انواع تست های شنوایی سنجی + بررسی هر کدام

انواع تست های شنوایی سنجی

در این مطلب به معرفی و بررسی انواع تست های شنوایی سنجی خواهیم پرداخت. قوه شنیداری یکی از مهم ترین قوه هایی است که در وجود انسان قرار دارد. متاسفانه عوامل زیادی از جمله مصرف برخی از داروها ، وراثت ، بیماری ، عفونت گوش و … می تواند شنوایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. انواع تست های شنوایی سنجی شامل ادیومتری ، تست abr و … است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

انواع تست های شنوایی سنجی

انواع تست های شنوایی سنجی کدامند؟ داشتن یک گوش سالم موجب می شود که شما بتوانید با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کنید و صداهای مختلف را بشنوید. زیرا بخش مهمی از ادراک حسی افراد مربوط به شنوایی آن هاست. عوامل مختلفی سبب می شود تا قدرت شنیداری افراد کاهش پیدا کند و آن ها مجبور به درمان و یا خرید سمعک شوند. به طور مثال کم شنوایی می تواند از عوارض برخی از بیماری ها مانند زردی ، مصرف برخی از داروها ، مشکلات ژنتیکی و یا عفونت های گوش و مغز باشد. هر کدام از این مواردی تاثیرات مختلفی بر قوه شنیداری افراد می گذارد. کم شنوایی به سن خاصی محدود نیست و تمام کودکان و نوزادان از بدو تولد تا سنین کهنسالی می توانند دچار این بیماری شوند. کم شنوایی توسط انواع تست های شنوایی سنجی تشخیص داده می شود.

تست شنوایی سنجی با صدای خالص

یکی از متداول ترین انواع تست شنوایی سنجی به نام صدای خالص یا تون خالص وجود دارد که با انجام آن می توان به کم شنوایی متقارن و دو طرفه حسی – عصبی پی برد. با انجام این تست نمی توان ریشه کم شنوایی و علت آن را تشخیص داد بلکه تشخیص این مشکل باید توسط آزمایشات دیگری صورت بگیرد. تست شنوایی سنجی با صدای خالص دارای ارزش بالایی است و می تواند مشکلات موجود در سلول های حلزونی و اختلال عصبی یا مرکزی را به خوبی تشخیص دهد.

در تست شنوایی سنجی با صدای خالی با استفاده از یک دستگاه مخصوص ، صداهایی با فرکانس های مختلف پخش می شود. همان طور که در مطالب گذشته اشاره کردیم گوش انسان قادر است محدوده خاصی از فرکانس ها را بین 20 تا 20000 دسی بل بشنود. در این تست آستانه شنوایی هر فرد تشخیص داده می شود.

تست شنوایی سنجی ادیوگرام

یکی دیگر از انواع تست های شنوایی سنجی ، ادیوگرام نام دارد. ادیوگرام دو ستون دارد که ستون عمودی مربوط به نمایش شدت صوت می باشد. شدت صوت بر حسب دسی بل تعیین می شود. اگر فردی بتواند صداهایی در محدوده 10 دسی بل را بشنود به این معنی است که قدرت شنیداری او بیشتر از یک فرد عادی است. اگر گوش فرد نتواند صدای بیشتر از 25 دسی بل را بشنود ستون های افقی نشان داده می شوند. در این تست معمولا فرکانس هایی که توسط انسان در زندگی روزمره شنیده می شوند پخش خواهد شد که معمولا بین 250 تا 8000 دسی بل هستند.

شنوایی سنجی گفتاری

در تست شنوایی سنجی گفتاری شاهد استفاده از کلمات به جای صدای خالص هستیم. این تست شامل دو قسمت است که هر کدام از آن ها می تواند نتیجه را تعیین کند. کودکان و افراد بزرگسالی که دچار کم شنوایی هستند باید نسبت خرید سمعک و استفاده از آن اقدام کنند. خرید سمعک امری تخصصی است و باید توسط پزشک تعیین شود.

شنوایی سنجی گفتاری

آستانه درک گفتار

در تست آستانه درک گفتار ، فرد تحت آزمایش باید بتواند نیمی از کلمات را تکرار کند. این کلمات به صورت دو سیلابی هستند و باید شبیه هم باشند.

توانایی تفکیک گفتار

در این تست لیستی از کلمات یک سیلابی وجود دارد که افراد معملی می توانند تقریبا تمام این کلمات را به بهترین نحو تکرار کنند. شدت بیان این کلمات حدود 40 هرتز است. بیمارانی که دچار مشکلاتی از جمله کم شنوایی عصبی یا مرکب هستند نمی توانند تمام این کلمات را به خوبی تکرار کنند.

تمپانومتری

در تست شنوایی سنجی تمپانومتری میزان قابلیت پذیری بر اساس مقاومت شکل می گیرد. به این معنی که هر چه قدرت شنوایی و پذیرش فرد بیشتر باشد انرژی صوتی بیشتری را جذب خواهد کرد و اگر مقاومت بیشتری به خرج دهد سیستم دارای انعطاف کمتری خواهد شد و انرژی به سمت مجرای گوش بیرونی برخواهد گشت. این روش به عنوان ساده ترین روش در تست شنوایی سنجی کودکان محسوب می شود.

در انجام تست تمپانومتری باید شرایط انتقال صوت را در حالت های مختلف سنجید. به همین دلیل از سه سوراخ مجزا برای هر گوش استفاده می شود. با ترسیم قابلیت پذیرش در یک محور و ایجاد فشار هوا در یک محور دیگر شاهد تشکیل یک تمپانوگرام هستیم که می تواند میزان مقاومت و یا انعطاف پذیری صوتی گوش را به ما نمایش دهد.

تمپانومتری

آزمون بلع

آزمون بلع را می توان یکی دیگر از انواع تست های شنوایی سنجی رایج دانست. این تست برای بررسی و مشخص کردن وضعیت شیپور استاش است. در این تست اگر شیپور استاش متعادل باشد و عملکرد آن به طور طبیعی نشان داده شود ، فشار در دو سمت پرده صماخ ، قابلیت پذیرش را نشان می دهد. اما اگر شیپور استاش دچار انسداد و گرفتگی باشد فشار منفی را نمایش خواهد داد.

نکته مهم برای والدین !

در حال حاضر تمام نوزادان به محض تولد در بیمارستان شنوایی سنجی می شوند. اگر به هر دلیلی نوزادتان در بیمارستان تست شنوایی را انجام نداد باید حتما به یک شنوایی سنجی مراجعه کنید و تست های مربوطه را انجام دهید. در غیر این صورت هنگامی که کودک به سن مدرسه رسید باید غربالگری را انجام دهد.

کیفیت قدرت شنوایی تاثیر مستقیمی در میزان یادگیری کودک در مدرسه دارد. تمام دانش آموزانی که از کاهش شنوایی رنج می برند دارای سطح ضعیفی از نظر درسی هستند و نمی توانند آموزش های معلم خود را به خوبی درک کنند. به همین دلیل توصیه می شود با مشاهده کوچک ترین مشکل در شنوایی کودک اقدام به رفع آن کنید. در مطالب گذشته تحت عنوان ” تست abr گوش ” به نوعی از تست شنوایی سنجی اشاره کردیم که برای نوزادان و کودکان کم سن توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *