5 روش نگهداری سمعک

روش نگهداری سمعک

نمی شود که شما از سمعک استفاده کنید و چند روش نگهداری سمعک را ندانید. مواظبت کردن از سمعک یکی از مهمترین کارهاییست که باید برای سمعکتان انجام بدهید. سمعک یک وسیله کمک شنوایی است که به افراد کم شنوا کمک می کند که بهتر از قبل صداهای محیط را بشوند. همین دلیل کافی است که شما تمام تلاشتان را بکنید که به بهترین نحو ممکن از این وسیله پزشکی مراقبت کنید. سلامت گوش شما و لذت بردن بیشتر شما از زندگی، در گرو همین وسیله می باشد. پس با ما همراه باشید تا 5 روش نگهداری از سمعک را برایتان شرح دهیم.

اهمیت تمیز نگه داشتن سمعک

همانطور که گفتیم سمعک یکی از مهمترین ابزار ها برای افراد کم شنوا به حساب می آید. به عنوان صاحب سمعک، باید تلاش کنیم که بهترین روش ها را برای نگهداری سمعک به کار بگیریم. اما قبل از هرچیزی باید بدانیم که روش نگهداری سمعک ها با یکدیگر متفاوت است. مثلا نگهداری از سمعک نامرئی ممکن است در یک سری موارد با نگهداری سمعک پشت گوشی فرق کند و تمام این موضوعات بسته به سمعکی که متخصص پس از انجام شنوایی سنجی برای شما تجویز میکند است. اما در هر صورت نکاتی که در اینجا می خواهیم بگوییم یکسری نکات کلی است که دید خوبی به ما برای نگهداری از سمعک می دهد.

تمیز نگه داشتن سمعک 

یک روش نگهداری سمعک که خیلی هم مهم است این است که سمعک شما همیشه تمیز باشد. سمعک شما یک وسیله ای است که همیشه در گوش شما قرار دارد و یکی از موارد کثیف کننده سمعک تجمع جرم گوش است. این جرم در گوش شما بوجود می آید و ممکن است در قالب سمعک هم نفوذ کند. پس برای کارکرد درست سمعکتان همیشه باید این جرم ها را از روی سمعک پاک کنید.

قبل از هرچیز سعی کنید تا حد امکان سمعکتان را از محل های دارای رطوبت دور کنید. همیشه هم سعی کنید سمعکتان را با دستمال نرم و خشک تمیز کنید که رطوبت از طریق دستمال وارد سمعکتان نشود. اگر رطوبت به هر دلیل در سمعک شما نفوذ کرد کاری که باید انجام بدید این است که در طول شب، باتری آن را جدا می کنید و در محل باتری را باز نگه میدارید تا خشک شود.
زمانی که از سمعکتان استفاده نمی کنید آن را در جعبه اش قرار دهید. محیط بیرون جعبه ممکن است دارای رطوبت باشد و اگر حتی سمعکتان را در خشک ترین محیط هم قرار دهید، وجود گرد و غبار را نمی شود انکار کرد. پس تا جایی که می شود برای تمیز نگه داشتن سمعکتان حتما آن را داخل جعبه اش قرار دهید.

 

تمیز نگه داشتن سمعک

 

حواستان همه جوره به باتری سمعک باشد

نگهداری از باتری سمعک اگر از نگهداری خود سمعک اهمیتش بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. نگهداری سمعک جزو روش نگهداری سمعک به حساب می آید و در این موضوع هم هیچ شکی نیست.
اول از همه اینکه اگر می خواهید باتری سمعک را تمیز کنید، این کار را روی میز یا سطح صاف انجام دهید. بعد از آن هم باید چند نکته درباره تعویض باتری را بدانید. مثلا اینکه مطمئن شوید باتری قبلی دیگر قابل استفاده نیست سپس اقدام به تعویض باتری کنید. حتما هم از باتری نو استفاده کنید و هرگز باتری نو و قدیمی را کنار هم قرار ندهید.
برای اینکه عمر باتری سمعکتان هم سریع تمام نشود، هنگامی که از سمعک استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. در هنگام خرید باتری حتما به ولتاژ آن هم توجه کنید، مثلا ولتاژ باتری ساعت اصلا برای سمعک مناسب نیست پس باتری ساعت را در سمعک قرار ندهید. به علاوه این در هنگام خرید باتری سمعک، به تاریخ انقضای باتری نیز توجه کنید. در بیشتر مواقع هنگام خرید سمعک این نکات به فرد خریدار ذکر می‌شود.

لازم نیست همیشه از سمعک استفاده کنید 

یک روش نگهداری سمعک این است که شما این موضوع را فراموش نکنید که سمعک جزوی از بدن شما نیست.

سمعک یک جسم خارجی است که نیازی نیست 24 ساعت از شبانه روز داخل یا پشت گوش شما باشد. حتی ممکن است به پرده گوش آسیب برساند.
زمانی که می خواهید بخوابید یا حتی صرفا می خواهید استراحت بکنید و نمی خواهید که چیزی بشنوید، سمعک را از گوشتان دربیاورید و آن را داخل جعبه اش قرار دهید. سمعک هم مثل دیگر وسیله ها هرچقدر بیشتر استفاده شود، عمر آن نیز کمتر می شود و سمعک هم گاهی باید استراحت کند تا بشود بیشتر از آن استفاده کرد. 
یادتان هست حتما که گفتیم رطوبت برای سمعک شما سم است. زمانی که به حمام می روید یادتان باشد که حتی اگر از سمعک نامرئی استفاده می کنید، سمعک را از گوشتان جدا کنید و در جعبه اش قرار دهید و جعبه را نیز در جای خشک قرار دهید.

سمعکتان را تنظیم کنید 

در مقالات قبلی درباره سمعک هوشمند بسیار صحبت کردیم. یک روش نگهداری سمعک دیگر، تنظیم کردن سمعکتان و قرار دادن بهترین تنظیمات بر روی آن می باشد. همچنین هم حواستان باشد که سمعکتان به درستی بر روی گوشتان نصب شده است و به علاوه تنظیمات سیستمی آن، به تنظیم فیزیکی آن هم حتما توجه کنید.
سعی کنید برای تنظیم سمعکتان از متخصص گوشی که از شما تست شنوایی گرفته است کمک بگیرید. هرچند که خود شما هم می توانید از طریق اپلیکیشن یا موارد دیگر، تنظیمات صدا را بر حسب محیطی که در آن قرار دارید انجام دهید. یادتان هم باشد که تنظیمات سمعکتان را بدون هماهنگی دستکاری نکنید. فقط در صورتی اینکار را انجام بدهید که در این راه خبره شده باشید یا قبل از آن با متخصص گوشتان مشورت کرده اید.

 

سمعکتان را تنظیم کنید

 

از سمعک با کیفیت استفاده کنید 

در مقالات قبلی به برند های معتبر که سمعک های با کیفیت ارائه می دهند اشاره کردیم. اینکه شما از سمعک با کیفیت استفاده کنید خودش یک روش نگهداری سمعک است. زیرا که شما نه تنها سلامت گوش خودتان را با اینکار تضمین می کنید، بلکه خیالتان هم از بابت عمر و کیفیت سمعکتان هم راحت است.
با تمام این تفاسیر باز هم اگر مشکلی در سمعکتان مشاهده کردید یا سوالی در این زمینه برایتان پیش آمد می توانید با متخصصان در این حوزه یا متخصص گوش خودتان در میان بگذارید. همیشه این موضوع را یادتان باشد که سمعک یک جسم حساس هست و مانند عینک برای چشم نیست که فقط باید از دسته، قاب و شیشه اش نگهداری شود. سمعک با وجود اینکه یک جسم خارجی است، ارتباطش با گوش شما تنگاتنگ تر از ارتباط عینک با چشم است. پس قبل از هرچیز، از سمعک با کیفیت استفاده کنید و بعد از آن هم نکات مورد نیاز درباره نگهداری از آن را به خاطر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *