درمان کم شنوایی با سمعک چگونه انجام می شود ؟ 

درمان کم شنوایی با سمعک

یکی از رایج ترین راه هایی که افراد کم شنوا از این طریق سطح شنیداری خود را افزایش می دهند، درمان کم شنوایی باسمعک است .  در واقع از دست دادن شنوایی ، جزو یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که ممکن است در هر فردی با هر سنی رخ دهد. اما توجه داشته باشید که کم شنوایی در ابتدا با عوارضی همراه است که در صورت پیشگیری و حتی پیگیری نکردن ممکن است در هر زمان باعث ایجاد مشکلات شدیدتری شود. توجه داشته باشید که این مشکل شایع ممکن است به سراغ هر کسی رفته و زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر درمان کم شنوایی با سمعک از اهمیت خاصی بر خوردار است. تبذیذیبت

 

درمان کم شنوایی با سمعک 

درمان کم شنوایی با سمعک چگونه امکان پذیر است ؟ کم شنوایی مشکلی نیست که تنها در بین افراد مسن رخ دهد یا حتی برخی کودکان به طور مادرزاد با آن درگیر باشند، بلکه در هر سنی و تحت شرایط مختلف ، می تواند برای افراد به وجود آید. این افت شنوایی در سطح های مختلفی رخ می دهد که می تواند خفیف (Mild)، متوسط (Moderate)، شدید (Severe) و یا عمیق (Pro found ) باشد.  

هریک از موارد کاهش شنوایی ممکن است در گوش چپ، گوش راست و یا در هر دو آن ها به وجود آید که باید به موقع پیشگیری و درمان شود. افرادی که میزان افت شنوایی آن ها در حد خفیف تا شدید باشد قادر هستند از طریق گفتار با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما استفاده از سمعک و دیگر دستگاه های کمک شنوایی باعث بهبود تجربه شنوایی افراد کم شنوا می شود. خرید سمعک یکی از گزینه هایی است که می تواند در کنار درمان های دارویی موثر باشد. 

 

امکان درمان کم شنوایی با سمعک 

کم شنوایی جزو بیماری های شنیداری است که از طریق روش های مختلفی درمان می شود. اما یکی از رایج ترین روش های درمان استفاده یا خرید سمعک می باشد. درمان شنوایی با سمعک مدتهاست که به عنوان یک روش علمی انجام می شود. سمعک به عنوان یک دستگاه کوچک و پیشرفته کمک می کند تا افراد کم شنوا بهتر بشنوند. این دستگاه کوچک به فرد کم شنوا کمک می کند تا بهتر بشنود و میزان شنوایی آن به میزان قابل‌ توجهی بهبود یابد. 

در واقع با سمعک می توانید با اعتماد به نفس بیشتری با دیگران ارتباط برقرار کنید. حتی دیگر صداهای آهسته را هم می توانید بشنوید و در این صورت سلامت روانی شما نیز بهبود می یابد. طبق نظریه روانشناسی نیز کیفیت زندگی این گونه افراد در صورت کسب قدرت شنیداری افزایش می یابد و سلامت روانی و جسمی بهتری خواهند داشت. حتی با تمرکز بهتر احساس استقلال و اطمینان بیشتری دارند. میزان کم شنوایی در افراد مختلف متفاوت است و این می تواند روش درمان آن ها را تغییر دهد. درمان کم شنوایی با سمعک نیز زمانی اتفاق خواهد افتاد که واقعاً نیاز به سمعک باشد و شخص کم شنوا تنها از این طریق قدرت شنیداری خود را به دست بیاورد. در مطالب گذشته تحت عنوان ” عوارض کم شنوایی چیست ؟ ” به موارد مختلفی در این زمینه اشاره کردیم. 

 

درمان انواع کم شنوایی با سمعک 

کم شنوایی با توجه به سطح شنیداری و وضعیت افراد می تواند در رده های مختلفی قرار بگیرد و از این رو می توان گفت انواع متفاوتی دارد. البته این موضوع پس از انجام تست شنوایی مشخص می شود. شنوایی سنجی جزو روش هایی است که به وسیله آن می توان کم شنوایی ، ناشنوایی ، تمارض به ناشنوایی و … را تشخیص داد. متخصصین ادیولوژیست در برخی از مواد خرید سمعک را همراه با دارو درمانی تجویز می کند تا نتیجه بهتری از درمان حاصل شود. کم شنوایی انواع مختلفی دارد اما کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی حسی – عصبی جزو رایج ترین آن ها محسوب می شود که در بین کودکان ، جوانان ، میانسالان و سالمندان متداول است. 

درمان انواع کم شنوایی با سمعک 

 

 

 • کمشنوایی انتقالی 

رایج ترین نوع کم شنوایی می تواند از نوع انتقالی باشد. در این نوع از کم شنوایی ارتعاشات از گوش خارجی به گوش داخلی‌ (حلزون) منتقل نخواهند شد. حال ممکن است با توجه به دلایل بسیاری چون تجمع بیش از حد جرم گوش، گوش چسبناک، عفونت گوش همراه با التهاب و تجمع مایع، پارگی پرده گوش یا … رخ دهد. البته نقص در عملکرد استخوانچه‌ های گوش میانی و ناهنجاری در پرده گوش نیز در این نوع ناشنوایی دخیل هستند. عفونت گوش به مرور زمان آسیب جدی به گوش وارد می کند. استفاده از سمعک می تواند ارتعاشات را از گوش خارجی به گوش داخلی منتقل کند . لازم به ذکر است که خرید سمعک نباید به طور خود سرانه انجام شود بلکه باید توسط پزشک متخصص تجویز و مورد استفاده قرار گیرد. 

 • کمشنوایی حسی‌ – عصبی 

قبل از آنکه به درمان کم شنوایی با سمعک بپردازید باید با نوع کم شنوایی خود آشنا شوید؛ چرا که ممکن است با یک جراحی ساده مشکل گوشتان حل شود. کم شنوایی حسی‌ عصبی یکی از انواع موارد کم شنوایی به حساب می آید که در اثر اختلال در عملکرد گوش داخلی، حلزون، عصب شنوایی یا آسیب مغزی به وجود می آید. معمولا اگر سلول‌ های موئی در حلزون گوش آسیب ببیند این نوع کم شنوایی رخ می دهد. توجه داشته باشید که به مرور زمان نیز ممکن است سلول‌ های موئی برخی از عملکردهای خود را از دست داده و در این صورت شنوایی بدتر شود. این نوع مشکل شنوایی می تواند در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدای بلند به وجود آید. حتی در اثر ناهنجاری ‌های مادرزادی‌، عفونت گوش داخلی یا ضربه به سر نیز این مشکل به وجود خواهد آمد. 

 • کمشنوایی آمیخته 

نوع دیگری از کم شنوایی شامل کم شنوایی آمیخته است که در واقع این نوع کم شنوایی ترکیبی از کم شنوایی انتقالی و حسی‌ عصبی می باشد. معمولا عفونت‌ های طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به پرده گوش و استخوانچه‌ ها می شوند که در نتیجه این نوع کم شنوایی به وجود می آید. در برخی از موارد درمان کم شنوایی با خرید سمعک و استفاده از آن انجام شده و در بسیاری از مواقع پزشک با جراحی می تواند مشکل را برطرف سازد. اما در مرحله اول استفاده از سمعک توصیه می شود. 

 

کمشنوایی آمیخته 

 

برخی از دلایل ایجاد کم شنوایی 

کم شنوایی یک نوع بیماری شنیداریست که می تواند مادرزادی باشد یا بر اثر دیگر بیماری ها یا مشکلات رخ دهد. که در برخی موارد درمان کم شنوایی با سمعک انجام می شود. البته این میزان اختلال و سطح آن ممکن است ملایم، متوسط، شدید یا عمیق باشد که قطعا نوع درمان را نیز عوض می کند. البته این نوع خفیف یا شدید بودن نیز از طریق شنوایی سنجی مشخص می شود. درواقع بیشتر آن دسته از افراد از سمعک استفاده می کنند که مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق هستند. اما کدام بیماری‌ ها یا شرایط می‌ تواند باعث ایجاد کم شنوایی شود؟ 

 • آبله مرغان 
 • سیتومگالوویروس
 • اوریون
 • بیماری سلول داسی شکل 
 • سیفلیس
 • بیماری لایم 
 • دیابت
 • آرتروز
 • برخی از انواع سرطان‌ ها 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *