5 دلیل سوت کشیدن سمعک + راهکار رفع آن

دلیل سوت کشیدن سمعک

دلیل سوت کشیدن سمعک

در این مقاله قصد داریم به دلیل فیدبک سمعک یا بهتر است بگوییم دلیل سوت کشیدن سمعک بپردازیم. یکی از مشکلات بزرگی که برای سمعک ها به طور معمول پیش می آید و باعث آزار کاربر سمعک می شود. در این مقاله قصد داریم بفهمیم دلیل سوت کشیدن سمعک چیست و به 5 دلیل اصلی آن اشاره کنیم. با فهمیدن ریشه این سوت کشیدن، راهکارهای رفع آن را نیز کشف خواهیم کرد و سعی می کنیم بتوانیم از دست این مشکل در سمعک ها خلاص شویم. پس با ما همراه باشید.
 

سوت کشیدن سمعک

سوت کشیدن سمعک یا فیدبک یک مشکل بسیار آزار دهنده است که ممکن است در هر سمعکی بوجود بیاید. این مشکل به علاوه اینکه خود کاربر سمعک را آزار می دهد، باعث آزار اطرافیان وی نیز می شود چون صدای سوت را کسانی که کنار کاربر هم هستند می شنوند. حال شما تصور کنید خود کاربر سمعک چقدر از این صدا اذیت می شود و مسلما باید این مشکل رفع بشود. گاهی افراد گمان می‌کنند دلیل این سوت کشیدن مشکل گوش آنهاست و به متخصص مراجعه کرده و درخواست انجام شنوایی سنجی دارند در حالیکه بجای گوش، باید سمعک خود را به چکاپ ببرند.
صدایی که شبیه به سوت کشیدن سمعک هست را حتما در مواقع دیگر هم شنیده اید. مثلا زمانی که گوشی موبایل را به یک میکروفون نزدیک می کنید یک همچین صدایی را تولید می کند که برای همه بسیار آزار دهنده است.
حال این فیدبک یا سوت کشیدن سمعک چیست؟ چرا اصلا این صدا بوجود می آید؟ با چه روش هایی می شود جلوی این سوت کشیدن را گرفت؟ اول از همه به شما بگوییم صدای سوتی که گاهی از سمعک شنیده می شود را سوت کشیدن یا فیدبک سمعک می گویند که دلیل سوت کشیدن سمعک می تواند چند چیز خاص باشد که آن ها را معرفی می کنیم. گاهی این صدا وقتی بوجود می آید که دست شما نزدیک سمعک می شود و گاهی هم زمانی که کلاه و روسری بر سر دارید ممکن است سوت کشیدن سمعک شروع شود.

چرا سوت کشیدن سمعک یا فیدبک اتفاق می افتد؟ 

این اتفاق در صورتی می افتد که صدای تقویت شده ای که قرار بوده وارد سیستم شنوایی بشود، به هر دلیل به میکروفون برگردد و وارد میکروفون سمعک ها بشود. وقتی این صدا وارد میکروفون شما می شود مثل همه صدا های محیط تقویت می شود و در نتیجه سمعک شروع به سوت کشیدن می کند. شما این صدا را معمولا زمانی که می خواهید سمعک را صبح روی گوشتان قرار دهید و شب هم قبل از خواب آن را از گوشتان جدا کنید می شنوید. گاهی ممکن است وقتی دستتان به گوش خود نزدیک می کنید یا کلاهی به سر دارید هم این صدا را بشنوید. هیچکدام از این ها موارد عجیبی نیستند و تقویت صداهای اطراف سمعک است که این موارد را بوجود می آورد.

 

چرا سوت کشیدن سمعک یا فیدبک اتفاق می افتد؟

 

آیا دلیل سوت کشیدن سمعک خرابی آن است؟ 

شاید تعجب کنید اما اتفاقا برعکس، اینکه سمعک شما سوت می کشد به این دلیل است که دارد صدا را به درستی دریافت می کند و اصلا یکی از راه های امتحان درست بودن سمعک این است که سمعک را به دستتان نزدیک کنید ببینید سوت می کشد یا خیر و اگر سوت کشید، سمعک شما درست کار می کند. اما خب اینکه سمعک شما سوت می کشد دلیلش این است که یک مشکلی در یکی از بخش های آن وجود دارد که باید رفع بشود. چون به هر حال این یک موضوع آزار دهنده است و باید رفع و رجوع شود.
داریم کم کم به بحث اصلیمان نزدیک می شویم که دلیل سوت کشیدن سمعک چیست؟ موارد طبیعی ای هستند که باعث سوت کشیدن سمعک می شوند و یکسری از آن ها را به راحتی می شود رفع کرد و برخی دیگر به سادگی قابل رفع نیستند اما رفع کردن آن ها غیر ممکن نیست. 

دلیل سوت کشیدن سمعک چیست؟ 

در حال حاضر یکی از جالب ترین تکنولوژی هایی که در سمعک های امروزی به کار می رود، سیستم خنثی کننده فیدبک سمعک (Adaptive feedback cancellation) است که در بیشتر سمعک های جدید به کار رفته است. این سیستم البته به تنهایی نمی تواند مشکل سوت کشیدن سمعک را رفع بکند، پس 5 دلیل سوت کشیدن سمعک را برای شما نام می بریم تا بدانید چگونه می شود از شر این سوت کشیدن خلاص شد.

قالبگیری نامناسب 

گوش های ما هم مثل دیگر اعضای بدنمان، با بالا رفتن سن، رشد بدن و تغییرات وزن دچار تغییر می شود و این موضوع باعث می شود که سمعک به خوبی در مجرای گوش قرار نگیرد و درزاهایی بین مجرا و سمعک باقی بماند. وجود این درز ها باعث می شود صدا با نفوذ از لا به لای فضاهای موجود به میکروفون برسد و باعث بروز فیدبک شود. راه حل این موضوع هم بسیار سادست، باید برای سمعکتان قالب گیری مجدد انجام شود. همچنین یک راه حل دیگر هم این است که سمعک را کاملا درست روی گوشتان قرار دهید یا از یک نفر خواهش کنید چک کند ببیند سمعکتان تنظیم باشد.

تقویت زیاد صدا 

واضح هست که همه دوست دارند صدا ها را واضح تر بشنوند و دوست دارند همیشه صدای تلوزیون یا پخش کننده موسیقی اشان زیاد باشد. درباره سمعک هم معمولا کاربران سمعک وسوسه می شوند که صدای سمعکشان را تقویت کنند. گاهی این موضوع لازم است اما اگر صدا بیش از اندازه تقویت شود ممکن است صدای تقویت شده وارد گوش شما نشود و دوباره توسط میکروفون سمعک دریافت شود. این موضوع دلیل سوت کشیدن سمعک شما خواهد شد. راه حل آن چیست؟ سعی کنید صدای سمعکتان را بیش از اندازه تقویت نکنید و از یک متخصص گوش بخواهید آستانه تقویت صدای سمعکتان را برایتان مشخص کند. هنگام خرید سمعک، از متخصص بخواهید صدای سمعک شما را آ«چنان که لازم است تنظیم کند تا مشکل سوت کشیدن یا ضعف در شنوایی را نداشته باشید.

قدیمی و کهنه شدن قالب سمعک 

در سمعک های پشت گوشی سمعک بوسیله یک تیوب پلاستیکی به قالب گوش وصل می شود تا صدای تقویت شده را به گوش شما برساند. این تیوب پلاستیکی ممکن است بعد از مدتی به مرور سفت شود و قابلیت ارتجاعی اش را از دست بدهد. همین موضوع می تواند باعث سوت کشیدن سمعک یا همان فیدبک شود. راه حل این موضوع این است که قالب گیری مجدد یا تعویض تیوب قالب انجام شود. درصورت بروز این مشکل اصلا نگران نشوید؛ نیازی به انجام تست شنوایی نیست.

نفوذ جرم یا وکس گوش 

جرم گرفتگی گوش باعث می شود که صدایی که باید از گیرنده سمعک به پرده گوش منتقل شود، پس از برخورد به جرم گوش برگردد و دوباره وارد سمعک شود. دقیقا همان اتفاقی که قبلا در دلایل قبلی هم با دلایل متفاوت شرح دادیم.
به طور کلی جرم یا وکس گوش فقط باعث همین یک مشکل نمی شود و مشکلات متعددی مانند درد گوش را هم بوجود می آورد. حالا راه حل این موضوع چیست؟ درست است که راه حل آن به سادگی و کم هزینگی روش های دیگر نیست اما ضروری تر است. راه حل آن شستشوی گوش یا ساکشن گوش توسط یک متخصص گوش مجرب است. البته گاهی ممکن است صرفا منفذ تهویه سمعک با جرم پر شده باشد که با تمیز کردن آن مشکل رفع می شود اما برای اطمینان بهتر است سمعک شما توسط یک متخصص بررسی شود.

در صورتی که سمعک شما سوت می‌زند اصلا نگران نشوید، نیازی به انجام تست شنوایی نیست؛ تنها باید سمعک خود را نزد متخصص ببرید تا مشکل آنرا شناسایی و رفع کند.

 

 

نفوذ جرم یا وکس گوش

جا به جایی میکروفون سمعک

جا به جایی میکروفون سمعک می تواند یک دلیل سوت کشیدن سمعک دیگر باشد. این مشکل دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد که شامل آسیب دیدن سمعک، افتادن سمعک و… باشد. راه حل این مشکل این است که سمعک خودتان را به یک ادیولوژیست خوب تحویل دهید تا سمعک شما را درست کند و این مشکل را برطرف کند. به این خاطر که درست کردن میکروفون سمعک به این راحتی نیست نیاز به یک متخصص دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *