روش تنظیم سمعک دیجیتال به آسانی

تنظیم سمعک دیجیتال

تنظیم سمعک دیجیتال

تنظیم سمعک دیجیتال یکی از انواع مراحل بسیار مهمی است که در استفاده از سمعک ها بسیار حائز اهمیت می باشد. اهمیت این موضوع به این دلیل است که با وجود اینکه سمعک ها به عنوان تجهیزات شنیداری مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما به درستی تنظیم نشده باشند، کار نخواهند کرد. به نوعی این سمعک ها دیگر قادر نخواهند بود تا نیاز شما را فراهم سازند. امروزه شما با مدل های بسیار پیشرفته ای با قابلیت بالا مواجه هستید که هر یک می تواند بر اساس میزان نیاز شما در دسترستان قرار بگیرد. اما به این نکته توجه کنید که مدل های مختلف سمعک ها قطعا قابلیت‌ های پیچیده ای دارند که می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. اما این گوناگونی در روش تنظیم آن ها نیز تاثیر دارد. اما در ادامه با روش تنظیم سمعک دیجیتال و حتی دلیل تنظیم‌ مجدد این سمعک ها بیشتر آشنا خواهید شد.

تنظیم سمعک دیجیتال چگونه است ؟ سمعک های دیجیتال، یکی از سمعک های بسیار کاربردی و پیشرفته ای هستند که طبق علم روز و متناسب با نیاز کاربران با قابلیت بالایی طراحی شده اند و پس از انجام انواع تست های شنوایی و تشخیص پزشک تجویز می شوند. حال مسئله نهم درباره تنظیم سمعک دیجیتال است. این سمعک ها با توجه به شرایط و حتی دلایل مختلفی ممکن است، دچار مشکل شوند که بایستی آن ها را تنظیم نمود. البته ناگفته نماند که تنظیم سمعک دیجیتال نیز در بین تمامی مدل ها بسیار راحتر از سمعک های قدیمی و آنالوگ خواهد بود. بعد از اینکه شما سمعک های دیجیتال را تنظیم کردین، دیگر نیازی به تنظیم مجدد در محیط های مختلف نیست. در صورتی که دیگر مدل های انواع سمعک ها را شنا بایستی دائما در محیط های مختلف مجددا تنظیم نمایید.

امروزه، پیشرفت تکنولوژی خوشبختانه این امکان را فراهم ساخته تا سمعک هایی پیشرفته همچون سمعک دیجیتال با قابلیت بالایی به تولید برسند‌ حال این پیشرفته تر بودن روی تنظیمات آن ها نیز تاثیرات بسیاری دارد؛ چرا که دیگر تنظیم سمعک نیز به صورت بسیار حرفه ای و علمی انجام خواهد شد.  توجه داشته باشید که تنظیم سمعک در وهله اول نیاز به حوصله و اما دقت بالایی دارد. شما باید حتما با تمام ویژگی های سمعک خود آشنا شوید و این شناخت بیشتر و بهتر برای تنظیم سمعک کمکتان می کند. از پزشک متخصص درباره چگونگی کار، چگونگی تنظیم، چگونگی تمیز کردن و … بپرسید. در نتیجه با تکرار شما نیز به خوبی یاد می گیرید که سمعک را به خوبی تنظیم کنید.

روش های گوناگون تنظیم سمعک دیجیتال

همانطور که اشاره شد، تنظیم سمعک یکی از اقدامات بسیار مهمی است که برای عملکرد بهتر سمعک ها انجام می شود. قطعا تنظیمات در صورتی انجام می شود که سمعک شما با مشکلاتی مواجه شده باشد و شما قادر به شنیدن صحیح و واضح با سمعک دیجیتال نیستید. پس سمعک ها در صورتی که به درستی کار نکنند بایستی حتما تنظیم شوند و اگر این تنظیمات صورت نگیرد، علی رغم اینکه شما از سمعک استفاده بهینه ای نخواهید داشت؛ قطعا با مشکلات بزرگتری نیز مواجه خواهید شد. اما خود سمعک های دیجیتال نیز در انواع مختلفی هستند که قطعا انتخاب هر کدام از گزینه‌ های موجود به وضعیت و حالت شما بستگی دارد و این پزشک متخصص است که تشخیص می دهد شما چه نوع سمعکی را با چه میزان قابلیتی استفاده کنید. پس اگر از سمعک دیجیتال خود بنابر دلایل ذکر شده ناراحت هستید، می توانید ز طریق یکی از روش های تنظیم سمعک دیجیتال اقدام به انجام تنظیمات مجدد نمایید. اما روش های تنظیم سمعک دیجیتال کدام هستند؟ یا این تنظیمات چگونه و به چه روش هایی صورت می گیرد؟

روش های گوناگون تنظیم سمعک دیجیتال

 • تنظیم سمعک اتیکن با نرم‌افزارهای Genie و Genie 2 و سخت افزارهای NOAHLink و Noahlink Wireless
 • تنظیم سمعک ویدکس با نرم‌افزارهای Compass و COMPASS GPS و سخت افزارهای USB Link و Noahlink Wireless
 • تنظیم سمعک ریساند با نرم ‌افزار ReSound Smart Fit و سخت افزارهای NOAHLink و Noahlink Wireless
 • تنظیم سمعک برنافن با نرم‌افزارهای Oasis و Oasis NXT و سخت افزارهای NOAHLink و Noahlink Wireless
 • تنظیم سمعک سونیک با نرم‌افزارهای EXPRESSfit و EXPERESSfit Pro و سخت افزارهای NOAHLink و Noahlink Wireless
 • تنظیم سمعک زیمنس (سیگنیا) با نرم‌افزارهای CONNEXX و Signia Connexx و سخت افزارهای NOAHLink و Noahlink Wireless

دلیل تنظیم سمعک دیجیتال

پس از اینکه با تنظیم سمعک به خوبی آشنا شدید بهتر است بدانیم که چرا سمعک ها باید تنظیم شوند؟ در چه صورت سمعک ها نیاز به تنظیم دارند؟ سمعک های دیجیتال اگرچه جزو پیشرفته ترین سمعک هایی هستند که نیاز به تنظیمات پی در پی و مجدد در محیط های مختلف ندارند؛ اما باز هم بنا بر دلایل مختلفی بایستی آن ها را تنظیم نمود. خرید سمعک بر اساس نیاز افراد و تشخیص ادویولوژیست انجام خواهد شد. زیرا نتیجه انواع تست شنوایی سنجی بر نوع خرید سمعک تاثیرگذار است. حال این دلایل و شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:  

 • گوش های فرد احساس ناراحتی می کند.

گاهی در اثر استفاده اولیه از سمعک های دیجیتال، احساس ناراحتی خواهید کرد. البته ممکن است این مشکل در ابتدا برای بسیاری از افراد کم شنوا یا ناشنوا پیش آید کا بایستی حتما توسط یک پزشک متخصص مجددا تنظیم شود.

دلیل تنظیم سمعک دیجیتال

 • صدا خیلی بلند است.

تنظیم سمعک زمانی صورت می گیرد که شما احساس می کنید که صداهایی که می شنوید بسیار بلند است. قطعا صداهای بلند می تواند روی تمرکز شما تاثیرات منفی داشته باشد. اگر چه شاید این مسئله به این خاطر است که شما برای بار اول است که صداها را حس می کنید؛ اما باید با پزشک خود مشورت نمایید؛ چرا که شما را بهتر و بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

 • از سمعک بازخورد دریافت می کنم.

درصورت دریافت بازخورد نیز شما بایستی اقدام به تنظیم سمعک خود کنید. چرا که این صدای سوت می تواند نشان دهنده این باشد که این سمعک مناسب گوش های شما نیست. یا حتی شاید هم سمعک شما توسط جرم گوش یا توسط مایع گوش مسدود شده است. بهتر است اقدامات لازم جهت تنظیم مجدد سمعک صورت بگیرد.

 • صدای پس زمینه می شنوم.

گاهی بسیاری از افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده می کنند، به طور ناخودآگاه صداهای پس زمینه می شنوند. درواقع سمعک قادر نیست صدای پس زمینه را از صداهای اصلی که باید بشنوید جدا کند. پس باید جهت تنظیم سمعک دیجیتال اقدام کنید.

 • وز وز صدا در صورت استفاده از تلفن همراه نیز جزو دیگر مشکلاتی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. جهت رفع این تداخل فرکانس رادیویی ناشی از تلفن های همراه شما بایستی سمعک دیجیتال خود را تنظیم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *