دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک

اشتباهات رایج استفاده از سمعک

اشتباهات رایج استفاده از سمعک

دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک باعث می شود که درمان شما توسط این ابزار بهتر انجام شود. همان طور که می دانید شنوایی در کنار بینایی و بویایی به عنوان مهم ترین حس شناخته می شود که انسان برای زندگی و رفع نیاز هایش به آن احتیاج دارد. رایج ترین راه حل برای افرادی که دارای افت شنوایی می شوند، استفاده از سمعک است. امروزه میلیون ها نفر از سراسر دنیا برای بهبود شنواییشان از این وسیله استفاده می کنند. خرید سمعک و استفاده از آن در ابتدا نیازمند آزمایشات شنوایی سنجی و همچنین تست شنوایی است.  در ادامه مطلب تاکید بر دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک داریم.

دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک باعث می شود که به درمان خود کمک کنید. متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل باورهای غلطی که دارند نه تنها در برابر استفاده از سمعک مقاومت می کنند بلکه در درمان خود نیز اختلال ایجاد می کنند. کم شنوایی مشکلی است که نه تنها در سالمندان بلکه در کودکان و بزرگسالان نیز رخ می دهد که مهم ترین آن ها عفونت های گوش و مغز است. برای بهبود درمان باید به دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک بپردازید.

عدم پذیرش مشکل کم شنوایی توسط فرد

یکی از اشتباهات رایج استفاده از سمعک این است که فرد قبول نمی کند که برای بهبود کیفیت شنوایی اش به سمعک نیاز دارد. باید دانست که کم شنوایی یک بیماری پیش رونده است. به این معنی که به مرور زمان پیشرفت می کند و تمام حس شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. به سبب تدریجی بودن این موضوع ممکن است فرد در ابتدا متوجه کم شدن و ضعف در شنوایی اش نشود. در هر زمان که فرد احساس کند که شنوایی اش دچار مشکل شده است، باید به کیلینک شنوایی سنجی مراجعه کند و بعد از تست شنوایی سنجی با تجویز متخصص اقدام به خرید سمعک کند.

متاسفانه دیده شده که در برخی از کلینیک های شنوایی سنجی، پزشکان برای افراد کم سن و سال و خردسال سمعک را تجویز نمی کنند. البته والدین آن ها نقش موثری در این اشتباه دارند. برخی از والدین عقیده دارند که شنوایی فرزندشان به مرور خوب خواهد شد و او نیاز به سمعک ندارد. به همین دلیل حتی اگر پزشک سمعک را تجویز کند، آن ها اقدامی برای خرید و استفاده کودکشان از آن نمی کنند. این از جمله بدترین اشتباهات رایج استفاده از سمعک برای گروه های سنی کم می باشد.

استفاده از سمعک فقط برای سالمندان

به دنبال بررسی انواع سمعک ها می توان گفت که آنها انواع مختلفی دارند . برخی از سمعک ها داخل گوش قرار می گیرند و کامل دیده می شود. برخی دیگر هستند که داخل گوش قرار می گیرند و اصلا مشخص نیستند. به سمعک هایی که در در گوش فرد مشخص نیستند، سمعک های نامرئی می گوییم. قیمت این سمعک ها با توجه به مدل و کشور تولید کننده آن، بسیار متفاوت است.

برخی از افراد عقیده دارند که استفاده از سمعک فقط مختص گروه سنی خاصی است. آن ها سمعک را فقط برای پیرمردان و پیرزنان مناسب می دانند و فکر می کنند این وسیله فقط برای سنین بالای 60 سال استفاده دارد. بهتر است بدانید بسیاری از نوزادان با مشکلات شنوایی به دنیا می آیند و از همان سنین می بایست از سمعک استفاده کنند. جوانانی که به مدت طولانی در معرض سر و صداهای بلند هستند نیز دچار این افت شنوایی می شوند که از اشتباهات رایج استفاده از سمعک در این گروه این است که این مشکل را نمی پذیرند و پس از مدتی دیگر سمعکشان را استفاده نمی کنند. حضور در معرض صداهای بلند می تواند به دلیل شغل باشد. برخی از شغل ها به سلامت گوش آسیب می رساند.

 

استفاده از سمعک فقط برای سالمندان

 

بازگشت به حالت شنوایی با سمعک

این جمله از اشتباهات رایج استفاده از سمعک است که بسیار هم مرسوم است. سمعک یک وسیله است که به منظور کمک شنوایی استفاده می شود. همان طور که عینک طبی باعث نمی شود که پس از مدتی چشم به بینایی قبلش برگردد، سمعک نیز باعث نمی شود که اختلال شنوایی درمان شود.

فردی که دچار اختلال در شنوایی اش است از این وسیله به منظور رفع این مشکل استفاده می کند. کسی که سمعک می زند تنها می تواند صدا ها را بهتر بشنود و هر زمان که سمعکش را کنار بگذارد، باز به همان حالت قبلی که مشکل شنوایی داشت بر می گردد. حتی ممکن است برخی از افراد با داشتن سمعک باز هم دچار کم شنوایی باشند. غالبا این دسته از افراد دچار مشکلات عصبی هستن و برای آن ها استفاده از سمعک های هوشمند توسط پزشک متخصص تجویز می گردد. در مطالب گذشته به معرفی و بررسی انواع سمعک رایج و همچنین سمعک های هوشمند و دیجیتالی پرداختیم.

یک گوش سالم و بی نیاز از سمعک

این جمله را پزشکان شنوایی زیاد می شوند که یکی دیگر از اشتباهات رایج استفاده از سمعک به شمار می رود. معمولا بیش تر کسانی که مشکل افت شنوایی دارند، هر دو گوششان این مشکل را دارد اما این شرایط برای هر دو گوش یکسان نیست. معمولا دیده می شود که یکی از گوش ها نسبت به گوش دیگر، شرایط سالم تری دارد. همین موضوع سبب می شود آن ها از گوش سالمشان برای انجام کار های روزمره استفاده کنند و نیاز به سمعک را حس نکنند.

دستور به پزشک برای تجویز سمعک نامرئی

از اشتباهات رایج استفاده از سمعک اغلب این مورد است که مردم فکر می کنند استفاده از سمعک نامرئی برایشان بهتر است. یک پزشک بنا به تست شنوایی سنجی از بیمار و همچنین دقت در میزان و افت شنوایی فرد، سمعک های مختلفی را تجویز می کند. اندازه مجرای گوش بیمار در انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع سمعک مهم است. پزشکان نمی توانند برای کلیه کسانی که مشکل شنوایی دارند، به خاطر دیده نشدن و زیبایی، سمعک نامرئی را تجویز کنند.

برای شنیدن همه صدا ها نیاز به سمعک ندارم

از دیگر جملاتی که حاکی از اشتباهات رایج استفاده از سمعک است و پزشکان از بیمارانشان بسیار می شنوند، همین موضوع است. برخی از کسانی که دچار افت شنوایی هستند فکر می کنند که نیاز نیست همیشه از سمعک استفاده کنند. باید بدانید که امروزه سمعک های هوشمند به خوبی با اختلال گوش افراد تطابق می گیرند و به مناسب ترین روش اختلال گوش آن ها را پوشش می دهند. این را بدانید که استفاده نکردن از سمعک موجب می شود که کم کم انسان دچار مشکل در تلفظ و بیان کلمات شود.

برای شنیدن همه صدا ها نیاز به سمعک ندارم

 

سمعک های پشت گوشی، شکل گوش را خراب می کند

این جمله از نادرست ترین جملات استفاده کنندگان سمعک است. این جمله مربوط به افراد مسنی است که در گذشته از سمعک استفاده می کردند. در گذشته سمعک ها بسیار بد شکل بودند و ظاهر درشتی داشتند. این ظاهر باعث شده بود که آن ها از این مشکل همیشه خجالت بکشند.

 

سخن پایانی !

توصیه می کنیم به دوری از اشتباهات رایج استفاده از سمعک توجه کنید و آن را جدی بگیرید. برخی از این اشتباهات تنها به دلیل تصور اشتباهی است که افراد از سمعک زدن دارند. در ابتدا لازم است که فرد مشکل شنوایی اش را بپذیرد و با یک سری راهکار های ساده بتواند آن را تا حد زیادی رفع کند. این را بدانید که استفاده از سمعک مانند استفاده از عینک طبی برای چشمان ضعیف، لازم و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *