تفاوت لنز گوش و سمعک در چیست؟

تفاوت لنز گوش و سمعک

تفاوت لنز گوش و سمعک

شاید شما هم پس از انجام شنوایی سنجی و تشخیص کم شنوایی، به دنبال خرید سمعک مناسب باشید. تفاوت لنز گوش و سمعک موضوعی است که قصد داریم به آن بپردازیم و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. قطعا همزمان با بالارفتن آگاهی تان در این خصوص، انتخابی بهتر خواهید داشت. در دنیای امروز که شاهد پیشرفت روز افزون تکنولوژی هستیم ابزارهای مختلفی به منظور درمان کم شنوایی تولید و روانه بازار می شوند که می توان به انواع سمعک ها اشاره کرد. اما علاوه بر سمعک، ابزار دیگری به نام لنز گوش نیز تولید شده که می تواند عملکردی بهتر از سمعک داشته باشد. اگر این سوال در ذهن شما به وجود آمده که تفاوت لنز گوش و سمعک چیست با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی در این خصوص ارائه دهیم.

معرفی لنز گوش

 لنز گوش ساختار جدیدی از سمعک است که امکانات بیشتر ، بهبود قوه شنیداری، دریافت بهتر امواج صوتی، نامرئی بودن و بسیاری از قابلیت ها را داراست. به دلیل عدم نامرئی بودن سمعک ، افراد ترجیح می دهند به سمعک های نامرئی از جمله لنز گوش روی آورند. زیرا دیده شدن سمعک توسط اطرافیان می تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. در خصوص تفاوت لنز گوش و سمعک باید بگوییم که فناوری تولید لنز بسیار پیشرفته تر است و سیگنال های صوتی را از طریق ایجاد ارتعاش در پرده گوش منتفل می کند. این نوع از سمعک های نسل جدید که به نام لنز گوش معرفی می شوند در سال 2015 مجوز خود را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند.

واقعیت این است که لنز گوش نسبت به سمعک کمیاب تر است و به این دلیل که هنوز استفاده از آن رواج پیدا نکرده از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشد. اما به طور کلی لنز گوش نسبت به خرید سمعک گزینه مناسبی برای نوجوانان و جوانان محسوب می شود. کم شنوایی عارضه ای است که ممکن است در هر فردی ایجاد شود. حتی هنرمندان و ورزشکاران نیز ممکن است با این اختلال دست و پنجه نرم کنند. پس استفاده از لنز گوش برای این دسته از افراد نیز مناسب است.

معرفی لنز گوش

 بررسی تفاوت لنز گوش و سمعک

تکنولوژی تولید

اولین تفاوت لنز گوش و سمعک در رابطه با تکنولوژی بکار رفته در آن هاست. در ساخت لنز گوش از نور لیزر به منظور ارسال امواج صوتی استفاده می شود. این امواج به طور مستقیم با پرده گوش ارتباط برقرار کرده و آن را مرتعش می کنند. به همین دلیل لنزها دارای پهنای باند بیشتری نسبت به سمعک هستند و می توانند محدوده شنوایی فرد را توسعه دهند. در سال های گذشته اگر فرد کم شنوا می خواست این تکنولوژی را دریافت کند باید به سراغ اعمال جراحی و قرار دادن ایمپلنت در گوش می رفت. اما امروزه توانایی دسترسی به این تکنولوژی مهیاست.

اتصال به دستگاه های بی سیم

از دیگر تفاوت هایی که بین لنز و سمعک وجود دارد این است که لنز گوش توانایی ارتباط و اتصال با دستگاه های پخش صوتی را دارند. به همین خاطر افراد کم شنوا نیز می توانند مانند افراد معمولی به پلیر تلفن همراه خود وصل شوند و موزیک مورد علاقه خود را گوش دهند. در صورتی که سمعک های معمولی چنین قابلیتی را ندارند.

حذف امواج مزاحم

یکی از مواردی که افراد را در هنگام استفاده از سمعک آزار می داد صداها و امواج مزاحم بودند. این صداها که به عنوان نویز شناخته می شوند باعث آسیب زدن به قدرت شنوایی فرد می شدند. اما لنز گوش قادر است نویزها را حذف کند و امواج صوتی را در بهترین کیفیت به پرده گوش برساند.

نحوه تماس با پرده گوش

لنز گوش دقیقا بر روی پرده گوش قرار می گیرد و تماس بسیار نزدیکی با آن برقرار می کند. اما سمعک ها به این شکل نیستند. به همین دلیل توصیه می شود اگر دچار تجمع بیش از حد مایعات در گوش نیستید از لنز استفاده کنید. زیرا در غیر این صورت لنز به سرعت آلوده شده و کیفیت خود را از دست می دهد.

طراحی اختصاصی

اگر تا به حال اقدام به خرید سمعک کرده باشید و تست شنوایی انجام داده باشید به خوبی می دانید که برای خرید سمعک های آنالوگ نیازی به قالب گیری یا در نظر گرفتن نوع پرده گوش وجود ندارد. زیرا می توان از سمعک های آنالوگ برای تمام گوش ها استفاده کرد. اما لنز گوش به این صورت نیست و بر اساس پرده گوش هر فرد طراحی و عرضه می شود. به همین دلیل می توان گفت که لنزها منحصر به فرد هستند اما سمعک ها خیر!

 بررسی تفاوت لنز گوش و سمعک

مورد استفاده

لنز گوش برای افراد مبتلا به کم شنوایی متوسط تا شدید مناسب است و می تواند نیاز آن ها را برطرف کند. اما به طور کلی می توان گفت که سمعک های لیزری یا همان لنز گوش به منظور کم شنوایی حسی – عصبی طراحی شده است. افرادی که دچار آسیب در پرده صماخ و گوش میانی نیستند گزینه مناسبی برای استفاده از سمعک های نسل جدید محسوب می شوند. از آن جایی که لنز ها درون مجرای گوش قرار می گیرند باید مجرای گوش فرد به اندازه ای باشد که قابلیت بکارگیری آن را داشته باشد. در غیر این صورت باید از سایر مدل های سمعک استفاده کند.

چرا عملکرد لنز گوش بهتر از سمعک است؟

اگر این سوال برای شما به وجود آمده که چرا عملکرد و کیفیت لنزهای گوش نسبت به سمعک بهتر است در این بخش به پاسخ آن دست پیدا خواهید کرد. جواب دادن به این سوال نیز به ” تفاوت لنز گوش و سمعک ” بر می گردد. عملکرد لنزهای گوش بر اساس آستانه شنوایی هر فرد است. قطعا می دانید که یکی از مهم ترین مزایای خرید سمعک بر اساس تست شنوایی سنجی ، این است که با تست های مختلف آستانه شنوایی شما تشخیص داده می شود. سمعک های مختلف از جمله سمعک های لیزری باید بعد از خرید تنظیم شوند. در صورتی که سمعک های قدیمی تر مانند سمعک های آنالوگ امکان تنظیم بر اساس آستانه شنوایی را ندارند و همین عامل مهم ترین دلیل در آسیب پرده گوش محسوب می شود و می تواند وضعیت بیمار را بدتر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *