکوت، از سوی متخصص شنوایی کلماتی بیان می شود و محیط اطراف سکوت است و هیچ گونه صدای پس زمینه و نویزی در شنیدن دخالت نمی کند. نحوه ی انجام ادیومتری گفتاری در نویز، بدین صورت است که در کنار صدای متخصص شنوایی که در حال بیان کلمات است، نویزی در زمینه پخش می شود که صدای مانند باد ، خش خش و… دارد و کمی شنیدن صدا را برای شنونده ، دشوار تر می کند.

آزمایش ادیومتری در صورت وجود نویز ، آزمایشی مهم محسوب می شود. زیرا در زندگی روزمره اغلب اصوات با حضور نویز و صدا های پس زمینه به گوش می رسد. با انجام این آزمایش، می توان نحوه عملکرد گوش داخلی و وضعیت گوش داخلی را سنجید.

نحوه ی انجام ادیومتری گفتاری

 

سایر تست های شنوایی

برای بررسی عملکرد صحیح دستگاه شنوایی انسان، علاوه بره آزمون ادیومتری گفتاری، انواع دیگر تست شنوایی نیز وجود دارد که هر یک برای سنجش بخشی از گوش مورد استفاده قرار می گیرند. این آزمون ها می توانند شدت و تون صداهای دریافت شده توسط گوش شما را دریافت و بررسی کنند و در صورت وجود مشکل در بخش تعادلی و یا دیگر بخش های مختلف گوش از جمله گوش داخلی و یا میانی و… آن ها را شناسایی کنند. این تست ها به متخصص شنوایی سنجی این امکان را می دهد تا با توجه به مشکل موجود، بهترین درمان را به کار ببرند و از مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد جلوگیری کنند. واحدی که برای اندازه گیری شدت صدا به کار می رود دسیبل نام دارد و گوش انسان توانایی شنیدن صوت هایی در بازه ی ۲ تا ۱۸۰ دسیبل را دارد. واحدی که برای اندازه گیری تون به کار می رود هرتز است و گسترده قابل درک در گوش در بازه ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز می باشد.

در ادامه به برخی تست های شنوایی سنجی که در پاسخ سوال ادیومتری گفتاری چیست به آن اشاره کردیم می پردازیم.

تست شنوایی‌ سنجی ABR

این تست که برای بررسی پاسخ ساقه مغز می باشد، یک تست امن و بدون درد می باشد و در آن متخصص شنوایی سنج نحوه ی واکنش اعصاب شنوایی و مراکز شنوایی مغز به صدا ها را بررسی می کند. تست abr بیشتر برای نوزادان و کودکانی که سن کمی دارند به کار می رود و ممکن است حدود یک الی دو ساعت زمان ببرد اما بعد از آماده شدن جواب، اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار قرار می دهد.

تست اتوآکوستیک

هدف از انجام تست اتوآکوستیک، بررسی کامل حلزون گوش انسان است. نحوه انجام این تست شنوایی سنجی به این صورت است که صدا های بسیار ضعیفی را توسط دستگاهی تولید می کنند و با توجه به اطلاعات و دیتای به دست آمده، وضعیت حلزون گوش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تست اتوآکوستیک

عوامل ایجاد اختلال در شنوایی

در صورت ورود آسیب به قسمت های مختلف گوش، شنوایی انسان می تواند دچار افت شود. علت های مختلفی می تواند باعث کم شدن شنوایی در انسان شود و انسان را در خطر بیشتری قرار دهد. در اینجا به چند مورد از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در شنوایی را نام می بریم.

 • سر و صدای بلند
 • آسیب شنوایی تجمعی
 • تومور
 • فشار بیش از حد در پرده گوش
 • ضربه
 • دیابت
 • بیماری های قلبی و کلسترول بالا
 • دارو ها
 • عفونت
 • جرم و چرک گوش
 • از دست رفتن ناگهانی شنوایی

و…

بنابراین همانطور که می بینید عوامل زیادی وجود دارد که می تواند شنوایی را تحت الشعاع قرار دهد. اینجاست که خرید سمعک پس از ادیومتری گفتاری می تواند به کمک فرد آید.

سمعک، راه حلی برای اختلالات شنوایی

سمعک دستگاه الکترونیکی کوچکی است که برای تقویت صداهای ورودی به گوش مورد مصرف قرار می گیرد که استفاده از  آن این امکان را می دهد که  استفاده کننده صدا ها را واضح تر و راحت تر بشنود.

سمعک ها با توجه به نیاز شخص، در انواع مختلفی ساخته می شوند. بنابراین با توجه به تنوع سمعک، باید با رعایت نکاتی، بهترین سمعک را متناسب با ویژگی های گوش خود تهیه کرد. سمعک ها مدل های مختلفی دارند از جمله سمعک پشت گوشی، سمعک داخل گوشی، سمعک نامرئی، سمعک هوشمند و… که با توجه به نیاز خود می توانید هر یک از آن ها را تهیه کنید.

سخن پایانی !

شاید شما هم این باور عمومی را شنیده باشید که کم شنوایی فقط در اثر بالا رفتن سن به موجود می آید. هر فردی در هر سنی ممکن است دچار اختلالات شنوایی شود و نیاز به شنوایی سنجی و حتی خرید سمعک شود. بنابراین لازم است هر چند سال یکبار با مراجعه به متخصص شنوایی سنجی، از وضعیت دستگاه شنوایی خود با خبر شویم. در این مقاله سعی کردیم تا به شما بگوییم آزمایش ادیومتری گفتاری چیست و نحوه ی انجام آن به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *