تست رفلکس اکوستیک چیست و چگونه انجام می شود ؟

تست رفلکس اکوستیک

تست رفلکس اکوستیک یکی از انواع تست شنوایی سنجی است که توسط ارائه تحریک های اکوستیکی انجام می شود. در این تست شاهد انقباض غیر ارادی عضلات گوش میانی هستیم. تست رفلکس اکوستیک موضوع این مقاله ما می باشد.

تست رفلکس اکوستیک

تست رفلکس اکوستیک چگونه انجام می شود ؟ به منظور سنجش قدرت شنیداری افراد تست های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها بر اساس عوامل مختلف از جمله سن و نوع کم شنوایی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت نیاز پزشک به شما خرید سمعک را پیشنهاد می کند. تست رفلکس اکوستیک شامل نوعی تست است که انقباض غیر ارادی عضلات گوش میانی به دلیل تحریک های اکوستیکی رخ می دهد. منظور از اکوستیک همان صوت است. گوش دارای بخش های مختلف به نام گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی است. در این تست شنوایی سنجی بر روی گوش میانی تمرکز داریم. دو عضله بسیار مهم در این گوش وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

رکابی

عضله رکابی نوعی ماهیچه در گوش میانی است که 6 میلی متر طول دارد و به واسطه عصب زوج هفتم مغزی مدیریت و کنترل می شود. این عضله با دریافت محرکاتی مانند صوتی و غیر صوتی دچار انقباض می شود.

تنسورتیمپانی

عضله تنسورتیمپانی که به نام عضله کشنده تمپان نیز نام دارد دارای 25 میلی متر طول است که به واسطه زوج پنجم مغزی مدیریت و کنترل می شود. این عضله با دریافت محرکات حسی و رخ دادن پاسخ استارتل انقباظ پیدا می کند.

رفلکس اکوستیک حاصل انقباض کدام عضله است ؟

رفلکس اکوستیک را می توان نتیجه انقباض عضله رکابی دانست. به بیانی دیگر می توان گفت که این تست به عنوان راهکاری برای محافظت از گوش داخلی در مقابل صداهای بلند است. ساختار این عضله به نحوی است که اگر شما صدای بسیار بلندی را دریافت کردید خود را منقبض می کند و تلاش دارد تا صدای کمتری بشنود. با این کار سعی می کند از آسیب های احتمالی به حلزون گوش جلوگیری شود. انجام تست رفلکس اکوستیک اطلاعاتی را در خصوص شرایط و عملکرد گوش میانی ، حلزون و مسیرهای عصبی شنوایی را در اختیار ما قرار خواهد داد.

رفلکس اکوستیک حاصل انقباض کدام عضله است ؟

نحوه انجام تست رفلکس اکوستیک چگونه است ؟

در انجام تست شنوایی سنجی رفلکس اکوستیک باید بیمار کاملا آرام و بی حرکت باشد. او بر روی صندلی مخصوص می نشیند و هدفون را بر روی یکی از گوش های او قرار می دهند و پروب تمپانومتری را در یکی دیگر از گوش ها !

تست شنوایی سنجی رفلکس اکوستیک به دو روش ” ایپسی لترال ” و ” کنترالترال ” ثبت می شود. منظور از این عبارات ” همانطرفی ” و ” دگر طرفی ” می باشد.

ایپسی لترال

در انجام روش ایپسی لترال یا همانطرفی ، محرک های صوتی از راه پروب ارائه می شوند و ثبت نتیجه در گوش مربوطه انجام خواهد شد.

کنترالترال

در کنترالترال یا همان دگر طرفی ، محرک های صوتی به وسیله هدفون ارائه می شوند اما نتیجه آن توسط هما گوشی که پروب در آن قرار دارد ثبت می شود.

در مرحله اول از این تست شاهد تمپانومتری هستیم. این روش در مطالب گذشته توضیح داده شده است. اگر در تمپانومتری فشار گوش میانی مثبت یا منفی نشان داه شود متخصص اقدام به تنظیم فشار بر اساس فشاری که در تمپانومتری ثبت شده است می کند.

آستانه رفلکس اکوستیک چیست ؟

منظور از آستانه رفلکس اکوستیک حداقل فرکانس و شدتی است که باعث برانگیختن گوش میانی خواهد شد. به طور معمول در افراد بین 70 تا 100 دسی بل باعث واکنش گوش میانی می شود. اگر شدت محرک را بین 15 تا 20 دسی بل بیشتر از آستانه بالا ببریم باعث افزایش دامنه رفلکس خواهد شد. 

چه عواملی بر آستانه رفلکس اکوستیک تاثیرگذار هستند ؟

پس از اینکه به بررسی تست رفلکس اکوستیک پرداختیم و در خصوص آستانه شنوایی نیز سخن گفتیم نوبت به این می رسد که درباره عوامل موثر بر آستانه شنوایی نیز مطالبی را به شما عزیزان ارائه دهیم. عوامل تاثیرگذار بر آستانه رفلکس اکوستیک شامل موارد زیر می باشد.

چه عواملی بر آستانه رفلکس اکوستیک تاثیرگذار هستند ؟

 

اختلال شنوایی

کم شنوایی

کم شنوایی دارای انواع مختلف است که مهم ترین و شایع ترین آن ها شامل کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی حسی – عصبی می باشد. هر کدام از انواع کم شنوایی دارای الگوی رفلکس اوستیک مخصوص به خود هستند و باید اطلاعات منحصر به فردی درباره هر کدام از آن ها ثبت شود.

سن

سن یکی از عواملی است که در خصوص تاثیرگذاری آن بر میزان آستانه شنوایی اختلاف نظر وجود دارد. برخی از متخصصین بر این اعتقاد هستند که افزایش سن می تواند آستانه رفلکس را کاهش دهد اما برخی دیگر معتقد هستند که این موضوع ارتباطی به سن فرد ندارد.

جنسیت

طبق تحقیقاتی که بر روی آستانه رفلکس زنان و مردان انجام شده نشان می دهد که آستانه رفلکس زنان بهتر از مردان عمل می کند.

نوع محرک

در مطالب گذشته در خصوص ادیومتری تون خالص سخن گفتیم و عرض کردیم که این نوع از تست شنوایی سنجی دارای اهمیت زیادی است به نحوی که به عنوان مبنایی برای سایر تست های شنوایی سنجی محسوب می شود. آستانه رفلکس اکوستیک در پاسخ به محرک تون خالص بیشتر از محرکات پهن باند می باشد.

داروهای موثر بر سیستم عصبی مرکزی

برخی از داروها باعث ضعیف شدن سیستم عصبی مرکزی افراد می شود. به طور مثال داروی فنوباربیتال که اغلب به عنوان داروی خواب آور برای کودکان تجویز می شود از این دسته داروهاست. مصرف این داروها می تواند آستانه شنوایی را افزایش دهد یا کاملا آن را حذف کند.

مدت ارائه محرک

اگر مدت ارائه محرک به میزان 10 برابر افزایش پیدا کند ، بلند آن نیز دو برابر می شود و می توان گفت که تاثیرگذاری آن بر آستانه رفلکس این است که آن را نصف می کند.

نکات مهم در هنگام ثبت رفلکس اکوستیک

  • همان طور که اشاره کردیم در هنگام تست رفلکس اکوستیک ، فرد باید کاملا آرام باشد و بی حرکت باشد. بروز کوچک ترین حرکت مانند بلعیدن آب دهان ، خندیدن و …. می تواند نتیجه تست را دچار ایراد کند. به همین دلیل باید تست را مجدد انجام داد.
  • تست رفلکس برای افرادی که خود را به تمارض می زنند کاربرد دارد. زیرا نیازی به انجام واکنش توسط آن ها نیست.
  • افرادی که دجار وزوز گوش ، عفونت و … هستند نباید اقدام به انجام تست رفلکس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *