انواع سمعک داخل گوشی | سمعک داخل گوشی چیست؟

انواع سمعک داخل گوشی

انواع سمعک داخل گوشی

سمعک ها در افراد کم شنوا مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه دریافت امواج صوتی و تقویت آن ها را بر عهده دارد. انواع سمعک داخل گوشی قابل مشاهده توسط اطرافیان نیستند و برای افرادی که نسبت به ظاهر خود حساسیت زیادی دارند گزینه مناسبی برای خرید سمعک محسوب می شود.

سمعک داخل گوشی چیست؟

انواع سمعک داخل گوشی موضوعی است که قصد داریم به جوانب مختلف آن بپردازیم. سمعک های داخل گوشی نوعی سمعک هستند که تمام بخش های آن درون مجرای گوش قرار می گیرد و از بیرون قابل مشاهده نیست. این سمعک ها از نظر زیبایی در جایگاه بهتری نسبت به سمعک های آنالوگ قرار دارند و تمام افرادی که دچار کم شنوایی خفیف تا شدید هستند می توانند از آن استفاده کنند. توجه داشته باشید که افراد به محض مشاهده کم شنوایی نباید به طور خود سرانه به سراغ استفاده از انواع سمعک داخل گوشی بروند. بلکه خرید سمعک موضوعی است که باید بعد از شنوایی سنجی و تایید ادیولوژیست یا متخصص شنوایی سنجی انجام شود. سمعک های داخلی گوشی نوعی از سمعک های نامرئی نیز محسوب می شوند.

در برخی از مواقع شاهد هستیم که افراد جوان ، نوجوان ، هنرمندان و کسانی که دارای جایگاه ویژه ای در جامعه هستند دچار کم شنوایی می شوند  و بعد از انجام تست شنوایی برای آن ها سمعک تجویز می شود. قطعا این افراد به منظور حفظ کیفیت ارتباط با سایرین باید قوه شنیداری خود را تقویت کنند. اما معمولا تمایل ندارند اطرافیان متوجه کم شنوایی آن ها شوند. در این شرایط استفاده از سمعک های داخل گوشی و سمعک های نامرئی اهمیت خود را نشان می دهد. 

انواع سمعک داخل گوشی

مدل های مختلف سمعک داخل گوشی

سمعک تمام پوسته

نوعی از سمعک داخل گوشی وجود دارد که تحت عنوان ” تمام پوسته ، تمام صدفه ” شناخته می شود. این نوع از سمعک ها به نام ITE نیز معرفی می شوند. این سمعک دارای دو بخش است که یک بخش درون مجرای گوش و بخشی دیگر تمام بخش صدفی گوش را پر می کند.

سمعک نیم پوسته

سمعک نیم پوسته یا نیم صدفه دارای ساختار ویژه ای است. اگر یک خط افقی را در نظر داشته باشید شاهد تقسیم شدن صدفه گوش به دو نیم بالایی و پایینی خواهید بود. سمعک نیم پوسته قادر است بخش زیرین صدفه و مجرای گوش را پر کند.

سمعک کم نمایه

همان طور که از نام سمعک کم نمایه پیداست نسبت به سایر مدل ها کمتر دیده می شود. زیرا قطر خارج به داخل سمعک کمتر شده و جلوه ای بهتر دارد.

ITC

نام دیگر سمعک های داخل مجرا ITC می باشد. این مدل از سمعک برای افرادی مناسب است که گوش های بزرگی دارند و جلوه ای مانند S نشان می دهند. سمعک های ITC قادرند تنها مجرای گوش را پر کنند و از نظر ابعاد و سایز نسبت به مدل های قبلی کوچک تر خواهند بود. در نتیجه نمای کمتری دارند.

mini canal

از دیگر انواع سمعک داخل گوشی می توان به mini canal اشاره کرد. این سمعک از خانواده ITC محسوب می شود اما ابعاد کوچک تری دارد و می تواند قسمت کمتری از مجرای گوش را پر کند. یکی از نکاتی که در هنگام استفاده از سمعک های کوچک باید در نظر داشته باشید این است که ابعاد بسیار کوچکی دارند و استفاده از آن ها مقداری دشوار است.

CIC

سمعک های CIC به طور کامل داخل مجرای گوش قرار می گیرند. استفاده از این سمعک ها مقداری سخت است. زیرا بسیار کوچک هستند و برای درآوردن آن از گوش باید نخ نایلونی تعبیه شده بر روی آن را بکشید. یک سمت نخ دارای برجستگی است که در بخش صدفه گوش قرار می گیرد و بخش دیگر نیز به سمعک متصل است.

Micro CIC

سمعک های میکرو CIC از مجموعه قبلی هستند اما ابعاد آن ها کوچک تر می باشد و در بخش داخلی مجرا قرار می گیرد. نکته ای که باید در هنگام خرید سمعک های میکرو به آن توجه داشته باشید این است که هر برندی آن را تولید نمی کند. سمعک هایی به نام IIC نیز وجود دارد که نسل جدید سمعک های میکرو هستند.

CIC power

این نسل از سمعک همان سمعک های CIC هستند اما رسیور قوی تری دارند. جالب است بدانید که هر چقدر سایز سمعک کوچکتر شود فاصله بین میکروفن و رسیور آن نیز کمتر خواهد شد. به همین دلیل احتمال بروز فیدبک یا برگشت صدا نیز بیشتر می شود. اصلی ترین دلیل کاهش بهره وری سمعک های کوچک نیز همین کاهش فاصله است.

انواع سمعک داخل گوشی

نوع باطری 

تمام سمعک ها دارای باتری هستند. البته نوع دیگری از سمعک های شارژی نیز وجود دارد که نیاز به باتری ندارند. به طور کلی باتری های سمعکی عمر بسیار کوتاهی دارند و بین 3 تا 5 روز است. افرادی که دارای کم شنوایی عمیق و شدید هستند باید به طور روزانه اقدام به تعویض باتری کنند.

محدودیت ها

عدم امکان برقراری ارتباط بلوتوثی

قابلیت برقراری ارتباط با بلوتوث یکی از ویژگی هایی است که می تواند تجربه استفاده از سمعک را برای افراد خوشایند کند. اما سمعک های داخلی گوشی فاقد این ویژگی و قابلیت هستند. همچنین میکروفن جهت دار برای تشخیص بهتر منبع صدا ندارند.

عدم حذف نویز

microphone directional نوعی تکنولوژی است که باعث حذف نویزها و صداهای مزاحم می شود. این تکنولوژی در سمعک های پشت گوشی وجود دارد و می توان این قطعه را در آن تعبیه نمود. اما سمعک های داخل گوشی به دلیل سایز بسیار کوچک نمی تواند از این قطعه استفاده کند و بجای آن شاهد نصب قطعه ای به نام Omni Microphone هستیم.

احتمال بیشتر خرابی

به این دلیل که سمعک های داخلی گوشی درون مجرای گوش قرار می گیرند احتمال خراب شدن آن ها به واسه آغشته شدن با ترشحات و مایعات گوش نیز بیشتر است. به همین دلیل باید در مراقبت و نگهداری از آن ها دقت بیشتری داشته باشید. همچنین میکروفن آن بیشتر از سایر بخش ها در معرض تخریب قرار می گیرد. زیرا نزدیکی بیشتری با مایعات درون گوش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *