تست abr گوش چیست و چگونه انجام می شود ؟

تست abr گوش

تست abr گوش نوعی تست بدون خطر و بدون درد است که در کودکان و نوزادانی انجام می شود که قابلیت انجام تست شنوایی سنجی را ندارند. در این تست مشخص می شود که نحوه کارکرد گوش داخلی ، حلزون گوش و مسیرهای مغزی برای شنیدن چگونه است. در ادامه شما را با جوانب مختلف تست abr گوش آشنا خواهیم کرد.

تست abr گوش

تست abr گوش چیست و به چه دلیلی انجام می شود ؟ گوش انسان از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها نقش مهمی در قدرت شنوایی او ایفا می کند. گوش از سه قسمت گوش خارجی ، میانی و داخلی تشکیل شده است. تست abr گوش می تواند نحوه عملکرد گوش داخلی ، حلزونی و مسیرهای مغزی را برای ادراک صدا و شنیدن مشخص می کند. این تست برای کودکان و نوزادانی انجام می شود که نمی توانند تست شنوایی سنجی را انجام دهد و مورد غربالگری قرار گیرند. تست abr را می توان به نوعی تست شنوایی خواب دانست و آهسته ترین صداهایی که توسط گوش کودک شنیده می شود سنجش خواهد شد.

نحوه انجام تست abr چگونه است ؟

برای انجام تست abr  از یک دستگاه رایانه استفاده می شود که مختص به این کار است. با استفاده از این رایانه و برچسب های کوچک به نام ” الکترود ” می توان واکنش عصبی کودک را به صداهای مختلف بررسی کرد. معمولا الکترودها بر روی مناطقی مانند پیشانی و گوش کودک قرار می گیرد و به رایانه مخصوص وصل می شود. این تست کاملا بدون درد است و می تواند نتیجه ای فوق العاده را به همراه داشته باشد.

همان طور که می دانید گوش انسان قادر است محدوده خاصی از صداها را بشنود که بین 20 تا 20000 دسی بل می باشد. در تست abr گوش ، سیگنال آهسته ترین صدا یعنی 20 دسی بل ظاهر می شود که در سطح شنوایی کودک نیز قرار دارد. عدم وجود سیگنال های مغزی خاص می تواند نشان دهنده سالم بودن قدرت شنوایی کودک است. در غیر این صورت باید خرید سمعک با مشورت پزشک انجام شود.

بهترین زمان برای انجام تست abr چه وقت است ؟

به طور معمول نوزادانی که تازه به دنیا می آیند مدت کوتاهی بعد از تولد ،  غربالگری می شوند و در بیمارستان این تست از آن ها گرفته می شود. اما اگر به هر دلیلی تست abr در بیمارستان از کودک گرفته نشد و یا کودک بزرگ شد و مشکوک به کم شنوایی بود باید این تست از او گرفته شود. این آزمایش می تواند کم شنوایی و انواع آن را تشخیص دهد و شنوایی سنجی کمک می کند تا بهترین راه های درمان برای این افراد در نظر گرفته شود. متاسفانه برخی از والدین بدون انجام تست های مربوطه اقدام به خرید سمعک می کنند و در این خصوص با پزشک مشورت نمی کنند. خرید سمعک به طور خود سرانه می تواند وضعیت شنوایی فرزند شما را بدتر کند.

بهترین زمان برای انجام تست abr چه وقت است ؟

انواع اصلی کاهش شنوایی کدامند ؟

کاهش شنوایی انتقالی

در حالت طبیعی باید انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی به بهترین شکل انجام شود. هر زمان که در انتقال این صدا مشکلی به وجود آید ، به آن کاهش شنوایی انتقالی می گوییم که یکی از اصلی ترین انواع کاهش شنوایی محسوب می شود.

کاهش شنوایی حسی عصبی

اختلالاتی که مربوط به عصب گوش داخلی و مغز است می تواند سبب ایجاد کاهش شنوایی حسی – عصبی شود. زیرا در گوش داخلی سلول هایی به نام ریز حلزون وجود دارند که می توانند عملکردی مشابه یک مسیر عصبی داشته باشند. به طور معمول بروز مشکل در این سلول ها می تواند باعث ایجاد کاهش شنوایی از نوع حسی – عصبی شوند. این مشکل در 10 تا 15 درصد از کودکانی که دچار میکروشیا هستند مشاهده می شود.

نکات مهم در انجام تست abr گوش

مصرف آرام بخش

در هنگام انجام تست شنوایی سنجی abr کودک باید کاملا خواب باشد. اگر کودک کمتر از شش ماه سن دارد و میزان خواب او زیاد است می توانیم بدون مصرف آرام بخش این تست را بر روی انجام دهیم. اما اگر کودک بزرگ تر است باید اقدام به مصرف آرام بخش کنیم. چون بیدار بودن کودک می تواند نتیجه تست را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات موجود را نمایش ندهد.

کمک به خوابیدن کودک

والدین می توانند با انجام کارهایی مانند عدم غذا دادن به کودک در ساعات قبل از تست و نخوابیدن او کمک کنند تا کودک در هنگام انجام این تست به راحتی بخوابد. به طور کلی کودکانی که خسته و گرسنه هستند راحت تر در هنگام انجام تست به خواب می روند.

ساکت و آرام بودن کودک

در هنگام انجام تست abr کودک باید کاملا آرام و ساکت باشد. به همین دلیل بهترین شرایط برای او ، خواب است. مصرف آرام بخش برای کودکان بالای 6 ماه باید با تشخیص پزشک انجام شود. والدین می توانند از وسایل مورد علاقه کودک در ایجاد آرامش کمک کنند. به طور مثال همراه داشتن پتو ، اسباب بازی و … کمک می کند که کودک آرامش خود را حفظ کند. توصیه می کنیم با خود آب همراه داشته باشید چون اغلب کودکان بعد از بیداری دچار تشنگی می شوند.

ساکت و آرام بودن کودک

تغذیه کودک قبل از تست abr گوش

اگر کودک کمتر از 6 ماه سن دارد باید حداقل 4 ساعت قبل از انجام تست abr از خوردن مواد غذایی جامد و یا شیر خودداری کند. شیر خشک و شیر مادر به هیچ عنوان مصرف نشود. اما کودکانی که بیشتر از 6 ماه سن دارند باید به مدت 6 ساعت قبل از تست هیچ گونه مواد غذایی را مصرف نکنند. همچنین به مدت 2 ساعت قبل از تست مایعات زیاد بخورند.

تست abr گوش چه مدت طول می کشد ؟

معمولا تست abr به مدت یکساعت به طول می انجامد. این مدت برای کودکانی است که در حین تست کاملا آرام و خوابیده اند. اگر کودک در حین تست از خواب بیدار شود و بی قراری کند مجبور هستید به طور مجدد کودک را بخوابانید و این موضوع سبب می شود که مدت زمان تست طولانی تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *