بررسی تاثیر شکلات بر شنوایی

تاثیر شکلات بر شنوایی

تاثیر شکلات بر شنوایی

یکی از مسائل علمی مورد بحث متخصصان گوش، تاثیر شکلات بر شنوایی می باشد. شاید برای شما عجیب باشد که بدانید ممکن است چیزی مثل شکلات در شنوایی افراد تاثیر داشته باشد. اما اینطور که معلوم است شکلات به خودی خود تاثیر به سزایی در شنوایی انسان دارد و قرار است در این مقاله بررسی کنیم که این تاثیر مثبت است یا منفی و اینکه آیا شکلات برای شنوایی ما ضرر دارد یا خیر. در این مقاله از تحقیقات معتبری که در این زمینه انجام شده بهره گرفتیم تا با منابع درست به جواب سوالمان برسیم پس، با ما همراه باشید.

تاثیر شکلات بر شنوایی 

شاید شما هم مثل خیلی های دیگر با دیدن عنوان مقاله تعجب کرده باشید. مگر می شود که شکلات بر شنوایی تاثیر داشته باشد؟ آیا همچین چیزی امکان دارد؟ چه چیزی این تاثیر شکلات بر شنوایی را ثابت می کند؟ جالب است بدانید که نتایج اخیر نشان داده است که برخی از مواد غذایی مانند شکلات، تاثیر حفاظتی بر روی گوش ما دارند. اصلا یک تحقیق اختصاصی هم انجام شده است که به طور خاص تاثیر شکلات بر شنوایی و وزوز کردن گوش را بررسی می کند. حال این تحقیق به چه صورت بوده است؟
این تحقیق توسط تیمی حرفه ای به سرپرستی سانگ یئون لی از گروه جراحی زیبایی بینی-جراحی سر و گردن بیمارستان دانشگاه ملی سئول انجام شده است. در این تحقیق و پژوهش 3575 نفر بین سنین 40 تا 64 سال مورد بررسی قرار گرفتند تا ببینند آیا مواد مغذی مختلف بر روی شنوایی انسان تاثیر دارد یا خیر. نتایج این مطالعه واقعا شگفت انگیز بود. این مطالعه نشان که میزان کم شنوایی افراد، خواه یک طرفه باشد یا دو طرفه، در افرادی که مصرف شکلات بالاتری به نسبت بقیه دارند، به طرز قابل توجهی کمتر است. اینطور که به نظر می رسد کسانی که شکلات زیاد مصرف می کنند، یا کمتر دچار کم شنوایی می شوند یا کم شنوایی آن ها به نسبت بقیه کمتر است.
یکی دیگر از مواردی که این مطالعه به آن اشاره می کند این است که مصرف شکلات خطر افت شنوایی دو طرفه و کم شنوایی فرکانس بالا را به طرز قابل توجهی در افراد کاهش می دهد. شاید قبل از این فکر می کردید که شکلات آنقدر ها هم برای بدن ما مفید نیست اما اینطور که به نظر می رسد به علاوه مواردی مثل تامین انرژی بدن، در سلامت گوش ما نیز تاثیر مثبتی دارد.
این تحقیق در مجله Nutrients در سال 2019 به چاپ رسید. همچنین در این تحقیق، رابطع معکوس بین فرکانس و شدت کم شنوایی با میزان مصرف شکلات نیز مورد مطالعه قرار گرفت.
البته اینطور هم نیست که بگوییم هر تحقیق و مطالعه ای همیشه نتیجه صد در صد را به ما نشان می دهد. در واقع متغیر های هر تحقیق ممکن است تحت شرایط متفاوت، پاسخ های متفاوتی به روند تحقیق بدهند. گاهی در این تحقیقات هم عوامل دیگری هم دخیل هستند یا جامعه آماری آنقدر محدود است که نمی توان حکم کلی آن را برای دیگر افراد هم قائل شد.
مثلا در این مطالعه تعریف مکانیسم های علمی یا ارتباط نتایج با مصرف نوع خاصی از شکلات اصلا مشخص نشده است. همچنین یکی از محدودیت های مهم این تحقیق هم این است که تاثیر شکلات در افراد بالای 65 سال مورد بررسی قرار نگرفته است و گروه سنی جامعه هدف محدود به افراد 40 تا 64 سال بوده و تنها روی تعدادی از این افراد شنوایی سنجی انجام شده است. ممکن است شکلات تاثیر چندان مثبتی روی گوش افراد بالای 65 سال نداشته باشد یا اینکه اگر افراد بالای 65 سال نیز مورد مطالعه قرار می گرفتند می توانستیم بفهمیم رابطه بین مصرف شکلات و پیرگوشی چیست و احتمالا هم به نتایج مفید و مهمی دست پیدا می کردیم.

 

 

تاثیر شکلات بر شنوایی 

 

نقش حفاظتی شکلات در گوش ما چیست؟ 

این اولین باری هم نیست که بر روی تاثیر شکلات بر شنوایی مطالعاتی انجام می شود. قبل تر مطالعات حیوانی دیگر نشان داده بود که ترکیبات شکلات، نقش حفاظتی خوبی در گوش ایفا می کنند. شکلات اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و با توجه به این موضوع که حلزون گوش به شدت در برابر استرس اکسیداتیو آسیب پذیر است، مصرف شکلات می تواند اثر حفاظتی بر روی حلزون گوش داشته باشد و مانع از آسیب رسیدن به آن بشود یا حداقل شدت آسیب را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.
مطالعه در این رابطه فقط به همین موارد ختم نمی شود، بلکه چندین مطالعه بین افت شنوایی و خطرات عروقی، رابطه علت و معلولی را صحه گذاشته اند و این موضوع را تایید کرده اند. اینطور که در این تحقیقات نشان داده شده است، کاکائو که عنصر اصلی شکلات است، خطراتی مانند کاهش فشار خون و گشادی عروق را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

ویژگی های شکلات برای کمک به شنوایی ما چیست؟ 

گفتیم که تاثیر شکلات بر شنوایی را نمی شود انکار کرد اما چرا شکلات همچین تاثیر حفاظتی ای بر روی گوش ما دارد؟ ترکیب شیمیایی پلی فنل در کاکائو، آنتی اکسیدان و ضد التهاب بسیار قوی است و همانطور که گفتیم حلزون به شدت در برابر تنش اکسیداتیو آسیب پذیر است و مصرف شکلات می تواند از حلزون در برابر این موضوع حفاظت کرده و میزان خرید سمعک در این افراد را کاهش دهد.. بر همین اساس هم میزان کم شنوایی در شکلات خوران 26.8 درصد است و در افرادی که شکلات نمی خورند 36 درصد گزارش شده است.
شکلات ها به خصوص شکلات های تلخ، دارای آنتی اکسیدان های متعدد و سطح بالایی از “روی” هستند که هردوی این موارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه در برابر عفونت های بالقوه هستند. یکی از دلایلی هم که منجر به کاهش شنوایی می شود عفونت گوش است پس شکلات تلخ می تواند گوش ما را در برابر عفونت محافظت کنند. میتوان با انجام تست شنوایی از این موضوع اطمینان پیدا کرد.
از دیگر مزایای شکلات برای بدن می توان به این موضوع اشاره کرد که شکلات تلخ با حداقل 70 درصد محتوای کاکائو باعث بهبود جریان فشار خون می شود و برای قلب بسیار مناسب است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که شکلات تلخ خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را نیز 57 درصد کاهش می دهد.

 

ویژگی های شکلات برای کمک به شنوایی ما چیست؟ 

 

چه شکلاتی برای گوش ما مفید است؟ 

به عنوان حسن ختام باید بگوییم که متاسفانه در این تحقیقات به جز شکلات تلخ، اشاره نشده است که چه شکلات های دیگری تاثیر شکلات بر شنوایی را ثابت می کنند. اما حداقل به این موضوع اشاره شده که شکلات شیری و نوشیدنی های شکلاتی مانند شیرکاکائو بر سلامت بدن ما تاثیری ندارند. امیدوار هستیم که تحقیقات بیشتر در این زمینه صورت بگیرد تا اطلاعات ما روز به روز در این زمینه ها نیز بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *