بیماری اتواسکلروز چیست و چه راهکار درمانی دارد؟

بیماری اتواسکلروز

بیماری اتواسکلروز

آیا می دانید، بیماری اتواسکلروز چیست؟ با روش های درمانی این بیماری آشنا هستید؟ آیا به دنبال بهترین روش درمان در مدت زمان کوتاه هستید؟ تا چه حدی در این زمینه اطلاعات دارید؟ این بیماری یکی از انواع بیماری های مربوط به گوش است که افراد زیادی با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. در این نوع بیماری، معمولا استخوانچه های گوش میانی که مسئول انتقال صدا هستند، تحت تاثیر این بیماری آسیب می بینند. حتی این بیماری را با نام اتواسپونژیوزیس نیز می شناسند که رایج ترین نوع کم شنوایی پیشرونده در بین انواع بیماری های کم شنوایان است. البته این نوع بیماری بیشتر هم در افراد بزرگسال رخ می دهد. اما ناگفته نماند که سابقه این بیماری یا منشا اصلی آن مربوط به مشکلات ارثی است که تشخیص آن با انجام تست شنوایی ممکن می باشد . اما در ادامه درباره اینکه بیماری اتواسکلروز چیست و چه راهکار درمانی دارد، توضیحات کامل تری را ارائه می دهیم.

بیماری اتواسکلروز یکی از رایج ترین نوع بیماری های شنوایی است. این بیماری را می توان به توجه به روش های درمانی مختلف معالجه کرد. اما به طبع روش های درمانی هر یک برای افراد خاصی با میزان مشکلات متفاوت تجویز می شود که نوع شدید آن معمولا بایستی جراحی شود. اما روش های مختلف بیماری اتواسکلروز عبارتند از:

  • روش های درمانی قرص و دارو

یکی از روش هایی که معمولا تجویز می شود، قرص و داروهای مرتبط با این نوع بیماری است. به عنوان مثال، شما بایستی کمی فرصت دهید تا ابتدا با روند متفاوت آن از نظر میزان و پیشرفت آن آشنا شوید. چرا که معمولا بیماران مبتلا به این بیماری از نوع متوسط تا شدید قادر به شنیدن نیستند. میزان کم شنوایی با انجام انواع تست شنوایی سنجی تعیین می شود.

  • سمعک

در اتواسکلروز معمولا یکی از روش های درمانی متداول، سمعک است. معمولا در این بیماران، سمعک ها بهترین گزینه و روش جهت جبران کم شنوایی هستند؛ چرا که باعث تقویت صدا می شوند. البته سمعک های مختلفی نیز برای این دسته افراد تجویز می گردد که این مسئله نیز به نوع بیماری و مشخصات بیماری بیماران کم شنوا بستگی دارد. معمولا افرادی که با این نوع بیماری مواجه هستند، از سمعک های نامرئی استفاده می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از سمعک نیز ممکن است بیماری شما به مرور زمان تشدید پیدا کرده و احتیاج به جراحی داشته باشد. پس بایستی زیر نظر پزشک متخصص مراقبت های لازم را داشته باشید. خرید سمعک با مشورت متخصص انجام خواهد شد.

  • مکمل فلوراید سدیم

یکی دیگر از انواع روش های درمانی اتواسکلروز شامل، مکمل فلوراید سدیم است. متخصصان معتقدند که با این روش درمان، شیوع بیماری کندتر می شود که البته میزان مصرف و نحوه مصرف آن بایستی حتما تحت نظر پزشک معالج باشد.

  • عمل جراحی اتواسکلروز

اگر در برخی از بیماران، این بیماری پیشرفت کند، بایستی جراحی تخصصی استاپدكتومی صورت بگیرد. معمولا در این جراحی، استخوانچه رکابی را جدا خواهند کرد و یک پروتز استخوانچه رکابی مصنوعی را جایگزین این استخوانچه جراحی شده قرار می دهند. البته جراحی نیز بایستی با دقت بالا و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود؛ چرا که به ندرت در برخی از جراحی ها حتی مشکل شنوایی بیماران شدیدتر شده است. پس جهت استفاده از روش جراحی در اتواسکلروز بایستی حتما ابتدا یک پزشک متخصص انتخاب کنید.

 

روش های درمانی بیماری اتواسکلروز

 

 

دلایل بروز بیماری اتواسکلروز

اتواسکلروز به عنوان یکی از بیماری های شناخته شده در بین بسیاری از افراد کم شنوا شناخته می شود. د رواقع به رشد غیرطبیعی‌ یا همان رشد تدریجی‌ استخوان‌ اسفنجی‌ در گوش‌ میانی‌ می گویند که به مرور زمان از شنوایی افراد می کاهد. چرا که این رشد به ندرت مانع از عبور ارتعاشات صدا شده و مانع‌ عملکرد طبیعی‌ استخوان های‌ کوچک‌ گوش‌ میانی‌ می شود. چرا که این استخوان های کوچک، وظیفه انتقال‌ صدا را بر عهده دارند. حتی ممکن ایست این بیماری دو گوش افراد نیز درگیر کند و حتی در تمام سنین نیز رخ می دهد. است نوع شدت و یا رشد استخوان ها در سنین و حتی افراد مختلف، بی شک متفاوت خواهد بود که قطعا روش درمان مختلفی نیز خواهند داشت. حال این کاهش شنوایی معمولا به مرور زمان با صداهای آهسته و به مرور با صداهای بلندتر همراه است.

اما به مرور زمان بیماران با افت شنوایی همراه خواهند بود که حتی برخی دچار وزوز گوش نیز می شوند. حال افرادی که با این بیماری همراه هستند، چرک و عفونت گوش نیز دارند. در مطالب گذشته تحت عنوان ” علت وزوز گوش چیست ؟ ” به سایر دلایل این عارضه اشاره کرده ایم. این‌ اختلال‌ بی شک تا حدودی ارثی‌ است ک می توان گفت حدود ۶۰ درصد افراد مبتلا به اتواسکلروز سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ بیماری‌ را داشته اند. البته شاید دلایل بسیار زیادی در این زمینه دخیل باشند که شاید هنوز از نظر علمی اثبات نشده باشند.

 

دلایل بروز بیماری اتواسکلروز

 

مراقبت های پس از عمل اتواسکلروز

بیماری اتواسکلروز یک نوع بیماری بسیار شایع در بین بسیاری از افراد است که در افراد زیادی چنین مشکلی دیده می شود. اما روش های درمان این بیماری، با توجه به نوع شنوایی و مشکلات رایج آن نیز قطعا بایکدیگر فرق خواهند داشت. اما روش درمانی برخی تنها عمل جراحی است که بایستی بیماران مراقبت های لازمه را در این خصوص داشته باشند. مراقبت های لازمی که پس از انجام عمل جراحی بیماری اتواسکلروز بایستی انجام داد:

  • سعی کنید هرگز روی گوشی که جراحی کرده اید نخوابد؛ چرا که با این کار فشار زیادی با قسمت جراحی شده وارد می شود.
  • پس از جراحی بلافاصله شنا نکند و حتی از سایر کارهایی که باعث ورود آب به گوش شما می شود نیز بپرهیزید.
  • سعی کنید که قبل از اینکه استحمام کنید، گوش عمل کرده را بپوشاند، به گونه ای که تا با آب برخورد نکند.
  • توجه داشته باشید که هرگز از وارد کردن فشار بالا به فضای حلق، بینی و گوش ها، نظیر باد کردن بینی بپرهیزید.
  • شما بایستی پس از جراحی بیماری اتواسکلروز برای مدتی از رفتن به مسافرت های هوایی جلوگیری کنید.
  • فکر رفتن به ارتفاعات بلند و حتی رفتن به کوهنوردی را از سرتان بیرون نمایید. معمولا در ارتفاعات بالا، هوا با سرعت زیادی وارد گوش شده و قطعا در صورتی که جراحی کرده باشید، عواقب بدی با همراه خواهد داشت. به نوعی عمل نکردن به دستورات و در نظر نگرفتن مراقبت های لازمه، بیمارش شما را تشدید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *