بررسی تاثیر کرونا بر شنوایی (تحقیقات 2021)

تاثیر کرونا بر شنوایی

تاثیر کرونا بر شنوایی 

آیا می دانید که ویروس کرونا بر شنوایی تاثیر دارد؟ آیا می دانید که میزان تاثیر کرونا بر شنوایی چست؟ تا چه حد اطلاعات درباره ویروس کرونا و تاثیرات آن بر شنوایی دارید؟ کووید 19 (COVID-19)  نوعی بیماری عفونی است که توسط ویروس کرونا ایجاد می شود. بسیاری از افراد آلوده به ویروس (COVID-19) بیماری تنفسی خفیف تا شدید را تجربه کرده و بدون نیاز به درمان خاص بهبود می یابند. اما افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان می باشند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن قرار دارند. در ادامه با تاثیر کرونا بر شنوایی و راه های پیشگیری از آن بیشتر آشنا خواهید شد.

مهم ترین تاثیر کرونا بر شنوایی چیست ؟ کووید 19(COVID 19) که به عنوان ویروس کرونا نیز شناخته می شود؛ می تواند مسبب عوارض طولانی مدت از جمله آسیب قلبی، آسیب ریه و اختلالات عصبی شود. یکی از این موارد تاثیر کرونا بر شنوایی افراد و ایجاد عوارضی هم چون کم شنوایی یا وزوز گوش است. به طور معمول انواع مختلف عفونت های ویروسی و باکتریایی می توانند باعث کاهش شنوایی ناگهانی و یا حتی طولانی مدت شوند. اما به نظر نمی رسد ویروس کرونا همانند ویروس های شایع  قدیمی بیماری زا مانند SARS و MERS  مشکلات شنوایی حاد ایجاد کنند. با توجه به این موضوع که علم ما در مورد این ویروس منحوس در حال تکامل است، در این مقاله درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

 

یک فرضیه مهم !

یکی از فرضیه های قابل مطرح شدن، این است که آیا مبتلا شدن به ویروس کرونا با افت شنوایی و وزوز در ارتباط است یا خیر؟ افت شنوایی ممکن است به عنوان یکی از علائم کم شنوایی و یا چند مدت بعد بروز پیدا کند. انواع مختلفی از عفونت های ویروسی و باکتریایی وجود دارد که می تواند باعث بروز مشکلات شنوایی و افت شنوایی ناگهانی شود، اما به نظر نمی رسد این ویروس مانند ویروس های قدیمی SARS  و MERS  مشکلات شنوایی ایجاد کنند. بررسی ها نشان می دهد که COVID -19 ممکن است باعث بروز آسیب به ارگان های گوش داخلی و همچنین در تعدادی از بیماران باعث بروز وزوز شود و استرس و افسردگی ناشی از قرنطینه وزوز را افزایش دهد.

واقعیت این است که کسانی که دچار اختلالاتی مانند اختلالات روحی و اضطرابی هستند 7 برابر بیشتر از سایر افراد مستعد مبتلا شدن به بیماری هایی مانند وزوز شدید در گوش هستند. ممکن است ویروس   COVID-19باعث بروز اختلال عصبی در سیستم شنوایی شود. همچنین در افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند و علائمی نداشته اند ، انجام تست های شنوایی نشان می دهد که بعد از ابتلا به کرونا ، مشکلات شنوایی پیدا کرده اند.

 

 

تاثیر کرونا بر شنوایی 

 

دیگر تاثیرات ویروس کرونا بر شنوایی

بررسی ها نشان می دهد که ویروس COVID-19 با تاثیر بر سلول های مویی باعث افت شنوایی می شود و حتی اگر این ویروس بر روی سیستم تنفسی تاثیری نگذارد می تواند باعث افت شنوایی شود. در تعدادی از افراد بعد از بهبودی، افت شنوایی همچنان باقی می ماند. بسیاری از افراد بعد از ابتلا به این ویروس از شنیدن صدای سوت در گوش شان شکایت می کنند که اصطلاحا وزوز نامیده می شود. برخی نیز دچار مشکلات تعادل و سرگیجه شده اند. همانطور که گفته شد در کسانی که کرونا خفیف یا متوسط دارند، افت شنوایی مشاهده می شود.

افت شنوایی در محدوده خفیف تا متوسط است و افت شنوایی شدید مشاهده نمی شود. حال این افت شنوایی با توجه به علت های آن ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال میزان تاثیر کرونا بر شنوایی و دیگر عوامل قطعا در سک سطح نیستند. تنها دلیلی که برای این مشکل ذکر شده است فقدان اکسیژن کافی در بدن افراد مبتلا است. سلول های مویی در حلزون فعالیت متابولیک بالایی دارند و افت اکسیژن بدن می تواند بر عملکرد این سلول ها تاثیر جبران ناپذیر بگذارد.

 

آیا شنوایی بعد از درمان کرونا بهبود پیدا می کند ؟

اینکه پس از درمان آیا افت شنوایی بهبود پیدا می کند یا خیر به طور دقیق مشخص نیست زیرا مطالعات کمی در این باره صورت گرفته است اما در صورتی که قسمتی از کم شنوایی بهبود پیدا کند و بخشی از آن باقی بماند با توجه به عواملی همچون سن افراد و درجات کاهش شنوایی خرید سمعک و استفاده از آن توصیه می شود. ممکن است این ویروس مرکز شنیداری مغز مانند لوب تمپورال یا ساقه مغز را درگیر کند. بهترین راه پیشگیری و کاهش سرعت انتقال، شناخت کافی از ویروس کووید-19، آشنایی با عوارض ناشی از آن و نحوه انتشار آن است. تست شنوایی سنجی می تواند نوع و میزان کم شنوایی را تعیین کند.

این ویروس در هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده، عمدتا از طریق قطرات بزاق یا ترشح از بینی او پخش می شود، بنابراین انجام نکات بهداشتی مانند  استفاده از ماسک، شستن مکرر دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، عدم لمس صورت، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در تجمعات گسترده و… در برابر این بیماری بسیار مهم است.

 

آیا شنوایی بعد از درمان کرونا بهبود پیدا می کند ؟

 

 

کاهش شنوایی و وزوز گوش

کاهش شنوایی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از این موارد تاثیر کرونا بر شنوایی یا حتی افزایش سن در افراد است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بلند و انواع عفونت های باکتریایی و ویروسی نیز از جمله عواملی هستند که در بروز کاهش شنوایی نقش دارند. عوامل دیگر، مانند جرم بیش از حد گوش نیز می تواند میزان توانایی گوش افراد را در انتقال صدا کاهش دهد. کاهش شنوایی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1.انتقالی (شامل گوش خارجی یا میانی)

  1. حسی عصبی (شامل گوش داخلی)
  2. آمیخته (ترکیبی از این دو مورد)

حال ممکن است با توجه به این که کاهش شنوایی در هر یک از گوش های میانی، داخلی یا … رخ داده باشد، مشکلاتی نظیر وز وز گوش برای افراد کم شنوا پیش آید. درواقع وز وز گوش یکی از بدترین حالت هایی است که ممکن است گریبان گیر بیماران کم شنوایی شود؛ چرا که حتی گاهی به دلیل سر و صدای بیش از حد همین وز وزها فرد تعادل خود را از دست می دهد. حال این علائم می تواند تاثیر کرونا بر شنوایی باشد یا اینکه به دلیل دیگر مشکلات با چنین مسئله روبه رو شوید.

 

نشانه های کم شنوایی و تاثیر کرونا بر آن

 لبته به اینکه نیز توجه کنید که جدا از بحث تاثیر ویروس کرونا بر کم شنوایی، که کم شنوایی دارای علائم و نشانه های مختلفی است که برخی از آن ها عبارتند از:

  • خفیف شدن صدای گفتار و صداهای دیگر
  • مشکل شنیدن حروف بی صدا، اجتناب از صحبت کردن
  • مشکل درک کلمات به ویژه در برابر سر و صدای محیط یا در مکان های پر جمعیت
  • درخواست مرتب فرد از دیگران برای صحبت کردن به صورت آهسته و واضح تر
  • اجتناب از برخی از روابط اجتماعی

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *