معرفی انواع سمعک رایج

انواع سمعک

در این مطلب قصد داریم شما را انواع سمعک آشنا کنیم. سمعک هایی که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم جزو سمعک های رایج و متداول هستند که اغلب افراد از آن ها استفاده می کنند. خرید سمعک بعد از انجام تست شنوایی سنجی و بر اساس تشخیص پزشک معالج انجام می شود. برای آشنایی با انواع سمعک با ما همراه باشید.

انواع سمعک

انواع سمعک کدامند و بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند ؟ سمعک ها را می توان به دسته بندی های مختلفی از لحاظ شکل ، قرار گرفتن در داخل یا پشت گوش ، تکنولوژی و … تقسیم بندی کرد که در مطالب گذشته به آن ها اشاره کردیم. کم شنوایی دلایل متعددی دارد که برخی از آن ها به طور موقت و برخی دیگر به طور دائم شنوایی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. قطعا در نوع موقت نیازی به استفاده از سمعک نیست اما اگر کم شنوایی به طور دائم باشد و درمان های دارویی و کلینیکی نتواند مشکل را حل کنید نیاز به خرید سمعک و استفاده از انواع آن پیدا خواهیم کرد. انواع سمعک بر اساس نیاز افراد و تشخیص ادیولوژیست انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است که دائما فن‌آوری و تکنولوژی به کار رفته در سمعک ها در حال به روز رسانی و رشد و پیشرفت است ، به طوری که می توان گفت سمعک‌ های امروزی مانند کامپیوترهایی با فن‌ آوری ها و به روزرسانی های پیشرفته می باشند که از نظر سایز و اندازه ، بسیار کوچک می باشند .

بررسی انواع سمعک از نظر تکنولوژی در مقاله ی پیشین گذشت ؛ همینک اشاره ای به انواع سمعک از لحاظ شکل و محل قرارگیری آن می نماییم. سمعک ها از لحاظ موقعیت و جایگاه قرار گرفتنشان ، به دو دسته سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوش تقسیم می شوند .

انواع سمعک پشت گوشی

سمعک های پشت گوشی یکی از سمعک های رایج و متداول است که توسط افراد استفاده می شود. این نوع از سمعک ها شامل دو دسته می شوند. دسته اول دارای بلندگو در قسمت پشت گوش و دسته دوم دارای بلند گو در مجرای گوش می باشد که به نام های RITE و RIC شناخته می شود.

مشخصه های فنی سمعک پشت گوشی

کاملا از اسم این سمعک مشخص است که جایگاه این سمعک ها پشت گوش می باشد. صدا در سمعک پشت گوشی از طریق لوله‌ ی متصل به قالب به داخل مجرای گوش انتقال داده می‌شود. سمعک‌ پشت گوشی شامل دو قسمت اصلی می باشد : قالب و لوله اتصال؛ قسمت اصلی تمام قطعات الکترونیکی و باتری را در بر گرفته است. باتری سمعک ‌های پشت گوشی با توجه به طراحی و اندازه سمعک متفاوت است؛ به صورت کلی باطری های این سمعک ها دارای سایز ها و مشخصات زیر می باشد :

  • سایز 10 ؛ رنگ زرد ؛ طول عمر باتری : پنج تا هفت روز
  • سایز 312 رنگ قهوه ای ؛ طول عمر باتری : هشت تا ده روز
  • سایز 13 رنگ نارنجی ؛ طول عمر باتری : دوازده تا پانزده روز
  • سایز 675 رنگ آبی ؛ طول عمر باتری : پانزده تا بیست روز

سمعک‌ هایی که رسیور و یا همان بلندگوی آن ها در کانال گوش قرار می گیرند ، با نام های RIC یا گاهی‌ اوقات رایت  RITE شناخته می‌شوند. این سمعک ها دارای سه قسمت می باشند که می توان به محفظه خیلی کوچک ، سیم خیلی نازک که اتصال قسمت پشت گوش به بلندگو یا رسیور را برقرار می سازد و نیز رسیور که داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد اشاره کرد.

انواع سمعک پشت گوشی

انواع سمعک نامرئی

سمعک ‌های داخل گوش که به آن ITE یا نامرئی می گویند ، در یک تقسیم بندی رایج و معمول به چهار دسته تقسیم می گردد.

سمعک نامرئی IIC

زمانی که فرد این دسته از سمعک ها را در گوش خود قرار می دهد ، دیگران به هیچ عنوان قادر به تشخیص آن نیستند. زیرا این سمعک درون مجرای گوش خارجی جای گرفته است و به طور کلی از دید خارج می شود. این نوع از سمعک ها برای جوانان که اهمیت زیادی به ظاهر خود می دهند و یا برای هنرمندان مناسب می باشند. معمولا سایز این سمعک ها بسیار کوچک است و باید توانایی استفاده و قرار دادن آن را در گوش داشته باشید.

سمعک نامرئی CIC

این مدل از انواع سمعک مانند مدل بالا درون مجرای گوش خارجی قرار می گیرد اما بر خلاف مورد بالا که کلا دیده نمی شد ، این مورد با دقت و و به‌ سختی قابل مشاهده بوده و کلا ناپدید و پنهان نیست. استفاده از این سمعک برای کودکان و سالمندان مناسب است.

سمعک داخل کانال ITC

جایگاه این سمعک در مجرای گوش خارجی می باشد ؛ اما در قسمت زیرین صدفه گوش ! در نتیجه کاملا قابل مشاهده است. این سمعک برای افرادی که توجه زیادی به ظاهر خود ندارند مانند سالمندان مناسب است.

سمعک داخل گوشی ITE

 جایگاه این مدل نیز مانند مدل قبلی در مجرای گوش خارجی است؛ اما قسمت بیشتری از لاله گوش را در بر می گیرد و جلوه ای مانند سمعک های قدیمی دارد.

مشخصه های فنی سمعک داخل گوش نامرئی

سمعک نامرئی از انواع سمعک رایج محسوب می شود. کاملا از اسم این سمعک مشخص است که نامرئی و مخفی بوده و دیگران نمی توانند آن را یبینند. جایگاه این سمعک در عمق مجرای گوش می باشد. این سمعک نیز به انواع مختلفی از نظر تکنولوژی و محدوده پوشش (قدرت) تقسیم بندی می شود. سمعک نامرئی گزینه مناسبی برای افرادی است که به تازگی کم شنوا شده اند و مجبور به استفاده از سمعک هستند. غالبا این افراد از اینکه دیگران سمعک آن ها را ببینند اذیت می شوند و دوست دارند سمعکشان مخفی باشد.

همانطور که در دسته بندی بالا ذکر شد، سمعک IIC کاملا مخفی و پنهان است و بسیار کوچک تر و مخفی تر از از سمعک CIC می باشد ؛ سمعک CIC کمی قابل مشاهده است ، بنابراین به کار بردن کلمه نامرئی برای سمعک IIC بهتر و صحیح‌ تر است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برندهایی وجود دارد که در آن ها اندازه سمعک IIC و CIC یکی است. رنگ بیرونی سمعک‌های IIC، مشکی می باشد ؛ اما نما و رنگ بیرون سمعک‌های CIC بِژ است.

مشخصه های فنی سمعک داخل گوش نامرئی

نکته مهم !

خرید سمعک و استفاده خودسرانه از آن پیامدهای منفی برای افراد در پی دارد. استفاده از این ابزار برای بهبود شنوایی است اما لزوما تمام افرادی که دچار این مشکل هستند نمی تواند از سمعک استفاده کنند. کم شنوایی هیچ ارتباطی به سن و سال ندارد و افراد در تمام سنین می توانند دچار کم شنوایی شوند. اگر شما هم احساس می کنید که نمی توانید صداهای اطراف را به خوبی بشنوید ، از اطرافیان می خواهید که صحبت های خود را تکرار کنند و یا صدای تلویزیون را بلندتر از حالت عادی می کنید باید برای انجام تست شنوایی به مراکز مربوطه مراجعه کنید. در این مراکز تمام تست های مربوط به شنوایی انجام خواهد شد.

جالب است بدانید تست شنوایی سنجی بر اساس سن بیمار نیز تعیین می شود. به طور مثال برای نوزادان از تست شنوایی abr و برای بزرگسالان از تست شنوایی سنجی به نام تون خالص ، اکوستیک و … استفاده خواهد شد. بعد از انجام معاینات مربوطه سمعک تجویز می شود و بعد از خرید آن باید برای انجام تنظیمات به سراغ ادیولوژیست ها بروید تا سمعک را بر اساس آستانه شنوایی شما تنظیم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *