انواع سمعک پشت گوشی | سمعک پشت گوشی چیست ؟

انواع سمعک پشت گوشی

انواع سمعک پشت گوشی

در این قسمت به معرفی انواع سمعک پشت گوشی و ویژگی های آن می پردازیم. همان طور که از نام این سمعک ها پیداست در قسمت پشت گوش قرار می گیرند و دارای لوله ای به نام تیوبی می باشند که صدا و امواج صوتی از آن منتقل می شود. انواع سمعک پشت گوشی قابل دیدن توسط اطرافیان هستند و در دسته سمعک های نامرئی قرار نمی گیرند.

انواع سمعک پشت گوشی کدامند و برای چه افرادی مناسب هستند؟

 اگر به تازگی متوجه کم شنوایی و اختلالات ناشی از آن شده اید توصیه می کنیم برای انجام شنوایی سنجی به کلینیک ها یا پلی کلینیک های مجهز مانند ” طوس کلینیک ” مراجعه کنید. در این کلینیک علاوه بر تست شنوایی سنجی و تشخیص نوع آن، اقدام به فروش انواع سمعک پشت گوشی ، نامرئی ، دیجیتال ، هوشمند و … می شود. خرید سمعک و استفاده از آن برای افرادی توصیه می شود که درمان های دارویی و اعمال جراحی برای درمان آن ها مناسب نیست. سمعک های پشت گوشی سه بخش مهم دارند که می توان به قسمت اصلی ، قالب و لوله ” تیوبی ” اشاره کرد.

در بخش اول یا همان بخش اصلی سمعک های پشت گوشی تمام قطعات مهم و الکترونیکی جای داده و باتری نیز در آن تعبیه شده است. این قسمت از سمعک در بخش فوقانی گوش و پشت آن قرار می گیرد. تیوبی نیز به قالب وصل می شود و در مجرای گوش شما قرار می گیرد. قطر این لوله زیاد نیست و به اندازه 2 میلی متر است. در برخی از مدل ها شاهد باریک تر بودن آن نیز هستیم. یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب و خرید سمعک پشت گوشی باید مد نظر قرار داشته باشید این است که برای تمام اختلالات شنوایی مناسب نیستند. بلکه باید تجویز آن توسط ادیولوژیست انجام شود.

انواع سمعک پشت گوشی کدامند و برای چه افرادی مناسب هستند؟

نحوه عملکرد سمعک های پشت گوشی

انتقال صدا و سیگنال های صوتی از طریق سمعک از سه بخش میکروفن ، رسیور و تقویت کننده امکان پذیر است. سمعک قادر است با کمک میکروفن امواج صوتی را از محیط دریافت کند و به تقویت کننده ارسال کنند. تقویت کننده بعد از افزایش فرکانس آن را به بلندگو و سپس به گوش می فرستد.

سمعک های پشت گوشی برای چه افرادی مناسب هستند؟

استفاده از سمعک های پشت گوشی محدودیت سنی ندارد. زیرا در بخش فوقانی گوش قرار می گیرد و کودکان ، نوجوانان ، جوانان و سالمندان می توانند به راحتی از آن بهره مند شوند. اگر دچار کم شنوایی ملایم تا عمیق هستید می توانید این سمعک را برای جبران عارضه شنوایی خود استفاده کنید.

معرفی انواع سمعک پشت گوشی

در مطالب گذشته اشاره کردیم که برندهای مختلفی در جهان در حوزه تولید ابزارهای کمک شنوایی مانند سمعک فعالیت می کنند. قطعا بهترین برندها، برندهای خارجی و اروپایی هستند زیرا امکانات و قابلیت های بی شماری دارند. این سمعک ها از نظر قدرت پوشانندگی و تامین کیفیت صدا در چهار نوع اصلی تولید می شوند و از نظر ابعاد نیز با یکدیگر متفاوت اند.

سمعک مینی (Mini)

این نوع از سمعک ها از نظر ابعاد بسیار ظریف و کوچک هستند. این ابزار کمک شنوایی برای کسانی که در تست شنوایی برای آن ها تشخیص کم شنوایی های ملایم تا شدید داده شده است، طراحی شده اند و از لوله ای باریک نیز برخوردارند. اگر این سوال در ذهن شما وجود دارد که استفاده از یک سمعک یا دو سمعک ؟ بهتر است مطلب مربوط به این موضوع را مطالعه کنید. تمام متخصصین توصیه می کنند که برای کاهش کم شنوایی خود از دو سمعک استفاده کنید. زیرا در این صورت تعادل بهتر ، قدرت ارتباطی بیشتر و… را بدست خواهید آورد.

سمعک استاندارد (Standard)

این مدل مقداری بزرگ تر از سمعک های مینی است. به همین دلیل امکانات بیشتری نیز در آن تعبیه شده که می توان به وجود کلیدهایی برای ولوم صدا ، تغییر برنامه و … اشاره کرد. همچنین این سمعک نیز مانند سمعک قبلی برای تمام طیف های شنوایی از ملایم تا شدید توصیه می شود. لوله هایی که در سمعک های استاندارد وجود دارد از معمولی تا باریک است.

سمعک قوی (Power)

سمعک های پاور به قدری قوی هستند که برای کم شنوایی های بسیار شدید توصیه می شوند. قابلیت هایی نظیر کلید تغییر برنامه ، ولوم بندی و تله کویل در آن وجود دارد. علاوه بر این می توان به قابلیت استفاده از سیستم هایی نظیر FM اشاره کرد. لوله های بکار رفته در سمعک های پاور از نوع معمولی است.

سمعک قوی (Power)

سمعک خیلی ‌قوی (Superpower)

همان طور که از نام این سمعک پیداست برای کم شنوایی شدید تا عمیق مناسب می باشد. این سمعک ها بر خلاف مدل های قبل از ابعاد کوچک تری برخوردار هستند و مزایای زیادی از جمله امکان اتصال به سیستم های FM را دارند. قالب و لوله هایی که در سمعک خیلی قوی تعبیه شده از نوع معمولی است.

آیا سمعک های پشت گوشی ضد آب هستند؟

پس از شناخت انواع سمعک پشت گوشی نوبت به این می رسد که به یک سوال بسیار مهم پاسخ دهیم. برخی از افراد در هنگام خرید سمعک این سوال را می پرسند که آیا سمعک های پشت گوشی ضد آب هستند و می توان با آن ها به حمام یا استخر رفت؟ در پاسخ باید بگوییم که مدل های قدیمی و آنالوگ ضد آب نبودند اما در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن سمعک ها، انواع ضد آب آن هم تولید می شود. ولی توصیه می کنیم در هنگام استحمام و شنا آن ها را از گوش خود خارج کنید.

سمعک های پشت گوشی دارای مزایای زیادی هستند که می توان به کاربردی بودن آن ها اشاره کرد. وجود امکانات زیاد بر روی آن ها سبب می شود تا افراد شاهد رفع مشکلات شنوایی خود باشند و بتوانند به راحتی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهید باید به سراغ خرید سمعک های نامرئی مانند سمعک عینکی بروید. زیرا از بیرون دیده نمی شوند و جزئی از عینک هستند. اما اگر زیاد بیرون از خانه نمی روید می توانید سمعک های پشت گوشی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *