تست تمپانومتری گوش چیست؟

تست تمپانومتری

تست تمپانومتری

یکی از انواع تست شنوایی سنجی تست تمپانومتری  است که به منظور سنجش عملکرد گوش میانی و میزان تحرک پرده گوش انجام می شود. با انجام تست تمپانومتری تغییرات فشار هوا در کانال گوش مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد و در صورت وجود هر گونه اختلال، درمان های لازم انجام می شود.

تست تمپانومتری

تست تمپانومتری به چه منظور انجام می شود؟  هر کدام از انواع شنوایی سنجی به دلایل مختلف انجام می شود. برخی از تست ها برای سنجش آستانه شنوایی و برخی دیگر به دلیل سنجش شنوایی نوزادان انجام می شود. تست تمپانومتری جزو آن دسته از تست هایی محسوب می شود که به ادیولوژیست ها کمک می کند تا مشکلات به وجود آمده در گوش میانی را بررسی کنند و در صورت نیاز اقدام به راه های درمانی کنند.

از نکات مهمی که باید در خصوص انواع تست شنوایی نظیر تمپانومتری بدانید این است که این تست نمی تواند حساسیت شنوایی و یا آستانه آن را مورد بررسی قرار دهد. بلکه تنها کاری که انجام می دهد این است که انتقال صدا از طریق گوش میانی را می سنجد و اندازه گیری می کند. انجام این تست برای کودکان و بزرگسالان امکان پذیر است.

 به طور معمول نتیجه تست تمپانومتری به صورت گرافیکی است و به شکل تمپانوگرام نمایش داده می شوند. نتیجه این تست در اختیار متخصصین و ادیولوژیست ها قرار می گیرد و آنها درمان های لازم به منظور رفع اختلالات شنوایی را ارائه می دهند. اختلالات زیر با انجام تست شنوایی تمپانومتری قابل تشخیص می باشد.

  • تشخیص اختلالاتی همچون وجود مایع در گوش میانی کودکان و بزرگسالان.
  • تشخیص التهاب در بخش هایی مانند گوش میانی.
  • تشخیص دقیق پارگی پرده گوش و کم شنوایی بر اثر آن.
  • تشخیص وجود بیماری و اختلال در شیپور استاش

تست تمپانومتری

تست تمپانومتری در کودکان

همان طور که اشاره شد تست هایی نظیر تمپانومتری هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان قابل انجام است و هیچ محدودیتی در این امر وجود ندارد. برای انجام این تست در کودکان باید چند دوره تست گرفته شود تا بتوان بر اساس نتیجه آن به بررسی مایعات در گوش کودک پرداخت. پارامترهای مختلفی در تشخیص کیفیت مایعات موثر است که می توان به میزان، شدت و قدمت آن اشاره کرد. هر چه میزان میزان ، شدت و قدمت مایعات در گوش میانی کودکان بیشتر باشد احتمال کم شنوایی آن ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از مواردی که بعد از این تشخیص مورد بررسی قرار می گیرد این است که آیا جبران کم شنوایی باید به وسیله درمان های دارویی انجام شود یا خرید سمعک !

بسیاری از افراد وقتی نام سمعک را می شنوند و یا پزشک متخصص آن ها را وادار به خرید سمعک می کنند احساس بسیار ناخوشایندی به آن ها دست می دهد. زیرا تصوری که از سمعک دارند همان سمعک های قدیمی و آنالوگ است. در صورتی که تکنولوژی ساخت سمعک به قدری پیشرفت کرده و مدل های مختلفی از آن وارد بازار شده که هیچ کدام از اطرافیان متوجه وجود سمعک در گوش شما نخواهند شد. در مطالب گذشته به معرفی و بررسی ” سمعک نامرئی عینکی ” ، ” سمعک دیجیتالی ” ، ” سمعک هوشمند ” و … اشاره کردیم که تمام آن ها از آخرین تکنولوژی های روز دنیا بهره می برند.

روش های درمانی رفع مایعات در گوش میانی

به طور معمول مایعاتی که در گوش میانی به وجود می آید به تدریج شکل می گیرد. به این معنی که خودبخود می توانند از بین بروند. اما اگر تشکیل مایعات در مدت زمانی کوتاه رخ داده باشد و شدت و میزان آن نیز زیاد باشد باید با کمک روش های دارویی اقدام به رفع آن ها کرد. برای درمان این اختلال که می تواند منجر به کم شنوایی شود از آنتی بیوتیک ها استفاده خواهد شد.

مدت زمان انجام تست تمپانومتری

برخی از افراد که نیاز به تست شنوایی سنجی از نوع تمپانومتری دارند به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری آن را به تعویق می اندازند. به منظور افزایش آگاهی این دسته از افراد باید بگوییم که این تست زمان زیادی از شما نمی گیرد و فرآیند پیچیده ای ندارد. فقط کافی است که چند دقیقه بدون حرکت بایستید و فعالیت خاصی انجام ندهید تا تست به خوبی بر روی شما انجام شود و نتایج آن نیز قابل استناد باشد.

تست تمپانومتری

کارهای ممنوعه در حین انجام تست شنوایی سنجی تمپانومتری

توصیه می کنیم در هنگام انجام تست شنوایی سنجی با متخصصین و ادیولوژیست ها همکاری کنید تا نتیجه به بهترین شکل ثبت شود. انجام کارهایی از جمله جویدن، بلعیدن، صبحت کردن از جمله اموری هستند که می توانند اختلال جدی در تست شنوایی شما ایجاد کنند و ادیولوژیست را در تفسیر آن دچار خطا کنند. پس نتیجه می گیریم که مهم ترین عامل در ایجاد اختلال تست شنوایی ، حرکت سر و بدن است.

وجود ابزارهایی مانند گوشی های نرم برای انجام این تست ضروری است. گوشی ها بر روی گوش فرد قرار داده می شود و فرد فشار هوای معمولی را تجربه خواهد کرد. فشار هوا برای بررسی وضعیت گوش میانی ضروری است. انجام تست های تمپانومتری هیچ گونه درد و عوارضی را متوجه فرد نخواهد کرد.

آیا انجام تست تمپانومتری برای تشخیص اختلال کافی است؟

به هیچ وجه نمی توان کم شنوایی یا ناشنوایی را به یک تست وابسته کرد. بلکه نتیجه ای که از انواع تست شنوایی سنجی دریافت می شود زمینه ای برای سایر تست های قوی تر محسوب خواهد شد. استفاده از تست های مکمل می تواند کم شنوایی یا ناشنوایی را تایید کند. لازم به ذکر است که وجود مایعات در گوش میانی سبب ناشنوایی نمی شود بلکه معمولا عوارض آن به طور کم شنوایی خود را نشان خواهد داد.

اهمیت تست شنوایی سنجی در کودکان

کودکان در 3 سال اولیه زندگی خود اقدام به یادگیری زبان مادری و تکلم می کنند. به همین دلیل نباید هیچ گونه بیماری و اختلال در گوش داشته باشند تا بتوانند صداها را به وضوح بشنوند. اگر کودک قادر به شنیدن صداهای مختلف نباشد قطعا در تکلم او تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *