تست ecog چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

تست ecog

تست ecog

تست ecog نوعی تست شنوایی سنجی است که به منظور بررسی اختلالاتی همچون سرگیجه و عدم تعادل ناشی از سیستم وستیبولار انجام می شود. در این مطلب شما را با جوانب مختلف تست ecog و کاربردهای آن آشنا خواهیم کرد. این تست نیاز به آماده سازی قبلی ندارد و به وسیله الکترودهای کوچکی که بر روی پیشانی قرار می گیرد قابل انجام است.

تست ecog چیست و چه کاربردی دارد؟

از انواع تست های شنوایی سنجی به منظور تشخیص اختلالات شنیداری استفاده می شود. یکی از این تست ها ، تست ecog نام دارد که مخفف عبارت ” الکتروکوکلئوگرافی” می باشد. افراد به دلیل وجود عارضه های مختلف در گوش خود، احساسات ناخوشایند مانند سرگیجه ، وزوز گوش ، عدم تعادل و … را تجربه می کنند. برخی از ناهنجاری ها مانند بیماری منییر به دلیل تجمع بیش از حد مایع درون مجرای گوش به وجود می آید که برای تشخیص آن باید تست شنوایی سنجی الکتروکوکلئوگرافی انجام شود. با کمک این تست قادر هستیم سایر اختلالات شنیداری را نیز تشخیص دهیم.

تست ecog

تست ecog چگونه انجام می شود؟

شاید تصور کنید که تست شنوایی سنجی الکتروکوکلئوگرافی دارای پروسه پیچیده و ترسناکی است که با درد همراه می باشد. اما این باور کاملا اشتباه است. این تست مانند هر تست شنوایی دیگری هیچ گونه دردی ندارد و فرد می تواند به راحتی آن را انجام دهد. پروسه انجام تست به این شکل است که ابتدا باید مجرای گوش کاملا تمیز شده باشد. الکترودهای کوچکی بر روی پیشانی فرد قرار داده می شود و سپس هدفون را بر روی گوش فرد می گذاریم.

فردی تست دهنده باید باید کاملا آرام باشد و برروی تخت یا صندلی بشنیند. محرک های صوتی از طریق هدفون ارائه می شوند. الکترودهایی که بر روی پیشانی فرد قرار داده می شود قادر هستند فعالیت های حلزون گوش را نسبت به محرک صوتی ثبت کنند. پس از اینکه تمام واکنش ها و فعالیت ها ثبت و جمع آوری شد الکترودها و هدفون از بیمار جدا می شوند. این تست کمتر از 1 ساعت به طول می انجامد و تفسیر آن باید توسط فرد متخصص و ادیولوژیست انجام شود. در مطالب گذشته به ” تفسیر نوار گوش ” اشاره کردیم و موضوعات مهمی را در این باره بررسی کردیم.

شرایط انجام تست الکتروکوکلئوگرافی چیست؟

توصیه می کنیم خانم ها قبل از انجام تست های ecog آرایش نکنند. زیرا استفاده از لوازم آرایش و کرم ها می توانند عملکرد الکترودها بر روی پیشانی را تحت تاثیر قرار دهند. در حین انجام تست شنوایی باید آرامش خود را حفظ کنید و کاملا ریلکس بر روی تخت یا صندلی دراز بکشید. هر گونه حرکت و تنش عضلانی سبب بروز اختلال در نتیجه تست خواهد شد. بسیاری از افراد که این نکات را رعایت نمی کنند دچار ابهام در تفسیر تست خواهند شد. البته این موارد باید توسط ادیولوژیست به بیمار تذکر داده شود.

تست الکتروکوکلئوگرافی چه کاربردی دارد؟

تست شنوایی سنجی  ecog دارای کاربردهای بالینی است که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم. لازم به ذکر است که تشخیص برخی از اختالات باید توسط چندین تست مختلف انجام شود و یک تست نمی تواند نتیجه ای صحیح در اختیار ادیولوژیست قرار دهد.

تعیین آستانه شنوایی

کم شنوایی درجات مختلف دارد که اگر بخواهیم به طور کلی به آن ها اشاره کنیم باید بگوییم که کم شنوایی خفیف، متوسط و شدید در بین افراد قابل مشاهده است. در تست شنوایی سنجی ecog می توان آستانه شنوایی را تعیین کرد. برخی از افراد به منظور بهبود قوه شنیداری خود مجبور به خرید سمعک و استفاده از آن هستند. سمعک ها مدل ها و کاربردهای مختلفی دارند که می توان به سمعک نامرئی، درون گوشی ، پشت گوشی، دیجیتال و هوشمند اشاره کرد. متاسفانه هنوز عده زیادی تصور می کنند که استفاده از سمعک می تواند ظاهر آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا تصوری که از سمعک دارند، سمعک های آنالوگ و پشت گوشی است که بسیار بزرگ هستند. با پیشرفت تکنولوژی سایز سمعک ها و همچنین عملکرد آن ها دستخوش تحولات بزرگی شده است.

سلامت حلزون

بسیاری از مشکلات مربوط به شنیداری، مربوط به حلزون گوش است. زیرا حلزون امواج و سیگنال های صوتی را از اطراف دریافت می کند. با انجام تست های ecog سلامت یا بیماری حلزون تشخیص داده و اقدام به درمان می شود. در بسیاری از مواقع مشکلات مربوط به کم شنوایی با دارو درمانی حل می شود. اما در برخی از مواقع نیز شاهد تجویز سمعک خواهیم بود.

تست ecog

تشخیص بیماری منییر

بیماری منییر به دلیل تجمع بیش از حد مایعات در گوش رخ می دهد که سبب کم شنوایی در فرد خواهد شد. این بیماری زوایای مختلف دارد که در مطلب مربوطه به آن پرداخته شد. با کمک تست ecog می توان بیماری منییر را تشخیص داد و در حین درمان نیز مانیتورینگ کرد.

نظارت در حین جراحی مغز و اعصاب

یکی دیگر از کاربردهای تست ecog این است که می توان از آن در حین عمل جراحی مغز و اعصاب استفاده کرد. زیرا به واسطه این نوع تست شنوایی می توانیم نظارت دقیقی بر عملکرد سیستم شنوایی داشته باشیم. در برخی از جراحی های حساس که بر روی مغز و اعصاب انجام می شود احتمال ناشنوا شدن فرد وجود دارد که با این تست می توان از بروز این فاجعه جلوگیری کرد.

زمان مورد نیاز برای تست ecog چقدر است؟

در ابتدای مطلب عرض کردیم که زمان مورد نیاز برای انجام تست های ecog حدودا 1 ساعت است. اما در واقع می توان گفت که این تایم برای دستگاه های معمولی است. طبیعتا هر چه دستگاه پیشرفته تر باشد مدت زمان لازم برای انجام تست کمتر خواهد شد. در مرکز شنوایی سنجی طوس کلینیک به دلیل وجود دستگاه های مدرن، زمان انجام تست به 25 دقیقه کاهش پیدا کرده و همچنین تفسیر آن نیز دقیق تر انجام خواهد شد. 

آیا تست ecog عوارض دارد؟

تست شنوایی سنجی ecog یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود. به همین دلیل هیچ گونه درد و عارضه ای متوجه شما نخواهد شد. در سال های گذشته که علم شنوایی سنجی و دستگاه های مرتبط با آن پیشرفت زیادی نداشتند شاهد انجام روش های تهاجمی نیز بودیم که عوارض زیادی در پی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *