روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی

تنظیم صدای سمعک پشت گوشی

 تنظیم صدای سمعک پشت گوشی

آشنایی با روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی جزو مهمترین اقداماتی است که افراد ناشنوا بایستی با آن آشنا شوند. از آنجایی که سمعک ها در انواع مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند، پس قطعا هر یک دارای یک سیستم پیشرفته متفاوتی هستند که تنظیم صدا در هر مدل متفاوت تر خواهد بود. سمعک های نسل جدید، بسیار پیشرفته تر و کارآمدتر از مدل های قدیمی هستند و روز به روز با پیشرفت علم نیز طرح های جدیدتر با قابلیت بالاتر به تولید می رسد. پس جهت کسب اطلاعات بیشتر، بهتر است با روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی آشنا شوید.

چگونه تنظیم صدای سمعک پشت گوشی امکان پذیر است ؟ سمعک به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی در حوزه شنوایی بسیار مهم و قابل اهمیت می باشد که اصولا پزشکان قبل از تجویز آن انواع تست های شنوایی مورد نیاز را برای فرد تجویز می کنند تا از ضرورت استفاده آن برای فرد اطمینان حاصل کنند . اما این سمعک دارای انواع مختلفی است که در صورت بروز هرگونه مشکلی، باید آن را تنظیم کنید. اما بهتر است قبل از آن با روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی آشنا شوید.

 • تنظیم توسط دکمه های سمعک

معمولا برخی از سمعک ها دکمه هایی در لبه و کناره های خود دارند که این دکمه ها جهت تنظیم صدای سمعک تعبیه شده است. روش کار این دکمه ها به صورت چرخش یا گاهی هم الاکلنگی می باشد که تا ۴ شماره می توان صدا را تنظیم نمود. تنها کافیست تا شما دکمه روی سمعک را با لمس کردن کم یا زیاد کنید.

 • تنظیم صدای سمعک با ریموت کنترل

همانگونه که مستحضرید، علم روز به روز در حال پیشرفت است و معمولا با پیشرفت علم و افزایش دانش پزشکی و متخصصین، سمعک هایی با قابلیت بالا و عالی به تولید می رسد. تولید کنندگان سمعک تمام تلاش خود را می کنند تا سمعک هایی پیشرفته با کارآیی بهتر و راحت تر تولید کنند. سمعک های ریموت دار که از دور توسط ریموت کنترل می شوند مدل جدید سمعک های موجود در بازار است. این نوع سمعک به راحتی و از راه دور قابل تنظیم صدا و کنترل می باشد.

 • نرم افزار تنظیم صدای سمعک

یکی از پیشرفت های قابل چشمگیر سمعک ها، طراحی نرم افزار تنظیم صدا در آن ها می باشد. شما می توانید سمعک را با هر نوع نرم افزاری شامل موبایل از راه دور کنترل کنید. این مدل سمعک مناسب استفاده برای تمام سنین است و حتی می توان با استفاده از یک هندزفری و این برنامه سمعک خود را تنظیم نمایید. ناگفته نماند که تمام صداهای موجود در محیط پیرامون نیز توسط میکروفون آن ضبط می شود. شما می توانید این صداها را صورت لحظه ای و مستقیم گوش کنید.

 • تنظیم سمعک دیجیتال

یکی دیگر از انواع روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی تنظیم سمعک های دیجیتال با اتصال به کامپیوتر و توسط متخصص شنوایی سنجی می باشد. این سمعک ها در نوع مدار پردازشگر دیجیتال با دیگر مدل سمعک ها متفاوت هستند و این به نفع متخصص رادیولوژیست در خصوص معاینه است. چرا که در این صورت اجازه دارد تا تنظیمات را دقیق تر و با برنامه های بیشتری کار کند.

تنظیم سمعک دیجیتال

 • تنظیم سمعک از طریق اپلیکیشن

صدای برخی از برندها مانند زیمنس توسط اپلیکیشن تنظیم می شوند. زیرا جزو سمعک های دیجیتال و هوشمند طبقه بندی می شوند که قابلیت هایی از جمله اتصال به تلفن همراه دارند. توسط اپلیکیشن های زیر می توانید اقدام به تنظیم صدای سمعک کنید.

– اپلیکیشن my contoror

این اپلیکیشن به شما این امکان را می دهد تا کنترل کامل سمعک های هوشمند مانند زیمنس را داشته باشید. این اپلیکیشن به میزان قابل توجهی سازگار با سیستم های iOS و اندروید طراحی شده است و قابلیت تنظیمات پیشرفته به صورت بی سیم در آن نیز وجود دارد.

– اپلیکیشن signia myhearing

این اپلیکیشن مناسب تمام سنین مختلف است اما جهت تنظیم نیاز به تخصص دارید که می توانید از متخصصین شنوایی سنجی سمعک راهنمایی بگیرید.

 • تنظیم سمعک ریساند

از بهترین روش های تنظیم صدای سمعک پشت گوشی می توان به روش تنظیم سمعک ریساند اشاره کرد. این روش قابلیت تنظیم صدا از راه دور و اتصال به موبایل های هوشمند را دارد. از طرفی این سمعک مجهز به  یک تکنولوژی شنوایی به نام asha است که می تواند با موبایل های اندرویدی تنظیم شود. اپلیکیشن Smart 3D سمعک ریساند امکان برقراری اتصال یکپارچه را دارد و با کمک این اپلیکیشن امکان برقراری ارتباط با متخصص و ارزیابی عملکرد سمعک وجود دارد.

تنظیم سمعک ریساند

انواع سمعک داخل گوشی

پس از آشنایی با تنظیم صدای سمعک پشت گوشی بهتر است با انواع مختلف سمعک های داخل گوش آشنا شوید. سمعک ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از این مدل ها دارای مشخصات خاص و مزایایی هستند که می تواند در سنین و گروه های خاصی مورد استفاده قرار بگیرد. در هر سنی که قرار دارید باید هر چند وقت یکبار برای انجام تست شنوایی سنجی به مراکز مربوطه مراجعه کنید. زیرا افراد قبل از خرید سمعک باید تست شنوایی مربوط به سن خود را انجام دهند. همان طور که در مطالب گذشته اشاره کردیم تست هایی مانند تست abr برای نوزادان و تست هایی از جمله  تون خالص برای بزرگسالان طراحی شده است.

 • سمعک نامرئی داخل گوشی

سمعک های نامرئی، همانگونه که از نامشان مشخص است به صورت نامرئی هستند. درواقع این سمعک ها به طور کامل داخل مجرای گوش قرار می گیرند و قابل دید نیستند. این سمعک ها که با نام سمعک های IIC یا سمعک داخل گوشی نامرئی شناخته می شوند، امروزه جزو پرکاربردترین سمعک های می باشند.

 • سمعک کاملا داخل گوشی (CIC)

نوع دیگری از سمعک وجود دارد که داخل گوش قرار می گیرند. البته تنظیم صدای سمعک پشت گوشی این مدل ها راحت است و مناسب افرادی هستند که تمایلی به دیده شدن سمعکشان ندارند. این مدل سمعک ها به سبب اینکه داخل مجرای گوش قرار می گیرند، هرگز دیده نمی شوند اما با کمک یک نخ نامرئی که به انتهای سمعک متصل است می توان سمعک را داخل گوش گذاشت. حتی با کشیدن این نخ نیز می توانید سمعک را از داخل مجرای گوش خارج کنید. بهتر است این مدل سمعک را برای افراد سالمند استفاده نکنید .

 • سمعک CIC power

مدلی از سمعک های داخل گوش به نام سمعک CIC هستند که با رسیور قدرتمندتر خواهند بود.

 • سمعک Micro CIC

از دیگر سمعک های نسل جدید می توان به سمعک Micro CIC اشاره کرد. این سمعک ها اندازه کوچکتری و حجم کمتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند.

 • سمعک Mini canal

سمعک های Mini canal  نیز همانند سمعک داخل گوش مدل ITC هستند اما کمی کوچک تر هستند.

 • سمعک داخل گوشی (ITE)

مدل دیگری از سمعک داخل گوشی، سمعک Full Shell Concha است که از دو قسمت تشکیل می شود. بخشی از آن در قسمت صدفۀ گوش و بخش دیگر در سمعک داخل مجرای گوش قرار دارد.

 • سمعک half shell concha یا نیم صدفه

مدل های نیم صدفه نیز جزو دیگر سمعک های پیشرفته هستند که جدا از تنظیم صدای سمعک پشت گوشی بهتر است با مشخصات این مدل ها نیز آشنا شوید. این مدل سمعک داخل گوشی شبیه سمعک مدل ITE از ۲ قسمت صدفه و داخل مجرا تشکیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *