انواع نوار گوش در بزرگسالان و نوزادان

انواع نوار گوش

انواع نوار گوش را برای  آزمایش ادیومتری می شناسند که نوار گوش و تست ادیومتری هر دو یک معنی هستند. با توجه به درخواست نوار گوش بیمار باید به ادیولوژیست رجوع کند البته با توجه موارد گوناگون انواع نوار گوش در مدل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما نتیجه تست شنوایی سنجی ، انواع نوار گوش است که قابل تفسیر می باشد.

انواع نوار گوش

انواع نوار گوش کدام است و چه مواردی را بررسی می کند؟ اگر مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کرده باشید به خوبی می دانید که تفسیر نوار گوش چگونه است و چه مواردی را تحت ارزیابی قرار می دهد. متاسفانه برخی از افراد به محض مشاهده کوچک ترین کم شنوایی اقدام به خرید سمعک می کنند. در صورتی که خرید سمعک و همچنین انتخاب بهترین نوع آن یک امر تخصصی است که باید حتما بعد از تست شنوایی سنجی ، تفسیر نوار گوش و تشخیص ادیولوژیست انجام شود. انواع نوار گوش برای بزرگسالان و کودکان قابل بررسی می باشد. تمام بزرگسالان می توانند از انواع تست شنوایی سنجی استفاده کنند اما نوزادان و کودکانی که قادر به نشان دادن واکنش نیستند باید از تست هایی مانند تست abr استفاده کنند. نوار گوش به منظور بررسی موارد زیر انجام می شود :

1.     نوار گوش برای بررسی وضعیت شنوایی

2.     نوار گوش برای بررسی عفونت گوش میانی

3.     نوار گوش برای سرگیجه

4.     نوار گوش برای بیماری منییر

5.     نوار گوش برای کودکان

نوار گوش برای کودکان

در این نوع نوار گوش آزمایش OAE وABR  انجام می پذیرد. از نوزادان در همان ابتدای تولد برای غربالگری شنوایی سنجی از آزمایش و تست OAE  استفاده می کنند.در تست OAE به ساختار و وضعیت حلزون نوزاد توجه می کنند. اینچنین مشخص می شود که حلزون گوش نوزاد در چه مرحله ای قرار گرفته است. معمولا بعداز سه ماهگی از تست ABR  می توان استفاده کرد. البته تنها حلزون گوش مورد بررسی قرار نمی گیرد و از عصب شنوایی نوزاد نیز آزمایش گرفته می شود تا بتوان در مورد  وضعیت شنوایی نوزاد اطلاعاتی را ارائه داد. به خاطر بسپارید که درکودکانی که بالای پنج سال سن دارند از تست ادیومتری استفاده می کنند که به بررسی عفونت گوش میانی می پردازند.

نوار گوش برای سرگیجه

سرگیجه از جمله بدترین و آزاردهنده ترین دردها به شمار می آید. سرگیجه به عدم تعادل فرد منجر می شود و در مورد سرگیجه هایی که فرد اینگونه احساس می کند که به دور خودش می چرخد بخاطر اختلال در گوش میانی است.

به این دلیل که سنگریزه های کلسیمی که درون مایع گوش میانی وجود دارد، احتمالا جابجا شده است. در نوار گوش سرگیجه از تستVNG  استفاده می کنند و از مانور درمانی با توجه به جابجایی سنگریزه های گوش میانی استفاده می کنند.

۸۵ درصد ایننوع سرگیجه ها به خاطر وجود گیرنده های تعادلی است که در گوش داخلی وجود دارد و به خاطر گوش سرگیجه پدید می آید. عمدتا برای بررسی نوع سرگیجه به  شدت سرگیجه و منشأ آن توجه می کنند و از تست های سرگیجه و تعادل مانند:

 lhVNG، ECochG

VEMP

VHit

 ABR

کالریک

 Vibration

. VNG

استفاده می کنند. برای توانبخشی سرگیجه شما باید از یک برنامه منظم مانند آزمایش های تشخیصی، تمرینات تخصصی و البته تقویت تعادل و پیگیری علائم و درمان استفاده کنید.

 نوار گوش برای بررسی وضعیت شنوایی

در بین انواع نوار گوش این مدل را برای ارزیابی و بررسی آستانه شنوایی مورد استفاده قرار می دهند و مشخص می شود که حس شنوایی پابرجاست و یا از دست رفته است و سلامت عصب گوش مشخص می شود و شاید به بیماری هایی مانند پیرگوشی ، بیماری منییر و پارگی پرده گوش رو به رو شده باشد.

نوار گوش برای بیماری منییر

یکی از بیماری های رایجی که به گوش داخلی انسان مربوط است منییر نام داد که باعث وجود هیدروپس آندولف می شود اما اگر سوال شما این باشد که هیدروپس آندولف چیست؟ باید بدانید که یک مایع پرفشاری درون حلزون گوش است که شاید بخاطر دلاستفاده زیاد از نمک، کم خوابی و یا استرس بروز پیدا می کند.همیشه نمی توان دلیل خاصی را برای بیماری منییر در نظر گرفت. از تست ادیومتری و تست ECochG  در نوار گوش این بیماری استفاده می شود که برای درمان رژیم غذایی نقش موثری دارد.

نوار گوش برای بررسی عفونت گوش میانی

یکی دیگر از انواع نوار گوش برای تست تمپانومتری مورد استفاده قرار می گیرد که به واسطه این تست رفلکس گوش و پرده گوش را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. زمانی که کودکان یا بزرگسالان به عفونت گوش مبتلا می شوند این نوع آزمایش و تست الزامی است. به این دلیل که میزان و شدت عفونت را می توان تشخیص داد و مشخص می شود که چقدر پرده گوش آسیب دیده است. تست شنوایی سنجی ضرورت خود را در اینجا نشان می دهد. برای پاسخ مناسب آزمایش ادیولوژیست  می تواند پاسخ مناسبی را ارائه دهد و مشخص می گردد که ادامه درمان با جراحی  امکان پذیر است و یا با دارو می توان آن درمان نمود. برخی از متخصصین نیز خرید سمعک را توصیه می کنند. بعد از خرید سمعک باید ابتدا آن را نزد متخصص ببرید تا تنظیمات لازم را بر اساس نیاز گوش شما انجام دهد.

نوار گوش برای بررسی عفونت گوش میانی

خرید سمعک و تعمیرات آن

خرید سمعک به عنوان یک وسیله کمک شنوایی قطعا خریدی ضروری شناخته می شود که به خاطر استفاده روزمره معمولا به تعمیرات نیاز پیدا می کند. سمعک را به واسطه قرار گیری برروی گوش دسته بندی می کنند اما مدل داخل گوشی و پشت گوشی بسیار کاربرد دارد در این میان سمعک های پشت گوشی شاید بخاطر دوام و استحکام بدنه دیر تر به تعمیرات نیاز پیدا کنند.

به خاطر داشته باشید چنانچه سمعک خود را هر شش ماه یکبار به سرویس بسپارید بسیار دیرتر به خرابی می رسد و استفاده قابل قبول تری دارد که در این میان انواع سمعک ها براساس خرابی شاید به تعویض قطعه نیاز داشته باشند که قطعا هزینه تعویض و تعمیرات بالاست و برخی از مواقع شاید خرید یک سمعک جدید به صرفه باشد.سمعک داخل گوشی به این دلیل که در برابر جرم گوش و رطوبت است تعمیرات و خرابی بیشتری دارد.

سخن پایانی !

ما در این مقاله هرآنچه که در مورد  انواع نوار گوش لازم بود را توضیح دادیم.  برای ارزیابی وضعیت شنوایی امروزه از روش ها و تست های بی نظیر شنوایی سنجی که به آن ادیومتری یا نوار گوش نیز گفته می شود استفاده می کنند. برای انجام  این نوع تست ها ( نوار گوش) شما باید از یک مجموعه کاربلد برای انجام این نوع آزمایش ها استفاده کنید.

  1. آزمایش ادیومتری راه هوایی و استخوانی ( PTA)
  2. ادیومتری گفتاری (SRT ، SDS ، MCL)
  3. تست ایمپدانس آکوستیک ( تیمپانومتری و رفلکس آکوستیک (TM ، AR) )

در این مدل تست ها و آزمایش ها شنوا سنج قادر است با بررسی وضعیت گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی انواع عفونت های قارچی، پارگی پرده گوش، عفونت گوش میانی، دررفتگی استخوانچه های گوش میانی، وجود جسم خارجی، ارزیابی وزوز گوش، مشخصکردن میزان کم شنوایی، تعیین نوع کم شنوایی، را به درستی تشخیص دهد که البته بیماری های مربوط به گوش میانی را می توان همانند اتواسکلروز، کلستاتوما  در نظر گرفت که در این تست و آزمایش های گفته شده قابل تشخیص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *