جامع ترین راهنمای خرید سمعک

راهنمای خرید سمعک

در این مطلب به راهنمای خرید سمعک خواهیم پرداخت. سمعک به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای جبران کم شنوایی مورد استفاده قرار می گیرد. خرید این وسیله باید بعد از انجام آزمایشات و تست شنوایی سنجی توسط متخصصین صورت بگیرد. با راهنمای خرید سمعک همراه باشید.

راهنمای خرید سمعک

در راهنمای خرید سمعک چه نکاتی وجود دارد و چه افرادی باید اقدام به خرید این وسیله کنند ؟ کم شنوایی نوعی عارضه است که معمولا در افراد کهنسال رخ می دهد. اما افراد دیگری نیز می توانند بر اثر عواملی همچون ژنتیک ، عوارض مصرف دارو ، عفونت گوش و مغز و … دچار کم شنوایی شوند. مشهورترین انواع کم شنوایی شامل کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی حسی – عصبی است. هیچ فردی نباید به طور خودسرانه اقدام به خرید سمعک کند. زیرا سمعک ها دارای مدل های مختلفی هستند و هر کدام از آن ها برای آستانه شنوایی خاصی تولید می شوند. در ادامه به راهنمای خرید سمعک خواهیم پرداخت.

برای خرید سمعک چه مراحلی باید طی شود ؟

تایید کم شنوایی

در اولین قدم باید نیاز شما به سمعک توسط متخصص شنوایی سنجی تایید شود. تست های مختلفی برای تایید کم شنوایی وجود دارد که بر اساس سنین مختلف تعیین می شود. به طور مثال کاربرد تست abr فقط برای نوزادان و کودکان کم سن و سال است. زیرا در این تست نیازی به واکنش در هنگام شنیدن صوت و فرکانس وجود ندارد. اما برخی از تست ها مانند رادیومتری ، تون خالص و … برای افراد بزرگ تر انجام می شود زیرا آن ها می توانند واکنش صحیح را در برابر محرکات از خود نشان دهند. برای انجام تست شنوایی سنجی باید به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

تجویز سمعک مناسب

همیشه خرید سمعک به عنوان تنها راه برای درمان کم شنوایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما اگر متخصص شنوایی سنجی تشخیص داد که تنها راه درمان شما سمعک است باید بعد از تایید کم شنوایی اقدام به تجویز این ابزار کند.
خرید سمعک
در خصوص راهنمای خرید سمعک باید بگوییم که در این مرحله باید انتخاب و خرید سمعک را بر اساس نظر و تجویز متخصص انجام دهید. بعد از خرید سمعک باید آن را نزد متخصص شنوایی سنجی ببرید تا تنظیمات آن را بر اساس آستانه شنوایی شما انجام دهد.

تجویز سمعک مناسب

 

نکات مهم در انتخاب سمعک

ظاهر سمعک ، تکنولوژی بکار رفته در آن و قیمت سمعک از موارد مهم در هنگام انتخاب آن است. واقعیت این است که هر چه میزان کم شنوایی بیشتر باشد باید از سمعک های بزرگ تری برای جبران آن استفاده کرد. بزرگ بودن گوش نیز نیازمند استفاده از سمعک بزرگ تری دارد. به همین دلیل اگر کودکان در سنین کودکی از سمعک استفاده می کنند باید با رشد آن ها اقدام به خرید سمعک های بزرگ تر کرد.
انتخاب تکنولوژی بکار رفته در تولید سمعک بر اساس فاکتورهایی مانند شیب منحنی ادیوگرام ، درصد تشخیص گفتار و … انجام می شود. همان طور که اشاره کردیم سمعک بعد از خریداری باید توسط متخصص تنظیم شود. در برخی از مواقع شاهد این موضوع هستیم که سمعک چند بار نزد متخصص برای تنظیم برده می شود. زیرا لازم است به یک تنظیم ایده آل برسد.

تنظیم سمعک

پس از خرید سمعک و تنظیم آن توسط متخصص باید نکته مهمی را در نظر داشته باشید و آن هم این است که در سه روز اول باید سمعک را در مکان هایی بسیار آرام و ساکت مانند خانه و به مدت 3 ساعت در روز استفاده کنید. به هیچ عنوان در روزهای اول به مدت طولانی و ساعات زیاد از سمعک استفاده نکنید. توصیه می کنیم به تدریج تعداد ساعات آن را بیشتر کنید.

بهترین سمعک برای شما کدام است؟

انتخاب و راهنمای خرید سمعک بر اساس عوامل مختلف مانند شکل و اندازه مجرای گوش ، میزان بودجه ، سلیقه و … بستگی دارد. به هیچ عنوان نمی توان از یک برند سمعک برای تمام افراد استفاده کرد. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که به کمک آن ها می توانید اقدام به انتخاب و خرید سمعک کنید ، البته با نظر متخصص !

بهترین سمعک برای شما کدام است؟

 

فعالیت های روزانه شما چه هستند ؟

در هنگام انتخاب و استفاده از راهنمای خرید سمعک باید سوالات مختلفی را پاسخ دهید که یکی از آن ها نوع فعالیت های روزمره شماست. آیا شما زمان زیادی در طول روز را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهید ؟ آیا به صحبت کردن با تلفن علاقه زیادی دارید ؟ علاقه شما به پیاده روی و شنا چگونه است ؟ پاسخ این پرسش ها و پرسش های مشابه می تواند به متخصص کمک کند تا سمعک مناسب برای شما را تشخیص دهد.

شغل شما چیست ؟

برخی از شغل به نحوی هستند که شما نیاز دارید صداهای بلند را بشنوید. مانند افرادی که موسیقی دان و یا آهنگساز هستند. اما اگر شغل شما به نحوی است که نیاز به کاهش نویزهای اطراف دارید باید نوع دیگری از سمعک را انتخاب کنید.

مهارت دستان شما چقدر است ؟

یکی دیگر از مواردی که باید در خصوص راهنمای خرید سمعک به آن اشاره کنیم میزان مهارت دستان شماست. برخی از سمعک ها دارای آخرین تکنولوژی هستند. قطعا سایز این سمعک ها بسیار کوچک است و برای قرار دادن آن در گوش نیاز به مهارت خاصی دارید. این سمعک ها قابلیت های زیادی دارند اما آیا شما به همه آن ها نیاز دارید ؟ جالب است بدانید که این سمعک ها دارای لوازم جانبی مانند ریموت کنترل ، رابط موبایل و رابط تلویزیون هستند. تمام این قابلیت ها به شما کمک می کند تا تجربه بهتری از سمعک داشته باشید.

در استفاده از سمعک سابقه دارید ؟

افرادی که قبلا سمعک استفاده کرده اند و در این زمینه تجربه دارند راحت تر اقدام به خرید سمعک می کنند. نکته مهمی که در خصوص راهنمای خرید سمعک وجود دارد این است که باید تجربیات خود را از سمعک قبلی در نظر بگیرید. اگر آن را دوست داشتید و یا با آن راحت نبودید باید آن را به متخصص شنوایی سنجی بگویید تا در انتخاب سمعک جدید به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *