بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

تفاوت سمعک های آنالوگ و دیجیتال

در این مطلب به تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال اشاره می کنیم. سمعک به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی در زمینه کم شنوایی اهمیت زیادی دارد. درواقع سمعک‌ها مدت زمان بسیار زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند اما روز به روز با قابلیت‌ها و تکنولوژی بهتر که امروزه سمعک‌های آنالوگ و دیجیتال در جایگاه بالایی قرار دارند. اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که این تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال قطعا تمام پارامترها و مشخصات هر دو را شامل می شود.

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال چیست ؟ هر یک از این مدل سمعک‌ها طبق علم روز با قابلیت بالایی طراحی شده اند که هر کدام می تواند تا درجه شنوایی خاصی مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که هر کدام از این مدل‌ها تا حدودی قدرت پاسخگویی به نیاز شما را خواهند داشت. اگر قصد خرید سمعک پیشرفته و مدرن دارید که این دو مدل بهترین گزینه های مورد نظر می‌باشند. اما بهتر است ابتدا به بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال پرداخته و با ویژگی‌ها و مشخصات هر یک بیشتر آشنا شوید.

قبل از آنکه به بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال بپردازیم، بهتر نیست ابتدا کمی درباره این دو سمعک توضیحاتی را ارائه دهیم؟ چرا که با آشنایی بهتر می توانید به بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال بپردازید.

 • سمعک های آنالوگ

در هنگام خرید سمعک باید به آنالوگ بودن یا دیجیتال بودن آن توجه کرد. سمعک های آنالوگ را می توان قدیمی ترین طرح سمعک های موجود بر شمرد که می توانند مشخصات مثبت و منفی بسیاری داشته باشند. با وجود ابتدایی بودن تنظیمات این مدل سمعک، می توان گفت که قیمت نسبتا پایینی نیز دارد. همچنین با وجود پیچیده نبودن سیستم سمعک های آنالوگ کاربری راحت و ساده تری دارند. اما به نظر شما این سیستم ساده و ابتدایی می تواند پاسخگوی هر درجه از کم شنوایی باشد؟ قطعا کیفیت صدای این مدل از سمعک ها بسیار پایین است و دلیل آن نیز به وضوح مشخص می باشد؛ چرا که با توجه به تکنولوژی و علم گذشته طراحی شده اند.

 • سمعک های دیجیتال

سمعک های دیجیتال را می توان نسل جدید، تمام سمعک های موجود در بازار با فناوری های متفاوت دانست. این مدل سمعک که با فناوری جدید و منحصر به فرد و با قابلیت های فراوان طراحی شده، بی نظیر است. این مدل سمعک دارای سیستم بسیار پیچیده و پیشرفته اما در ابعاد کوچکی است که از قطعات ریزتری تشکیل می شود. اما مهم ترین مزیت این دستگاه مدار پردازشی آن است که صدا را با وضوح عالی به کاربران منتقل می کند. ناگفته نماند که منبع انرژی هر دو سمعک همان باطری است که اما میزان‌ مصرف باطری در هر یک از این مدل ها متفاوت خواهد بود. چرا که میزان کارآیی و قدرت کارکرد و پردازش هر یک از این مدل ها متفاوت خواهند بود. اکنون با کسب اطلاعاتی اگرچه کم اما مفید، بهتر می توانید به تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال بپردازید. خرید سمعک بعد از انجام مراحل مختلف در تست شنوایی سنجی تجویز می شود.

 

تفاوت سمعک های آنالوگ و دیجیتال

 

بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

دنیای امروز، عصر مدرن ارتباطات و تکنولوژی است و روز به روز شاهد تولید تجهیزات جدید با قابلیت بالا هستیم. سمعک ها نیز در مدل های پیشرفته آنالوگ و دیجیتال امروزه با قابلیت های بالایی پس از تجویز پزشک و انجام تست های شنوایی مورد استفاده می گیرند. اکثر کاربران که شناخت کافی درباره این دو مدل ندارند، این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند. اما واقعیت امر این است که این دو کاملا با یکدیگر فرق دارند و جهت آشنایی بیشتر باید به بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال بپردازیم.

 • سمعک های آنالوگ به عنوان نوعی سمعک بسیار پیشرفته، بسیار بزرگتر و سنگین هستند؛ اما در صورتی که سمعک های دیجیتال له نسبت سمعک های آنالوگ کوچک تر می باشند.
 • سمعک های دیجیتال به واسطه ی تکنولوژی پیشرفته دارای قابلیت بالاتری هستند و حتی از قطعات بسیار ریزتری تشکیل شده اند و به همین دلیل نسبت به سمعک های آنالوگ حتی وزن کمتر و سبک تری دارند.
 • این تکنولوژی پیشرفته در سمعک به آن ها قابلیت های ویژه ای عطا می کند. به عنوان مثال، سمعک های آنالوگ پردازش خاصی روی صداها انجام نمی دهند و تقریبا شبیه یک بلندگو هستند. اما در صورتی که سمعک های دیجیتال توانایی بالایی در پردازی صداها و انجام عملیات مختلف روی آن ها دارند.
 • سمعک های آنالوگ همان ابتدایی ترین نوع سمعک هایی هستند که تنها باعث افزایش بلندی صدا می شوند. اما سمعک های دیجیتال نوع پیشرفته ای هستند که قابلیت پردازشی دارند.
 • قیمت سمعک های آنالوگ معمولا پایین تر از سمعک های دیجیتال است چرا که بسیار ساده تر و به شکل ابتدایی تر می باشد.
 • سمعک های آنالوگ قابلیت های کمتری همچون قابلیت تنظیم دارند یا برخی مدل ها اصلا قابلیت تنظیم صدا ندارد؛ اما سمعک های دیجیتال بسیار پیشرفته بوده و به روش های بسیار پیشرفته و مختلفی می توان صدای آن ها را تنظیم نمود.

 

بررسی تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

 

مهمترین تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

 • از دیگر موارد تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال در عمر باطری آن ها است. اما عمر باطری سمعک آنالوگ بیشتر از سمعک های دیجیتال می باشد. چرا که سمعک های آنالوگ دارای پردازش و برنامه های پیشرفته ای چون تنظیم صدا نبوده و در نتیجه کار خاصی انجام نمی دهند؛ پس میزان باتری کمتری لازم دارند.
 • دیگر تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال سیگنال به نویز آن ها می باشد. معمولا سمعک های آنالوگ نسبت به سمعک های دیجیتال سیگنال به نویز پایین تری دارند.
 • در سمعک های دیجیتال میکروفون های دایرکشنال وجود دارد که نقش بسیار مهمی در افزایش نسبت سیگنال به نویز دارند. اما این میکروفن در سمعک های آنالوگ وجود ندارد و در نتیجه نسبت سیگنال به نویز کمتری دارند.
 • این در نوع مدار حذف سوت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. چرا که این مدار در سمعک های آنالوگ از نوع ساده بوده اما در صورتیکه در سمعک های دیجیتال پیشرفته تر خواهد بود.
 • سمعک های دیجیتال مجهز به امکاناتی نظیر وایرلس و سیستم اتصال با بلوتوث هستند اما در صورتی که در سمعک های آنالوگ چنین قابلیت هایی وجود ندارد. با کمک این سیستم ها سمعک های دیجیتال به راحتی قابلیت اتصال به گوشی های همراه ، تلویزیون های جدید و … را خواهند داشت.
 • سمعک های دیجیتال با توجه به این طبق علم روز طراحی شده اند، در انواع مدل ها و طرح های مختلفی با قابلیت بیشتر و بهتر وجود دارند که قطعا به تناسب با نیاز فرد کم شنوا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اما در سمعک های آنالوگ تنوع و این امکانات خاص و پیشرفته وجود ندارد.

 

میزان صدا در سمعک آنالوگ و دیجیتال

مهم ترین تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال تعداد کانال های تقویت کننده ی صدا می باشد که در سمعک های آنالوگ 2 عدد بوده؛ اما سمعک های دیجیتال مجهز به تا 64 کانال تقویت کننده صدا هستند. سطح کیفیت صدا در سمعک های آنالوگ پایین است؛ اما در صورتی که در سمعک های پیشرفته سطح و کیفیت صدا عالی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *