تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند در چیست؟

تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند

ما در این مقاله به بررسی تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند خواهیم پرداخت. و به سوالاتی نظیر اینکه چرا بعضی افراد نیاز به سمعک دارند؟ سمعک چگونه کار می کند؟ تفاوت سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند در چه چیزی است و چرا افراد به استفاده از سمعک های دیجیتال روی می آورند؟ پاسخ خواهیم داد.

تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند

تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند در چیست؟ سمعک یکی از دستگاه های الکترونیکی است که به موجب آن صدای محیط تقویت شده و در نتیجه فرد می تواند بهتر از قبل صداها را دریافت کند. به بیان دیگر سمعک وسیله ای الکترواکوستیکی بوده که صدا را از فضای اطراف شما گرفته و آن را تا حدود قابل توجهی تقویت کرده و آن را به مجرای گوش منتقل می نماید. مهم ترین تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند در کیفیت صدای دریافت شده می باشد. به طور مثال سمعک های هوشمند قابلیت دریافت صدا بر اساس آستانه شنوایی را دارند.

تاریخچه سمعک

در قرن هفتم میلادی نخستین و ابتدایی ترین سمعک ها روی کار امدند. این دستگاه ها شبیه شیپورهایی بودند که فرد کم شنوا روی گوش خود می گذاشت تا صدای محیط را بهتر از قبل بشنود. این در صورتی بود که سر شیپور را در جهت دهان فردی که حرف می زد قرار می دادند تا صداهای مزاحم دیگر با صدای فرد گوینده ترکیب نشود. اولین تولید سمعک های امروزی با اختراع شدن تلفن توسط الکساندر گراهام بل مورد بررسی قرار گرفت. در اول کار سمعک ها جیبی بودند و البته نویز زیادی نیز داشتند. در ابتدا سمعک ها قدری بزرگ بوده و رفته رفته کوچک تر شدند و با گذشت زمانی طولانی ، سمعک های هوشمند امروز تولید گردیده اند.

ساختار سمعک دیجیتالی و هوشمند

در کل سمعک هوشمند دارای سه قسمت اصلی دریافت کننده یا میکروفون، تقویت کننده ، فرستنده یا رسیور می باشد که به وسیله یک منبع خوب تغذیه الکتریکی (باتری سمعک) به فعالیت خود می پردازد. از زمان پایانی دهه هشتاد میلادی پروسسورهای دیجیتال به تقویت کننده سمعک ها اضافه شدند و در آخر تولیدکنندگان در صدد این بودند تا با پردازش اطلاعات دریافتی از میکروفون، صدای استاندارتری در فرکانس های متفاوت به گوش فرد کم شنوا برسانند. میکروفون، دریافت کننده صوت سمعک است. میکروفون سمعک، صداها را از فضای اطراف تحویل گرفته و آن را تبدیل به موج های الکتریکی می نماید تا تقویت کننده و پردازنده های دیجیتالی این امکان را داشته باشند که تغییرات دیجیتالی را انجام دهند. در ابتدای تولید سمعک و به خصوص در سمعک های آنالوگ فقط از یک میکروفون جهت دریافت صدا بهره می گرفتند. اما اکنون در اکثر گونه های  سمعک به خصوص در انواع سمعک های پشت گوشی هوشمند از 2 عدد میکروفون بهره می گیرند تا صداها با کیفیت بهتری به گوش فرد منتقل گردد.

تجویز سمعک

برای استفاده از انواع سمعک ها باید پزشک برای شما اقدام به تجویز سمعک کند بنابراین شما باید به شنوایی شناس مناسبی مراجعه کنید. پزشک بر طبق ادیوگرام (که جواب آزمایش شنوایی) که برای شما عزیزان انجام می دهد به شما خواهد گفت که از کدام نوع سمعک و با چه ویژگی های باید در جهت بهتر شنیدنتان استفاده نمایید. لازم به ذکر است قیمت سمعک هم یکی از اساسی ترین عامل در انتخاب سمعک به حساب می آید. همین طور بر طبق نتیجه آزمایش ادیوگرام، خود شما و متخصص شنوایی سنجی انتخاب می کنید که سمعک یک یا دو گوشی خریداری کنید.

 

تجویز سمعک

مزایای تجویز سمعک با دو گوشی

از مواردی که می توان آن را جزو تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند دانست ، نوع تنظیمات آن است. نوشتن نسخه دو گوشی سمعک برای شما توسط شنوایی سنج   مزیت های زیادی دارد زیرا این عامل به شما در بهبود شنوایی کمک شایانی می کند. امروزه سمعک های جدید نیازمند تنظیمات دقیق هستند و می توان بر اساس اندازه کم شنوایی شما، آن را کم یا زیاد نمود. بعد از خرید سمعک باید آن را نزد ادیولوژیست ببرید تا تنظیمات مربوطه را بر اساس نیاز شما بر روی آن انجام دهد.

سمعک دیجیتالی هوشمند چیست؟

با وارد شدن به دنیای دیجیتال ، سمعک هوشمند دیجیتالی روی کار آمده بازار کار و فرصت های شغلی مناسبی برای ادیولوژیست ها ایجاد کرده . سمعک های گذشته، سیستم تقویتی آن معمولی و ساده بود و نام آن ها را سمعک آنالوگ گذاشته بودند. در این نوع از سیستم ها، صوت پس از این که به سمعک راه می یافت یک تقویت کننده ی معمولی این صدا را تقویت می کرد و سرانجام صدا به گوش فرد می رسید. این تکنولوژی ساده برای یک سمعک خوب بود ولی کافی نبود. این تکنولوژی دردسرهای زیادی داشت برای نمونه نمی توانست سمعک را خوب تنظیم کند. نداشتن توانایی در تنظیم درست این نوع سمعک نیز به دلایل بسیاری بر می گشت برای مثال عدم توانایی در کنترل کردن فیدبک (سوت زدن سمعک)، در ارتفاعات بیش از حد صدا این سمعک صدا را به خوبی منتقل نمی کرد.

تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند و سمعک آنالوگ

 

تفاوت سمعک دیجیتال و هوشمند و سمعک آنالوگ

سمعک های آنالوگ کیفیت صدای بسیار کم تر و نیروی پایینی دارند اما با گسترش تكنولوژي سمعک هاي ديجيتال ساخته شدند و در سال 2016 سمعک هاي هوشمند وايرلس دار ساخته شدند كه بیش ترین كيفيت صدا را دارند.

سمعک هاي انالوگ دیگر  در خط تولید نیستند زیرا کیفیت لازم را به نسبت دیگر سمعک ها ندارند. از تفاوت های بارز سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند همین کیفیت است. اما برخی از اوقات در مرکزهای متفاوت لوازم پزشکی که به صورت قاچاق آن را وارد می کنند سمعک های قدیمی و آنالوگ رویت می شود. ازاين جهت به شما هشدار می دهیم که  به هیچ عنوان از اين مراكز سمعک خود را خریداری نکنید.

نسخه نویسی سمعك فقط بايد در كلينيك شنوايي شناسي و زير نظر متخصص شنوايي سنجي و پس از انجام تست شنوایی انجام گیرد. سمعک های آنالوگ علاوه بر اینکه خیلی حجیم هستند. کیفیت خیلی کمی دارند که این مشکل ها موجب می گردد بیماران  بعد از چند روز از این سمعک دیگر استفاده نکنند. طبق تحقیقات و تجربیات متخصصین شنوایی سنجی، تنها عواملی که موجب می شود بیمار به سمت سمعک های آنالوگ کشیده شود قیمت کم آن می باشد اما باید به یاد داشته باشید که آنها فقط چند روز از سمعک استفاده می نمایند و این کالا را کنار خواهند گذاشت از اين رو توصيه مي کنیم با دقت به مشاوره های پزشک خود دقت نمایید.

 

 

انوع سمعک های رایج

  • سمعک ضد آب
  • سمعک هوشمند
  • سمعک نامرئی
  • سمعک مخصوص کودکان
  • سمعک پرقدرت
  • سمعک داخل گوشی
  • سمعک پشت گوشی

ما در این محتوا در مورد تفاوت سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند با دیگر سمعک ها بحث نمودیم. پیشنهاد می شود این کالا را از مراکزی خریدداری نمایید که معتبر بوده و گارانتی مناسبی دارند زیرا این محصولات به صورت غیر اصل نیز در بازار موجودند که شاید ارزان باشند اما کارایی خوبی ندارند پس بهتر است از مراکز معتبر خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *