انواع کم شنوایی را بشناسید

انواع کم شنوایی

انواع کم شنوایی

شناخت انواع کم شنوایی باعث می شود که شما به مشکلات شنیداری خود اهمیت بیشتری بدهید. اگر مدتی است که از سرو صدا و وزوز گوش هایتان رنج می برید یا با مشکلات شنوایی مواجه هستید باید به مراکز معتبر برای انجام تست شنوایی سنجی  از جمله طوس کلینیک مراجعه کنید. ‌کم شنوایی یک مشکل شایع در جامع امروزی است که اکثر افراد در سنین مختلف با آن مواجه هستند و البته از این مسئله رنج می برند. کم شنوایی علاوه بر کاهش شنوایی افراد بر مشکلات روحی آن ها نیز می افزاید و چه بسا اینکه به مرور زمان زمینه ساز افسردگی خواهد شد. پس بهترین کار شناخت علائم کم شنوایی و در نتیجه مراجعه به پزشک است. ناگفته نماند که کم شنوایی اگر در زمان معین خود معالجه شود، قطعا شاهد بهبودی خواهید بود.

انواع کم شنوایی کدامند؟ کم شنوایی یک نوع بیماری است که ممکن است در سنین مختلف اتفاق بیفتد. البته شیوع این بیماری با افزایش سن نیز افزایش پیدا می کند و روحیات انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. حال این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین آن می تواند مشکلات مادرزادی باشد ولي انواع کم شنوايي دلايل ديگري نيز دارد.

 • اختلال شنوایی حسی – عصبی

یکی از شایع ترین کم شنوایی ها شامل اختلال شنوایی حسی – عصبی است. این نوع کم شنوایی به اختلال حسی (گوش داخلی) و اختلال عصبی (عصب شنوایی) مربوط می شود. در واقع با صدمه دیدن عصب حسی شما با این نوع کم شنوایی مواجه می شوید. با دارو یا روش های جراحی می توانید این نوع کم شنوایی را درمان کنید. علل اصلی شیوع این نوع کم شنوایی می تواند مادرزادی یا نتیجه یک عامل ژنتیکی باشد. همچنین با رشد غیر طبیعی جنین و افزایش سن نیز چنین مشکلاتی رخ می دهد. حتی افرادی که تومور عصب دارند و در معرض صدای بسیار بلند برای طولانی مدت قرار می گیرند نیز می توانند کم شنوایی را تجربه کنند. در صورت وجود چنین کم شنوایی افراد نمی توانند صداهای بلند را به خوبی درک کنند و در شنیدن و تشخیص صدا با مشکل مواجه می شوند.

این افراد باید به منظور بهبود شنوایی خود اقدام به خرید سمعک کنند. در مطالب گذشته به معرفی و بررسی انواع سمعک رایج و سمعک دیجیتال و هوشمند پرداختیم. خرید سمعک بعد از انجام تست شنوایی سنجی و تجویز متخصصین ادیولوژیست انجام می شود.

 • اختلال شنوایی رسانا

نوع دیگری از انواع کم شنوایی وجود دارد که شامل اختلال شنوایی رسانا است. با از دست دادن شنوایی در قسمت گوش خارجی یا میانی چنین مشکلی به وجود می آید. در واقع صداهای موجود نمی توانند از مجرای گوش و استخوان های گوش میانی عبور به خوبی عبور کنند و چنین مشکلی به وجود می آید. با توجه به مشکلات گوش خارجی و میانی نظیر سوراخ پرده گوش، پوسیدگی استخوان های گوش و التهاب گوش میانی چنین مشکلی رخ خواهد داد. گاهی نیز به دلیل انسداد مجرای شنوایی با موم نیز فرد قادر به شنیدن نخواهد بود. در نتیجه شخصی که با مشکل شنوایی مواجه است در درک به مشکل بر می خورد و لازرم است تا برای انجام تست شنوایی به مراکز مراجعه کند.

 

انواع کم شنوایی

اختلال مختلط شنوایی | شایع ترین نوع کم شنوایی در تمام سنین

انواع کم شنوایی می تواند شامل اختلال مختلط شنوایی نیز باشد. زمانی که گوش های خارجی، میانی و حتی آسیب ببینند، این مشکل رخ می دهد. اما شدت آن می تواند از خفیف تا بسیار شدید در افراد گوناگون متفاوت باشد. البته این نوع مشکل شنوایی می تواند ارثی باشد یا جزو مشکلات مادرزادی به شمار رود. پیر شدن و تومورهای عصبی نیز جزو موارد تاثیرگذار در این نوع کم شنوایی است. پوسیدگی استخوان های گوش. التهاب گوش میانی و مختل شدن کار مجرای شنوایی با انسداد موم گوش  نیز از مشکلات شایع به وجود آورنده این نوع کم شنوایی خواهند بود.

موارد دخیل در کم شنوایی

افراد زیادی با انواع کم شنوایی دست و پنجه نرم‌ می کنند که هر یک از این کم شنوایی ها می تواند تحت تاثیر مواردی باشد که شامل پارامترهای زیر می باشد:

 • گوش داخلی

گوش داخلی قسمت مهم گوش است که ممکن است بر اثر سر و صدای زیاد، مویرگ ها و سلول های عصبی در حلزون گوش آن پاره شوند. زمانی که بر این سلول و مویرگ ها سلول ها آسیب وارد شود، ارسال سیگنال های الکتریکی به مغز نیز با مشکل مواجه می شوند به همین دلیل افراد با کم شنوایی مواجه می شوند. در بسیاری از مواقع با وجود سر و صداهای بسیار زیاد ممکن است متوجه صداها نشوید و ناگفته نماند که مشکلات ژنتیکی در این زمینه بی تاثیر نیستند. نتیجه این مشکلات به کم شنوایی حسی عصبی ختم می شود که گاهی غیر قابل درمان خواهد بود.

 • جرم گوش

جرم گوش مهمترین و شایع ترین مشکل گوش است. با جمع شدن جرم گوش جریان صدا اتفاق نمی افتد که به دلیل مسدود شدن مجرای گوش چنین اتفاقی رخ می دهد. با تمیز کردن و شستشوی گوش توسط پزشک، قطعا مشکل برطرف خواهد شد. توصیه می شود برای پاکسازی جرم گوش از ابزارهایی مانند گوش پاک کن استفاده نکنید. زیرا گوش پاک کن باعث آسیب دائمی به پرده گوش می شود. گوش افراد به طور اتوماتیک جرم ها را پاکسازی می کند. اما انسداد مجرای گوش به وسیله جرم آن در افرادی رخ می دهد که این مکانیسم در آن ها مختل شده است.

 • عفونت

عفونت ها مهمترین عامل کاهش شنوایی هستند که قطعا روز به روز مشکل را بیشتر می کنند. حتی ممکن است گاهی فرد با ناشنوایی کامل مواجه شود. عفونت های مربوط به گوش و مغز در این موضوع قابل بررسی هستند.

 • رشد تومور

وجود تومور نیز از مشکلات شایعی است که گاهی باعث بروز مشکلات شنوایی می شود. این مشکل با رشد تومور به مرور زمان باعث کاهش کامل شنوایی می شود.

 • پارگی پرده گوش یا سوراخ شدن غشای تمپان

یکی از سخت ترین مشکلات کم شنوایی به دلیل پارگی پرده گوش است. اگر علت اصلی این دو گزینه باشد، با صداهایی چون انفجار صداهای بلند یا تغییرات ناگهانی در فشار گوش مواجه می شوید.

 

موارد دخیل در کم شنوایی

علائم کم شنوایی

با انواع کم شنوایی و حتی عوامل مهم آن ها آشنا شده اید؛ اما علائم کم شنوایی یا عوارض آن چه چیزی می تواند باشد؟ قطعا اولین مسئله متوجه نشدن و درک نکردن مکالمات است که به مرور زمان افراد را گوشه گیر و منزوی می کند. فراموش نکنید که نه تنها مشکلات شنوایی بلکه تمامی مشکلات رایج می توانند در وهله اول اعتماد بنفس را تحت تاثیر قرار دهند و روحیه افراد را تضعیف کنند. اگرچه انواع کم شنوایی از لحاظ میزان قدرت شنوایی با یکدیگر متفاوت هستند و گاه مشکلات بسیار کم است، ولی باز هم افراد تحت تاثیر قرار می گیرند. دیگر مشکلات ناشی از انواع کم شنوایی عبارتند از:

 • غر زدن هنگام صحبت کردن
 • عدم درک درست کلمات
 • مشکل شنوایی به هنگام وجود سر و صداهای دیگر
 • بلند صحبت کردن به دلیل کاهش قدرت شنوایی خود
 • زیاد کردن صدای رسانه هایی چون تلویزیون
 • کناره گیری از مکالمات
 • کاهش اعتماد بنفس و گوشه گیری
 • تضعیف روحیه و نا امیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *