راهنمای جامع انتخاب سمعک مناسب

راهنمای جامع انتخاب سمعک مناسب

انتخاب سمعک مناسب

انتخاب سمعک مناسب نیازمند رعایت نکات مهمی است. در راهنمای خرید سمعک مناسب مواردی را گوشزد می کنیم که با کمک آن ها می توانید بهترین سمعک را بر اساس شرایط خود تهیه کنید. خرید سمعک برای افراد کم شنوا که درمان آن ها با دارو و اعمال جراحی انجام نمی شود توصیه می شود.

انتخاب سمعک مناسب بر اساس چه پارامترهایی انجام می شود؟

 تولید سمعک بر پایه فاکتورهای مختلف از جمله مدل ، رنگ ، تکنولوژی و … صورت می گیرد. هر فردی باید قبل از انتخاب و خرید سمعک نیاز خود را بسنجد. به طور مثال سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار می گیرند برای کودکان مناسب نیستند. زیرا مجرای گوش آن ها در حال رشد و بزرگ شدن می باشد و باید بعد از مدت زمانی کوتاه آن را تعویض کنند. در هنگام انتخاب سمعک مناسب باید به این نکته توجه داشته باشید که سمعک مانند اثر انگشت منحصر بفرد می باشد و تمام افرادی که در شنوایی شنجی مشخص شده است کم شنوایی خفیف تا شدید دارند می توانند آن را تهیه کنند.

طبق تحقیقات و آماری که منتشر شده نشان می دهد که از کل جمعیت جهان 466 میلیون نفر دچار کم شنوایی هستند. تعداد زیادی از این افراد ترجیح می دهند سمعک شان توسط اطرافیان دیده نشود. اما برخی دیگر اهمیتی به این موضوع نمی دهند. تکنولوژی های جدیدی که برای تولید سمعک خلق شده به دلیل تمایل به عدم دیده شدن آن توسط اطرافیان است. به همین دلیل برخی از سمعک ها نامرئی و برخی دیگر آنالوگ هستند. در مطالب گذشته به طور مفصل به ویژگی های هر دو سمعک پرداختیم. اکنون نوبت به این می رسد که به نکات مهم در انتخاب سمعک اشاره کنیم.

پارامتر های انتخاب سمعک مناسب

قابلیت حذف صداهای مزاحم

سمعک های آنالوگ قابلیت حذف صداهای پس زمینه و نویز را نداشتند اما سمعک های جدید این امکان را دارند تا با حذف این امواج، کیفیت شنیداری را تقویت کنند. شما باید ابتدا از خود بپرسید که قرار است سمعک را در چه مکان هایی استفاده کنید؟ آیا بیشتر در منزل حضور دارید یا اغلب روز در بیرون از خانه هستید؟ پاسخ به این سوال کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید. اگر اغلب روز بیرون از خانه حضور دارید و یا دارای مشاغل حساس می باشید باید سمعک های نوع جدید و دارای تکنولوژی مدرن را انتخاب کنید. زیرا سمعک های آنالوگ در محیط های شلوغ باعث عدم درک گفتار خواهد شد و نمی تواند صداهای مزاحم را حذف کند.

بهترین و جدیدترین نوع سمعک تحت عنوان ” لنز گوش ” شناخته می شود که در تماس مستقیم با پرده گوش قرار می گیرد و سیگنال های صوتی را به ارتعاش تبدیل می کند. لنزهای گوش به این دلیل که بسیار جدید هستند کمیاب و البته دارای قیمتی بالاتر از سایر سمعک ها می باشند. قبل از خرید سمعک های لیزری یا لنز گوش باید تست شنوایی سنجی انجام دهید تا مطمئن شوید این سمعک ها برای گوش شما مناسب هستند. افرادی که دارای تجمع بیش از حد مایعات در پشت پرده گوش هستند نمی توانند از این ابزار کمک شنوایی بهره ببرند. زیرا احتمال کثیف شدن آن ها وجود دارد.

قابلیت اتصال به دستگاه های هوشمند

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به تکنولوژی و دستگاه های هوشمند علاقه مندید؟ آیا از گوش دادن به موسیقی های مختلف لذت می برید؟ اگر پاسخ تان مثبت است توصیه می کنیم به سراغ خرید سمعک بلوتوث دار بروید. این نوع از سمعک ها قادر اند به طور مستقیم به گوشی ها و دستگاه های پخش موزیک متصل شوند. در حال حاضر اتصال سمعک های بلوتوث دار به دستگاه های اپل امکان پذیر است و گوشی های موبایل اندرویدی نیز در حال بررسی می باشند.

قابلیت اتصال به دستگاه های هوشمند

امکان مدیریت سمعک از طریق تلفن همراه

 یکی از معیارهای انتخاب سمعک مناسب این است که بتوانید با استفاده از اپلیکیشن آن را کنترل و مدیریت کنید. سمعک های جدید این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهند تا با نصب برنامه مربوطه بر روی دستگاه های هوشمند مانند موبایل و تبلت ، سمعک را شخصی سازی کنید. به طور مثال آستانه شنوایی آن را کم و زیاد کنید. البته باید این موضوع را در نظر بگیرید که تنظیمات مربوط به سمعک باید بعد از خرید آن توسط متخصصین و ادیولوژیست ها انجام شود. زیرا این تنظیمات بر اساس آستانه شنوایی و نیاز فرد انجام می شود. افراد نمی توانند بدون اطلاعات لازم اقدام به این کار کنند.

امکان شنیدن صداهای بسیار آرام

یکی دیگر از معیارهای انتخاب سمعک مناسب این است که بتواند فرکانس های بسیار ملایم را نیز دریافت کند. مهم ترین عاملی که سبب می شود افراد تمایلی به سمعک های آنالوگ نداشته باشند عدم کیفیت آن ها در دریافت امواج صوتی است. این سمعک ها علاوه بر ظاهر بزرگ و ناخوشایندی که دارند نمی تواند فرکانس های بسیار ملایم مانند ورق زدن کاغذ، خش خش برگ ها و … را بشنوند. شاید در نگاه اول نشنیدن فرکانس های ملایم امری آزاردهنده نباشد. اما بسیاری از لذت های زندگی به دلیل شنیدن این صداهاست !

برند سمعک

برندهای مختلفی در جهان در حال تولید ابزارهای کمک شنوایی مانند سمعک هستند. این برندها تلاش می کنند تا با افزودن معیارها و ملاک هایی جدید اقدام به تولید بهترین سمعک برای افراد کنند. قطعا توصیه می کنیم قبل از خرید سمعک ابتدا با برندهای مختلف و مطرح آشنا شوید. در ” طوس کلینیک ” که یکی از بهترین پلی کلینیک های کشور محسوب می شود بهترین برندهای سمعک در حال فروش است. در این مرکز درمانی ابتدا تست شنوایی سنجی از فرد گرفته می شود و سپس سمعک متناسب با نیاز او تجویز خواهد شد.

قیمت سمعک

نمی توان نقش قیمت و هزینه را در انتخاب و خرید سمعک نادیده گرفت. قطعا تمام کسانی که پس از تست شنوایی مسخص می شود که نیاز به این ابزارهای کمک شنوایی دارند از توان مالی بالایی برخوردار نیستند. البته تنوع سمعک ها به قدری زیاد است که می توان به راحتی یکی از آن ها را بر اساس بودجه خود تهیه کنید و به بهترین نحو مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *