ارتباط سرگیجه و شنوایی | راه های درمان آن

ارتباط سرگیجه و شنوایی

ارتباط سرگیجه و شنوایی 

ارتباط سرگیجه و شنوایی چیست؟ آیا می دانید یکی از مهمترین عوامل سرگیجه اختلال شنوایی است؟ سرگیجه شامل چرخش و حرکات دورانی سر است که باعث ایجاد اختلال در تعادل فرد می شود. با این حس، شما در هر جایی که هستید احساس می کنید همه جا دور سرتان می چرخد.  این حالت نمی تواند طولانی باشد و تنها در چند ثانیه رخ می دهد اما می تواند دائمی باشد و هر چند وقت یکبار به صورت مداوم اتفاق افتد. سرگیجه بدترین معضلی است که اگر عامل آن شناسایی نشود قطعا در زندگی انسان مشکل ایجاد می کند. توجه داشته باشید که سرگیجه ممکن است در تمام سنین رخ دهد که بیشتر در سنین بالاتر خواهد بود. اما برای بررسی دقیق ارتباط سرگیجه و شنوایی بهتر است ادامه مطالب را بتوانید.

بهتر است قبل از اینکه به ارتباط سرگیجه و شنوایی بپردازیم به این نکته اشاره کنیم که سرگیجه یک نوع حرکت کاذب است که ممکن است در موقعیت های مختلف و تحت هر شرایطی با آن مواجه شوید. یک حرکت چرخشی و ناگهانی که پس از چند ثانیه متوقف خواهد شد اما در همان چند لحظه چنان شما را تحت تاثیر قرار می دهد که شما را به یک سمت کشانده و حتی گاهی با حالت تهوع همراه است.

از دست دادن تعادل، اختلال در راه رفتن و بروز لرزش موزون چشم همگی علائم سرگیجه هستند. حال این سرگیجه می تواند یک نشانه باشد که علامت یک بیماری خاص در بدن شما باشد. شما به عنوان کسی که سرگیجه دارد، آیا در مورد ارتباط سرگیجه و شنوایی چیزی می دانید؟ بین سرگیجه و شنوایی ارتباط خاصی می باشد که از نظر علم پزشکی نیز اثبات شده است.‌ منظور از شنوایی، یعنی اگر در گوش اختلالی به وجود آید می تواند به عنوان یک بیماری داخلی اختلاتی را به وجود آورد.

 

نقش گوش داخلی در بیمارهای شنوایی

اگر بخواهیم وظایف گوش را مورد برسی قرار دهیم می توانیم بگوییم که گوش ها به عنوان حساس ترین عضو بدن  وظیفه تعادل و شنوایی را بر عهده دارند اما گوش از قسمت هایی تشکیل می شود که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم. گوش داخلی وظیفه شنوایی را بر عهده دارد. قسمت داخلی همان بخش حلزونی گوش است که هم وظیفه تعادل و هم شنوایی را انجام می دهد. اما اگر در گوش داخلی مشکلی پیش آید، این اختلالات علاوه بر شنوایی، تعادل را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. همه افرادی که دچار اختلالات گوش داخلی شده باشند، گیج بوده و احساس سبکی سر دارند. حال این اختلالات نیز می تواند شامل، وز وز گوش، پر شدن مایع گوش، اختلالات عصبی یا … باشد.

پس می توان نتیجه گرفت که ارتباط سرگیجه و شنوایی یک رابطه مستقیم است که مهمترین عامل آن عفونت‌ های باکتریایی یا ویروسی است. حتی تروما و ضربه به سر نیز بروز این اختلال می شوند. در صورت برخورد با چنین حالت هایی بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید و در صورت لازم جراحی های لازم را انجام دهید. بسیاری از مشکلات شنوایی با انجام تست شنوایی سنجی مشخص خواهد شد.

 

نقش گوش داخلی در بیمارهای شنوایی

نکات مهمی درباره ارتباط سرگیجه و شنوایی

قطعا تا این‌ جای مقاله به خوبی درباره ارتباط سرگیجه و شنوایی آشنا شده اید. معمولا عفونت های گوش میانی و حتی گوش داخلی یکی از وحشتناک ترین مشکلاتی است که نتیجه آن از دست دادن تعادل و سرگیجه های شدید می باشد. اما برای درک بهتر ارتباط سرگیجه و شنوایی بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • عفونت یکی از بدترین حالت هایی است که ممکن است در گوش میانی یا داخلی به وجود آید. با وجود عفونت های باکتریایی عصب تعادل التهاب کرده و باعث به وجود آمدن سرگیجه های خطرناک می شود.
 • این نوع سرگیجه ناشی از عفونت گوش ها بسیار شایع هستند و هیچ محدودیت سنی ندارند. پس سن و جنسیت در اینگونه بیماری ها تاثیری ندارند و در صورت مواجه شدن با چنین حالتی بهتر است به پزشک متخصص گوش مراجعه کنید و معاینه شوید و انواع تست های شنوایی را انجام دهید.
 • بیشتر نوع سرگیجه های ناشی از گوش ها می تواند نوعی عفونت ویروسی یا سابقه ضربه به سر باشد. در این صورت شما با نیستاگموس یا چرخش مردمک چشم همراه هستید.
 • اگر سرگیجه شما ناشی از اختلال در گوش ها باشد؛ می تواند ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد و قطعا شدت دارد. اما پس از ۷۲ ساعت شدت آن کمتر خواهد شد.

 

سرگیجه های ناشی از مشکلات گوش

در صورت عدم مراجعه به پزشک متخصص و عدم انجام تست شنوایی قطعا عواقب بدی همچون کاهش شنوایی را به همراه خواهد داشت‌. در صورت مشاهده هر مشکلی درباره شنوایی باید به متخصص شنوایی سنجی مراجعه کنید و در صورت نیاز خرید سمعک را انجام دهید. اگر چه سرگیجه های ناشی از عفونت گوش بعد از مدت کوتاهی از بین می روند اما گاهی به دلیل عدم درمان دائم و کامل دوباره عود خواهند کرد. توجه داشته باشید که این عفونت ها گاهی نیز باعث فلج عصب صورت می شوند و قطعا اختلال ایجاد می کنند. سرگیجه های خوش خیم ریشه در عفونت گوش دارند که با وجود این عفونت ها به گوش میانی در تعادل اختلال ایجاد می شود.

سرگیجه های ناشی از گوش درد در فصل پاییز و زمستان بیشتر خواهند شد. افرادی که عفونت گوش را تجربه می کنند ورود ویروس ها به مایع داخل گوش، گوش داخلی ملتهب شده و احساس پری گوش می کنید. علاوه بر این با رسوب سنگریزه های کلسیمی در مایع گوش داخلی نیز قطعا مشکلاتی به وجود می آید که باعث سرگیجه می شود. حتی اگر هنگام تکان دادن سر، حالت بدی داشته و احساس کردید مردمک چشم هایتان تکان می خورد، قطعا مایع داخلی گوش حرکت کرده و سنگریزه هایی که رسوب کرده اند با آن برخورد می کنند.

 

سرگیجه های ناشی از مشکلات گوش

علائم سرگیجه ناشی از شنوایی

ارتباط سرگیجه و شنوایی یک ارتباط مستقیم است؛ چرا که مشکلات گوش داخلی باعث ایجاد اختلال در تعادل می شود. این اختلالات ناشی از عفونت های گوش و دیگر مشکلات رایج گوش داخلی ممکن است چندین ماه پس از درگیری در افراد ظاهر شود. اما گاهی نیز به دلیل وجود مشکلات زیاد و جدی تر، سریع تر علائم خود را در بدن ظاهر می کند. اما اگر در شنوایی شما مشکلی پیش آید شما با سرگیجه مواجه می شوید که سرگیجه های ناشی از اختلالات شنوایی نیز با نشانه ی زیر همراه هستند:

 • نداشتن تعادل
 • احساس سبکی شدن سر
 • اختلال در حرکت به دلیل نبود تعادل کافی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • وز وز گوش و صدای زنگ
 • احساس پُر بودن گوش ها
 • سردردهای شدید و مکرر
 • حرکت غیر ارادی گوش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *