تست assr چیست و چه زمان انجام می شود؟

تست assr

تست assr

علم پزشکی همواره در حال پیشرفت است و متخصصین گوش هم از این پیشرفت عقب نمانده اند و یکی از نمود های پیشرفت در زمینه طبابت گوش هم تست assr می باشد. این تست آمده است که هم کمک خوبی برای تشخیص متخصصین گوش باشد، هم اینکه افرادی که مشکلات شنوایی دارند بیشتر با ضعف های شنوایی خود آشنا بشوند و بهترین روش را برای رفع مشکلات شنوایی خود به کار ببرند. در این مقاله قصد داریم با تست ASSR بیشتر آشنا شویم و مراحل و موارد آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

در ابتدا باید بگوییم که  assr  مخفف Auditory Steady State Resposnse است و  اشاره به پاسخ حالت پایدار شنوایی دارد. پاسخ حالت پایدار شنوایی را می توان به عنوان یک پاسخ الکتروفیزیولوژیکی به محرک های سریع شنوایی در نظر گرفت. می توان گفت هدف اصلی تست assr تخمین آستانه شنوایی است که از طریق آن می توان به سوالات مربوط به شنوایی، کم شنوایی و توانبخشی در بخش شنوایی پاسخ داد. قرار است در اینجا بیشتر به تست assr بپردازیم و هدف آن را موشکافانه تر بررسی کنیم.

هدف از این تست چیست؟ 

این تست یک کمک بسیار بزرگ برای متخصصان شنوایی به شمار می رود. علاوه بر اینکه به آن ها دید وسیع تری برای تشخیص می بخشد، دیدگاه بهتری برای درمان هم به آن ها می دهد. تست assr به متخصص شنوایی این اجازه را می دهد که برای کسانی که قادر به همکاری در آزمایش های رفتاری نیستند، آستانه شنوایی آن ها را تعیین کند. ASSR به منظور تشخیص اینکه آیا آستانه وجود دارد یا خیر، به روش های آماری تکیه می کند. همچنین این نکته را باید در نظر گرفت که طراحی و عملکرد تست assr در تولید کنندگان دستگاه این نوع از شنوایی سنجی متفات است. تست assr را قبلا با نام پتانسیل برانگیخته حالت ثابت (SSEP) و یا پاسخ های پیگیر فرکانس با مدولاسیون دامنه (AMFR) نیز می شناختند.

چه کسانی باید از تست assr استفاده کنند؟ 

معمولا تست assr برای نوزادان تازه متولد شده برای جداسازی و ارزیابی های پیشگیری، نوزادان در بخش مراقبت های ویژه (NICU)، بیمارانی که قادر به پاسخ گویی نیستند یا در کم هستند، افرادی که به دلیل دلیل ویزیت مشکوک هستند (مثل موارد امور حقوقی، خسارت کارگران، ادعاهای مرتبط با بیمه) و … مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که معمولا یا این افراد نمی توانند در تست شرکت کنند، یا ممکن است به هر دلیل قادر به پاسخگویی نباشند و یا ممکن است آن طور که باید در تست با متخصص همکاری نکنند.

 

چه کسانی باید از تست assr استفاده کنند؟ 

 

 

مراحل انجام تست به چه صورت است؟

حقیقت امر این است که واقعا هیچ ملاک و روش جهانی ای برای انجام این تست وجود ندارد. پارامتر ها و روش های محرک و ضبط تست assr توسط هرکدام از سازندگان طراحی شده است و ممکن است روش هرکسی با دیگری در این زمینه متفاوت باشد. اما به هر حال تست assr در چند مرحله انجام می شود که به شرح زیر است. ممکن است در پایان تست متخصص بگوید که نیاز به خرید سمعک دارد.

گذاشتن هدفون 

زمانی که گوشی ها بر روی گوش فرد قرار می گیرد، این اجازه صادر می شود سطح ارائه ی بسیار بلند (100 dBHL یا بیشتر) وجود داشته باشد. البته که باید این نکته را در نظر داشت که تحریک در سطوح بسیار بالا ممکن است پاسخ دهلیزی را به همراه داشه باشد که از پاسخ شنوایی قابل تشخیص نیست. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که assr شکل موج را در یک حوزه مبتنی بر زمان نشان نمی دهد. متخصصی که وظیفه ارائه این نوع تست شنوایی را دارد باید بداند که علاوه بر این موضوع، تحریک در سطح بسیار بلند باعث آسیب رسانی به شنوایی نیز می شود.

فرکانس های تست

 
فرکانس های 500، 1000، 2000، و 4000 هرتز غالبا به عنوان محرک های تست assr مورد استفاده قرار می گیرند.این فرکانس ها با توجه به دامنه و فرکانس مدوله می شوند. مدولاسیون دامنه 100 درصد (AM) اغلب با سرعت مدولاسیون بالا یعنی بیشتر از 90-80 هرتز استفاده می شود. برخی از سیستم های تست assr می توانند تحریک دو عصبی همزمان و چند فرکانسی را نیز انجام بدهند. اگر چند فرکانس به طور همزمان ارائه شوند، مدولاسیون بین 82 و 106 هرتز رخ می دهد. برخی از تولید کنندگان نیز مدولاسون فرکانس 20 درصد تا 25 درصد (FM) را ارائه می دهند که به همراه AM معمولا پاسخ را در مثایسه با فقط AM افزایش می دهد.

نرخ مدولاسیون

نرخ مدولاسیون بالاتر ریسپانس های بیوالکتریکی حاصل را از طریق ساقه مغز ایجاد می کند و این نوع پاسخ ها کمتر به حالت بیمار حساس هستند. گاهی ممکن است از نزخ مدولاسیون پایین ترین استفاده شود مانند 40 هرتز که البته شامل اجزای پاسخ تاخیر میانی یا MLR است و این موضوع تحت تاثیر شرایط موضوع تست assr هم قرار دارد.

 

نرخ مدولاسیون

 

بررسی و نتیجه گیری 

در آخر به تجزیه و تحلیل تست assr می رسیم که مبتنی بر واقعیت است که وقایع بیوالکتریک مرتبط با میزان تکرار محرک همزمان می باشد. به همین خاطر، تجزیه و تحلیل تست assr مبتنی بر ریاضی انجام می شود. روش خاص تجزیه و تحلیل این تسب هم کاملا به الگوریتم تشخیص آماری سازنده بستگی دارد و قواعد کلی ای برای آن تعریف نشده است.
تجزیه و تحلیل تست assr در حوزه طیفی یا همان فرکانس اتفاق می افتد. این تجزیه و تحلیل از اجزای فرکانس خاصی تشکیل شده است که هارمونیک میزان تکرار محرک هستند. سیستم های ASSR اولیه، تنها اولین هارمونیک را در نظر می گرفتند، در حالی که در حال حاضر سیستم های جدید تر هارمونیک های بالاتری را نیز در الگوریتم های تشخیص خود جای داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *