بررسی دلایل کم شنوایی | چرا کم شنوا شده ایم؟

دلایل کم شنوایی

مهم ترین دلایل کم شنوایی چیست ؟ یکی از باورهای اشتباهی که در عموم مردم وجود دارد این است که کم شنوایی فقط به دلیل افزایش سن رخ می دهد. در صورتی که این باور کاملا نادرست است و عوامل متعددی می تواند باعث بروز این مشکل شود. لذا بر آن شدیم تا دلایل کم شنوایی را به صورت دقیق بررسی نماییم.

دلایل کم شنوایی

در این مطلب به معرفی دلایل کم شنوایی اشاره می کنیم. سبک زندگی و لایف استایل افراد نقش بسیار مهمی در مبتلا شدن به سنگینی گوش و کم شنوایی دارد. مواردی مانند سیگار کشیدن ، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند به مدت طولانی، ژنتیک و … مواردی است که می تواند باعث از دست دادن شنوایی یا کم شنوایی شود.

به طور معمول مشکلاتی مانند کم شنوایی آرام آرام و به طور تدریجی شروع می شود و پیشرفت می کند. به طوری که بعد از مدتی ممکن است شنوایی هر دو گوش از بین برود . اما سوال مهم اینجاست که چرا ناشنوایی رخ می دهد ؟ یا به عبارت دیگر دلایل کم شنوایی چه مواردی است؟

آگاهی از عواملی که باعث کم شنوایی می شود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از افراد بعد از اطلاع از این موارد ، اقدام به پیشگیری از آن خواهند کرد. یکی از توصیه هایی که متخصصان ادیولوژیست دارند این است که کودکان و نوزادان خود را در سنین ابتدایی به شنوایی سنجی ببرید و از آن ها تست شنوایی بگیرید. زیرا بسیاری از مشکلات در سنین پایین قابل درمان هستند. در صورتی که درمان های لازم را پیگیری نکنید نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی زندگی اجتماعی فرزندتان می گذارد بلکه باعث مزمن شدن بیماری در سن بالاتر خواهد شد.

مهم ترین دلایل کم شنوایی

بیماری دیابت

در بررسی های انجام شده توسط محققان ، این مساله به وضوح ثابت شده است افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند دو برابر بیشتر از سایرین در معرض کم شنوایی قرار دارند؛ چرا که امکان آسیب رساندن دیابت به اعصاب و عروق خونی داخل گوش زیاد است که البته می توان با نظارت دقیق بر قند خون جلوی این مشکل را گرفت. کسانی که دچار دیابت هستند دارای رژیم غذایی و دارویی هستند.

سر و صدای بلند به مدت طولانی

حتما تجربه گوش دادن به موسیقی با صدای بلند یا قرار گرفتن در محیط هایی که صدای بلند در آن ها وجود دارد را داشته اید و می دانید که صدای بلند آن فضا، وزوز گوش را ایجاد می کند و تا ساعت ها فشار زیادی روی گوشتان وارد می شود. در این حالت آسیبی دائمی به سلول های گوش داخلی شما وارد می گردد که این وزوز نشانه ای از آن می باشد. در نتیجه اولین دلیل از دلایل کم شنوایی در معرض صداهای بلند قرار گرفتن است.

اگر به طور موقت در این فضا قرار بگیرید ، مشکل کم شنوایی هم موقت خواهد بود و بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه آثار آن از بین می رود.  اما اگر شغل شما به نحوی است که به مدت طولانی و حتی سال های متمادی در این محیط قرار می گیرید باید بگوییم که متاسفانه مشکل شما دائمی خواهد بود و اولین راه برای درمان ، تست شنوایی سنجی و احتمال خرید سمعک است.

سر و صدای بلند به مدت طولانی

تومور مغزی

اگر در طول عصبی که مغز را به گوش متصل می سازد و یا در گوش داخلی توموری وجود داشته باشد، می تواند به شنوایی ضربه شدیدی وارد کند، معمولا در بین افرادی که شنوایی یک گوششان را از دست داده اند ، این تومور ها بیشتر دیده می شود که یکی از نشانه های آن سر گیجه است. پس اگر سرگیجه و کم شنوایی را به طور همزمان تجربه می کنید برای انجام معاینه به سراغ پزشک متخصص بروید.

فشار بیش از حد در پرده گوش

اغلب افراد در مواقعی مانند شنا و یا پرواز در هواپیما گرفتگی گوش را تجربه کرده اند. این امر به دلیل تغییر فشار در گوش میانی است. معمولا این مشکل به طور موقت باعث کم شنوایی می شود و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد. اما اگر به طور عادی دچار تغییر فشار در گوش شدید و شنوایی شما کم شد باید سریعا به سراغ تست شنوایی بروید. متاسفانه برخی از افراد بدون معاینات لازم ، اقدام به خرید سمعک و استفاده از آن می کنند. در صورتی که این کار باعث آسیب رساندن بیشتر به گوش خواهد شد.

ضربه

یکی از دلایل کم شنوایی که منجر به کم شنوایی غیرقابل بازگشت می گردد، ضربه به سر می باشد در صورتی که ضربه محکمی به گوش وارد شود، ممکن است پرده گوش پاره گردد . در برخی موارد، امکان اختلال استخوان ها در گوش میانی وجود دارد. حتی اگر ضربه بسیار شدید باشد ، ممکن است مایع درون گوش به صورت کامل تخلیه شده و منجر به ناشنوایی کامل گردد.

مهم ترین دلایل کم شنوایی ضربه به سر

داشتن بیماری های قلبی و کلسترول بالا

وجود مواردی مانند بیماری های قلبی، بیماری عروق محیطی، فشار خون بالا و کلسترول بالا نیز ممکن است منجر به آسیب به گوش و شنوایی شوند. چرا که در این موارد جریان خون به صورت نامناسب اتفاق افتاده و مانند دیابت که ذکر شد، خطراتی را برای شنوایی دارند.

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها مانند فنوباربیتال و داروهایی که برای درمان بیماری های تهاجمی و سرطان مصرف می شوند قادر هستند شنوایی افراد را تحت تاثیر قرار دهند. زیرا بر روی سیستم مرکزی و عصبی فرد تاثیر می گذارند. تعداد این داروها زیاد است و به 200 نوع می رسد. اگر این داروها را مصرف می کنید و می دانید که دلیل کم شنوایی شما مربوط به آن هاست نباید به طور خود سرانه مصرف آن ها را قطع کنید بلکه باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

تمیز نمودن مکرر کانال گوش

یکی از موارد بسیار شایع که در بین اکثر افراد و یا حتی خود شما که این نوشتار را میخوانید وجود دارد ، تلاش برای تمیز کردن جرم گوش می باشد که امکان فشرده شدن موم اطراف پرده گوش را فراهم می کند. یکی از توصیه هایی که اغلب متخصصین دارند این است که نباید به طور مکرر از گوش پاک کن استفاده کنید. اجازه دهید گوش به طور طبیعی مکانیزم را انجام دهد و آلودگی ها را از گوش خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *