معرفی انواع سمعک شارژی

انواع سمعک شارژی

انواع سمعک شارژی

حدود 5 سال است که انواع سمعک شارژی  وارد بازار شده اند، مقوله کاملاً جدیدی هستند که ما در این مجال قصد معرفی آن ها را داریم. این سمعک ها نیازی به خرید و تعویض منظم باطری ندارند و برای این که بتوانند یک روز کامل کار کنند فقط نیاز است  3-4 ساعت در شبانه روز داخل شارژر قرار بگیرند. انواع سمعک شارژی برای افرادی مانند کودکان مدرسه ای که نمی توانند به طور منظم باطری سمعک خود را تعویض کنند، کودکانی که قادر به بیان اتمام باطری سمعک خود نیستند تا وقتی والدین متوجه خاموش بودن سمعک شوند، افراد جوانی که زندگی فعالی دارند و سالمندان دچار اختلالات حرکتی بهترین انتخاب است.

انواع سمعک شارژی قطعات یکسانی دارند که شامل میکروفون، آمپلی فایر، بلندگو یا رسیور و باطری می شود. باطری در واقع منبع تغذیه سمعک است و وجود آن برای کارکرد سمعک الزامی است. سمعک ها دو نوع باطری دارند:

1- باطری یکبارمصرف : با یک بار تمام شدن شارژ، دیگر قابل استفاده نیستند.

2- باطری قابل شارژ : نیازی به تعویض ندارد و می توان آن ها را چندین بار شارژ و استفاده کرد.

یکی از بزرگترین معایب باطری های یکبار مصرف که باعث شد شرکت های سازنده سمعک به فکر ساخت سمعک شارژی بیفتند، ظرفیت انرژی کم این باطری ها است که نمی توانست پاسخگوی نیاز سمعک های دیجیتالی و پیشرفته امروزی باشد.

در حقیقت قیمت بالای خرید باطری های یکبار مصرف و مشکلات تعویض این باطری ها برای برخی افراد، موجب محبوبیت روزافزون انواع سمعک شارژی شده است. تا اندازه ای که بدون در نظر گرفتن قیمت بالای انواع سمعک شارژی نسبت به سمعک های معمولی، در آینده شاهد طرفداران بیشتر انواع سمعک شارژی نسبت به سمعک های حاوی باطری یکبار مصرف خواهیم بود.

در حال حاضر، بزرگترین شرکت های سازنده سمعک های شارژی کمپانی سمعک زیمنس آلمان، کمپانی استارکی آمریکا، کمپانی فوناک سوئیس، ریساند دانمارک، کمپانی سمعک ویدکس دانمارک، کمپانی سمعک اتیکن دانمارک وکمپانی سمعک یونیترون کانادا می باشد.

خرید سمعک ها باید براساس انجام تست شنوایی سنجی و اطلاعات و آگاهی از سمعک ها صورت بگیرد.درنتیجه در ادامه به بررسی انواع این سمعک ها می پردازیم.

انواع باطری های شارژی سمعک

حتماً می دانید که سمعک ها برای کار کردن به انرژی نیاز دارند و  براساس آستانه شنوایی شما باید انتخاب و تنظیم شوند. مطلوب است باطری سمعک در عین کوچک بودن پر قدرت باشد. امروزه باطری های قابل شارژ هر دوی این ویژگی را دارند. در حال حاضر 3 نوع باطری قابل شارژ برای انواع سمعک شارژی وجود دارد :

1– باطری قابل شارژ هیدرید نیکل

ظرفیت انرژی و ولتاژ باطری های هیدرید نیکل تقریباً شبیه باطری های یکبارمصرف است. اما این باطری ها دارای عیوبی بودند که سبب شد خیلی زود کنار گذاشته شوند. از جمله :

⮚      ظرفیت انرژی باطری های هیدرید نیکل نسبت به مدل های جدیدتر باطری بسیار کمتر است و به خصوص در هوای گرم سریع تخلیه می شوند. به عبارت دیگر این باطری ها یک روز کامل هم نمی توانستند شارژ نگه دارند. به همین دلیل کاربر مجبور بود در طول روز چند ساعت از سمعک استفاده نکند تا باطری آن شارژ شود.

⮚      آسیب پذیری باطری های هیدرید نیکل زیاد بود.

⮚      ظرفیت باطری های هیدرید نیکل در طول زمان کمتر می شد. یعنی با افزایش سن باطری، مدت زمان نگه داشتن شارژ آن کاهش می یافت و در نهایت بایستی بعد از یک سال تعویض می شدند.

انواع باطری های شارژی سمعک

2–  باطری قابل شارژ نقره – روی

ظرفیت انرژی این باطری ها در مقایسه با باطری های هیدرید نیکل و یکبار مصرف بیشتر است و با یکبار شارژ کردن آن، می توان 24 ساعت دائم از سمعک استفاده کرد.

باطری سمعک های حاوی باطری نقره -روی مانند سمعک های غیر شارژی به راحتی توسط خود کاربر قابل تعویض است. باطری نقره-روی از لحاظ ظاهری مشابه باطری های یکبار مصرف است. اما ولتاژ آن 1.85 ولت است. در حالی که ولتاژ باطری های یکبار مصرف 1.3 ولت است. این باطری ها دارای معایب زیر هستند.

⮚      طول عمر این باطری ها نیز کم است و باید هر سال تعویض شوند.

⮚      سمعک های دارای این نوع باطری، به مبدلی نیاز دارند که توسط شرکت سازنده درون درب باطری سمعک گذاشته می شود. به همین دلیل اندازه این سمعک بزرگتر از سمعک های غیر شارژی است و سالیان قبل نوع داخل گوشی این سمعک وجود نداشت. لازم است بدانید که امروزه می توان سمعک های غیر شارژی پشت گوشی را با ارسال به شرکت، به سمعک شارژی با باطری نقره – روی تبدیل کرد.

انواع باطری های شارژی سمعک

3– باطری قابل شارژ لیتیوم یونی

باطری های لیتیوم یونی نسبت به گونه های قبلی ظرفیت بالاتری دارند و غالباً با یک بار شارژ کردن، انرژی لازم برای 30 ساعت استفاده مداوم از سمعک را فراهم می کنند. سمعک های دارای باطری لیتیوم یونی درب باطری ندارند. یعنی باطری درون پوسته سمعک قرار گرفته و خود فرد نمی تواند باطری را خارج کند. طول عمر باطری های لیتیوم یونی به طور متوسط 5-6 سال است. با وجودی که امروزه این باطری بسیار طرفدار پیدا کرده است اما معایبی نیز دارد. مانند:

⮚      کاربر خود نمی تواند باطری سمعک را تعویض کند. بنابراین کاربر سمعک شارژی با باتری لیتیوم یونی شاید مجبور باشد چند روز بدون سمعک بماند تا وقتی باطری سمعک توسط شرکت تعویض گردد. هر چند عمر مفید این باطری ها آن قدر زیاد است که کمتر پیش می آید قبل از تعویض سمعک نیاز به تعویض باتری آن داشته باشید.

⮚      این باطری ها فقط در سمعک هایی که از ابتدا مخصوص آن ها ساخته شده اند، قابل استفاده هستند.

⮚      در صورت فراموش کردن شارژ و خاموش شدن سمعک در طول روز، نمی توان از باطری یکبار مصرف استفاده کرد.

⮚      باطری های لیتیوم یونی سمی هستند و در صورت آسیب دیدن آن ممکن است آتش بگیرند. به همین دلیل نیز به شیوه ای ساخته شده اند که کاربران امکان دسترسی به باطری را نداشته باشند.

⮚      اندازه باطری های لیتیوم یونی بزرگتر از باطری های نقره – روی است. همچنین به علت آتش زا بودن و سمی بودن آن، پوسته سمعک باید بسیار محکم باشد تا آسیبی به باطری وارد نشود. بنابراین سمعک های دارای باطری لیتیوم یونی اندازه بزرگتری دارند و فقط در مدل پشت گوشی وجود دارند. سمعک های شارژی داخل گوشی باطری نقره – روی دارند.

نکته مهم !

خرید سمعک باید بر اساس نتایج تست شنوایی سنجی انجام شود. توصیه می کنیم به محض مشاهده هر گونه کم شنوایی به طور خود سرانه اقدام به خرید سمعک نکنید. زیرا انواع سمعک باید بر اساس آستانه شنوایی شما انتخاب و تنظیم شوند. آستانه شنوایی جزو نتایج تست شنوایی سنجی محسوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *