تفسیر نوار گوش سالم | نوار گوش سالم چگونه است ؟

تفسیر نوار گوش سالم

در این مطلب قصد داریم شما را با تفسیر نوار گوش سالم آشنا کنیم. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بعد از انجام تست شنوایی سنجی نسبت به نتیجه آن کنجکاو شده اید با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تفسیر نوار گوش سالم آشنا کنیم.

تفسیر نوار گوش سالم

تفسیر نوار گوش سالم چگونه است ؟ به جرات می توان گفت که تمام افراد حداقل یک بار در طول عمر خود به شنوایی سنجی مراجعه کرده اند و تست شنوایی انجام داده اند. اغلب این افراد از تست هایی مانند ادیومتری تون خالص استفاده کرده اند. بعد از انجام این تست مشخصات مختلفی بر روی فرم ادیومتری ثبت می شود که تحلیل و تفسیر آن نیاز به تخصص دارد. به همین دلیل در این مطلب به تفسیر نوار گوش سالم می پردازیم.

تفسیر نوار گوش مشخص می کند که آیا شما دارای قدرت شنیداری نرمالی هستید یا خیر؟  نوار گوش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می تواند اطلاعات کاملی از وضعیت شنیداری فرد را در اختیار متخصص قرار دهد.

ادیوگرام چیست ؟

ادیوگرام همان تستی است که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم. در این تست میزان آستانه شنوایی کودکان و بزرگسالان تعیین می شود و اطلاعات مربوطه بر روی یک فرم نام ادیوگرام ثبت می شود. در تفسیر این فرم پارامترهایی وجود دارد که نیاز فرد به درمان را تعیین می کند. در هنگام تست شنوایی سنجی ، متخصص صداهایی با شدت و فرکانس مختلف را منشتر می کند و بر اساس آن ، آستانه شنوایی یا کمترین صدایی که توسط فرد شنیده می شود را بررسی می کند.

در قسمت بالای نوار گوش یا فرم ادیوگرام اطلاعات مهمی از بیمار مانند نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تست شنوایی سنجی و نوع دستگاهی که توسط آن ارزیابی می شود قید خواهد شد. این فرم دو محور به نام X و Y دارد که محور عمودی نشان دهنده شدت و محور افقی نشان دهنده فرکانس هاست. در بعضی از مواقع شاهد جابجایی این دو محور نیز هستیم.

همان طور که می دانید واحد اندازه گیری شدت صوت یا همان اکوستیک ” دسی بل ” است که گوش انسان قادر به شنیدن صداهایی بین 20 تا 20000 دسی بل می باشد. اگر بخواهیم واژه دسی بل را بهتر تعریف کنیم باید بگوییم که این واحد به معنای بلندی صداست و هر چه صدا بلند تر باشد عدد مورد نظر دسی بل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ادیوگرام چیست ؟

نوار گوش کودکان و بزرگسالان

انواع نوار گوش بزرگسالان

به طور معمول تست شنوایی سنجی برای بزرگسالان به شکل ادیوگرام انجام می شود. در این نوع از شنوایی سنجی دو تست بسیار مشهور وجود دارد که می توان به مهم ترین آن ها یعنی تست شنوایی با تون خالص اشاره کرد. در این تست فرد باید در یک اتاق اکوستیک وارد شود و بر روی صندلی مخصوص بنشیند. در این اتاق هیچ صدایی شنیده نمی شود زیرا عایق است. وجود هر گونه صدا و اختلال می تواند باعث برهم خوردن تست تون خالص شود.

بعد از اینکه فرد بزرگسال بر روی صندلی مخصوص نشست یک هدفون ویژه بر روی گوش او قرار می گیرد و صدا و فرکانس های مختلف در گوش او پخش می شود. او بعد از هر بار شنیدن صدا باید دکمه پاسخ را فشار دهد و واکنش خود را اعلام کند. نوعی از تست abr نیز برای بزرگسالان وجود دارد اما کاربرد تست abr معمولا برای کودکان و نوزادان است.

انواع نوار گوش کودکان

تست شوایی سنجی abr برای نوزادان و کودکانی انجام می شود که توانایی انجام واکنش بعد از شنیدن صوت ها و فرکانس های مختلف ندارند. در این تست امواج و سیگنال های مغزی مورد بررسی قرار می گیرند. تست شنوایی سنجی کودکان شامل OAE و ABR است که در ادامه به تفسیر هر کدام از آن ها اشاره می کنیم.

تفسیر نوار گوش سالم

انجام تست های شنوایی سنجی کاری تخصصی است به همین دلیل باید در انتخاب متخصص نهایت دقت را داشته باشید. بسیاری از مراکز شنوایی سنجی دارای اعتبار و سابقه در این زمینه هستند. اما توصیه می کنیم که نکات مهم درباره آن ها را نیز جدی بگیرید. در صورتی که شما یا فرزندتان دچار کم شنوایی باشید باید خرید سمعک و استفاده از آن را به عنوان یکی از راه های درمان در نظر داشته باشید.

نوار پوش ادیومتری از دو قسمت تشکیل شده است که می توان به فرم ادیوگرام و تیمپانوگرام اشاره کرد. هنگامی که قدرت شنیداری فرد هیچ مشکلی نداشته باشد این دو تست کاملا سالم و در محدوده نرمال قرار دارند.

تفسیر نوار گوش سالم در خصوص ادیوگرام زمانی نرمال خواهد بود که آستانه شنوایی در تمام فرکانس ها در کودکان و نوزادان زیر 15 دسی بل و در افراد بزرگسال زیر 20 دسی بل باشد. همچنین فرم ادیوگرام هنگامی سالم و نرمال نمایش داده می شود که شرایط پرده گوش در وضعیت نرمال از جوانبی مانند حجم ، استاتیک کامپلیانس و فشار قرار داشته باشد.

تفسیر نوار گوش سالم

تفسیر تیمپانوگرام

در تیمپانوگرام نرمال معمولا شاهد حجم بین 3.0 الی 5.1 هستیم و این میزان عادی و نرمال است. البته ممکن است این میزان در افرادی که اندام بزرگ تری دارند متغیر باشد. در خصوص استاتیک کامپلیانس باید بگوییم که حد نرمال آن بین 3.0 تا 6.1 و فشار بین +50 داپا تا -100 داپا قرار داشته باشد.

هر کدام از اعدادی که در بالا به آن ها اشاره کردیم در محدوده نرمال هستند اگر این اعداد بیشتر و یا کمتر شوند می تواند غیر عادی بودن گوش میانی را نشان دهد. اگر غیر عادی بودن گوش میانی شدت زیادی داشته باشد نتیجه ادیوگرام را تحت تاثیر قرار می دهد.

مهم ترین تستی که برای نوزادان انجام می شود تست abr است که معمولا در بدو تولید و در بیمارستانی که به دنیا آمده اند انجام خواهد شد. اگر این تست در هنگام تولد انجام نشود باید در هنگام ورود به مدرسه بر روی آن ها تست غربالگری صورت بگیرد تا در صورتی که دچار مشکلاتی از جمله کم شنوایی هستند اقدام به خرید سمعک با نظر و تجویز متخصص کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *