معرفی انواع سمعک از نظر تکنولوژی

انواع سمعک از نظر تکنولوژی

آیا میدانیدانواع سمعک از نظر تکنولوژی کدامند و دارای ویژگی هایی می باشند ؟ در برخی از مواقع برای جبران کم شنوایی مجبور به استفاده از سمعک هستیم. اما فراموش نکنید که انتخاب نوع سمعک و خرید آن باید بر اساس نظر متخصصین انجام شود در غیر این صورت نمی توان انتظار کسب نتیجه عالی را داشت. با معرفی انواع سمعک از نظر تکنولوژی با ما همراه باشید.

انواع سمعک از نظر تکنولوژی

انتخاب انواع سمعک از نظر تکنولوژی ، ارتباط مستقیمی با نیاز ما ، بودجه و تجویز پزشک دارد. کاهش قدرت شنوایی نه تنها باعث سرخوردگی افراد می شود بلکه ارتباط آن ها را با سایرین نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از تصورات رایجی که در این خصوص وجود دارد این است که کم شنوایی فقط در سالمندان به وجود می آید و همین باور غلط سبب می شود که برخی از والدین به مشکلات حال حاضر فرزندان خود توجه نکنند.

درصد بالایی از کم شنوایی در سالمندان به وجود می آید اما به این معنی نیست که نوزادان ، کودکان و جوانان دچار این عارضه نمی شوند. در بسیاری از مواقع می توانید علت کم شنوایی را مراجعه به مراکز شنوایی سنجی پیدا کنید و برای درمان های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهید. اگر توجهی به درمان این عارضه نشود قطعا پیامدهای جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. اگر بعد از انجام تست شنوایی سنجی متوجه شدید که نیاز به خرید سمعک دارید حتما انواع آن را بشناسید و در هنگام خرید آن به جوانب مختلف از جمله توانایی خودتان توجه کنید. زیرا برخی از سمعک ها دارای سایز بسیار کوچکی هستند و تمام افراد نمی توانند به راحتی آن را در گوش خود قرار دهند. در ادامه به بررسی انواع سمعک از نظر تکنولوژی اشاره می کنیم.

تقسیم بندی انواع سمعک از نظر تکنولوژی

همان طور که اشاره کردیم خرید سمعک باید بعد از تست شنوایی سنجی انجام شود. اگر ادیولوژیست تشخیص داد که کم شنوایی شما توسط راه های درمانی متداول ، برطرف نمی شود اقدام به تجویز سمعک خواهد کرد. هر کدام از سمعک ها دارای تکنولوژی منحصر به فرد هستند که کاربرد آن ها را خاص و ویژه می کند.

سمعک آنالوگ

این نوع سمعک‌ها، از قدیمی‌ترین سمعک‌های موجود در بازار هستند که قیمت پایین ‌تری نسبت به مدل های جدیدتر دارند. از آن‌ ها انتظار ویژگی خاصی نمی‌ رود و فقط یک دکمه بلند کردن و کم کردن صدا در آن‌ ها وجود دارد که در محیط ‌های مختلف امکان تنظیم صدا را در اختیار شما قرار می‌دهد. سمعک آنالوگ نسبت به دیگر سمعک ‌های موجود در بازار طرفداران کمتری دارد. زیرا قادر به برطرف کردن تمام نیازهای فرد نخواهد بود.

سمعک دیجیتال

یکی دیگر از انواع سمعک از نظر تکنولوژی ، سمعک دیجیتال می باشد که نسل دوم سمعک‌ ها محسوب می شود. اگر قصد خرید این سمعک را دارید باید عرض کنیم که ویژگی های بیشتری نسبت به سمعک آنالوگ در آن ها وجود دارد. این سمعک ‌ها از نظر ظاهری دارای ابعاد کوچک ‌تر و سبک ‌تری نسبت به سمعک‌ های آنالوگ می باشند. سمعک های دیجیتال به وسیله دستگاه هایی مانند کامپیوتر قابل تنظیم هستند و دارای مدارات پردازشی ویژه ای می باشند . هر چه پردازشگر سمعک پیشرفته تر باشد از تعداد باند ها و کانال های بیشتری برخوردار بوده و کیفیت بهتری دارد و استفاده از آن در محیط های شلوغ نیز می تواند نیاز افراد را برطرف کند.

تقسیم بندی انواع سمعک از نظر تکنولوژی

سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند نیز مانند سمعک های دیجیتال قابلیت تنظیم با کامپیوتر را دارند و تنظیم آن ها در محیط های مختلف به طور خود کار تغییر می کند و قابلیت تطبیق با محیط های مختلف شنیداری را دارند . سمعک های هوشمند دارای سیستم رد یاب گفتار هستند و علاوه بر تقویت گفتار ، اصوات  مزاحم محیط را نیز کنترل می کنند . در این سمعک ها صداهای بلند و گفتاری قابلیت پردازش ، تقویت و در نهایت تلفیق را دارند و به این ترتیب امکان شنوایی ایده آل برای افراد فراهم می شود. این سمعک ها در باند ها و کانال های مختلف قابل تنظیم هستند. خرید سمعک های هوشمند مانند سایر مدل ها باید به تشخیص متخصص انجام شود.

سمعک فوق هوشمند وایرلس

پیشرفته ترین انواع سمعک در شنوایی شناسی از نظر تکنولوژی ، سمعک فوق هوشمند است؛ سمعک های فوق هوشمند وایرلس (بلوتوث دار) با شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی (حلزون و عصب شنوایی) از پیشرفته ترین تکنولوژی برخوردار هستند؛ افرادی که دچار کم شنوایی هستند با استفاده از این سمعک تجربه یک شنوایی عالی را خواهند داشت. این گروه از سمعک ها علاوه بر برخورداری از ویژگی های سمعک های هوشمند، مانند ردیاب های سیگنال گفتار و مدارات پردازشی پر سرعت و امکان تمرکز بر صدای گوینده، امکان بر قراری ارتباط بین دو سمعک را نیز دارا هستند و در کسری از ثانیه می توانند این ارتباط را ایجاد کنند.  

جالب است بدانید فردی که از این نوع سمعک استفاده می کنند یک تجربه شنوایی 360 درجه را از فضای اطراف خود درک خواهد کرد.  این ویژگی باعث می شود کیفیت صدا مطلوب تر شود و درک گفتار به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند و اصوات مشابه به طور واضح از هم تشخیص داده شوند.

مهم ترین ویژگی های سمعک فوق هوشمند وایرلس چیست ؟

ارتباط سمعک با دستگاه های هوشمند

در سمعک های هوشمند وایرلس امکان ارتباط مستقیم بین سمعک و موبایل و تلویزیون و تبلت و mp3 و کامپیوتر و… از طریق بلوتوث وجود دارد. وجود این ویژگی های در سمعک های فوق هوشمند علاوه بر افزایش قیمت آن ها باعث استقبال از طرف مشتریان نیز شده است. زیرا زندگی افراد کم شنوا را تسهیل کرده و به آن ها این امکان را می دهد که مانند یک فرد عادی بشنوند و از زندگی خود لذت ببرند.

ارتباط سمعک با دستگاه های هوشمند

یکی از ویژگی‌هایی که این نوع سمعک ‌ها را از دیگر سمعک‌ ها متمایز می‌کند، امکان اتصال آن به موبایل است که می ‌توان به‌راحتی برنامه آن را تغییر داد یا موزیک گوش داد. همچنین امکان اتصال آن به تلویزیون وجود دارد که با آن می‌توان برنامه‌های تلویزیونی را با وضوح بسیار بالا شنید. برخی از افراد به دلیل مشکلاتی از جمله کم شنوایی شغل خود را از دست می دهند یا در محیط های آموزشی قادر به درک مطلب نیستند. زیرا نمی توانند عملکرد و راندمان کافی را داشته باشند. اما با وجود انواع سمعک از نظر تکنولوژی مانند سمعک های فوق هوشمند بسیاری از مشکلات این افراد برطرف خواهد شد.

میکروفون دایرکشنال

اگر بخواهیم در خصوص قابلیت میکروفون دایرکشنال صحبت کنیم باید بگوییم که این قابلیت نویز وارد شده از برخی جهات را کاهش می دهد و در عین حال، حساسیت میکروفون در دریافت صدا از یک جهت خاص را حفظ می کند. این نوع از میکروفون در محیط های بسیار شلوغ کارآیی عالی دارد و می تواند از گوش فرد در برابر صداهای مزاحم محافظت کند.

تراکم

به طور کلی عملکرد سمعک به این گونه است که صدا هایی که فرد قادر به شنیدن آن ها نیست را تقویت می کند تا فرد بشنود، حال اگر سمعک صداهای بلند محیط را هم مانند صدا های آهسته تقویت کند برای فرد استفاده کننده از سمعک اذیت کننده می شود. در این حالت استفاده از سمعک نه تنها به بهتر شنیدن فرد کمکی نکرده بلکه خود به سیستم شنوایی فرد نیز آسیب می زند. سمعک های پیشرفته با قابلیت تراکمی خود مانع از بروز چنین اتفاقی می شوند. این ویژگی در سمعک های آنالوگ وجود ندارد. به همین دلیل افراد رغبتی به استفاده از آن ها ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *