سمعک آنالوگ چیست ؟

سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ به عنوان سمعک های قدیمی نیز شناخته می شوند. بسیاری از افراد در سطح جامعه از مشکلات شنوایی رنج می برند. بعضی از این افراد با مراجعه به پزشک و انجام شنوایی سنجی، برای رفع کردن این مشکل تصمیم به خرید سمعک و استفاده از آن می گیرند. در مقالات قبلی در مورد سمعک های نامرئی ، عینکی و …. صحبت کردیم و به بیان ویژگی های آنها پرداختیم. در این مقاله نیز در تلاشیم تا شما را با سمعک آنالوگ و ویژگی های آن آشنا کنیم و مزایا و معایب این نوع سمعک را بررسی کنیم. پس اگر شما نیز علاقه مندید تا در این مورد اطلاعاتی کسب کنید ، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

سمعک آنالوگ چیست؟

پیش از خرید سمعک بهتر است با دسته بندی های مختلف سمعک آشنا شویم.  سمعک ها را می توان به چند شکل مختلف دسته بندی و طبقه بندی کرد. به طور مثال می توان سمعک ها را به دو دسته شارژی یا باتری خور دسته بندی کرد. یا می توان سمعک ها را بر اساس شکل ظاهری به دسته هایی مثل پشت گوشی ، نامرئی و….تقسیم بندی کرد. یکی از روش های دسته بندی سمعک ها ، دسته بندی بر اساس نوع پردازش سیگنال آکوستیکی است ، که طبق این روش دسته بندی ، سمعک ها به طور کلی به دو شکل دیجیتال و آنالوگ دسته بندی می شوند. در ادامه مطلب به چیستی و کاربرد سمعک های آنالوگ می پردازیم.

سمعک های آنالوگ یا همان سمعک های پشت گوشی،  از ابتدایی ترین انواع سمعک ها می باشند که استفاده از آنها دیگر چندان رایج نیست. روش کار این سمعک ها به این شکل است:

–        در گام اول ، اصوات از طریق میکرفون جمع آوری می شوند.

–        در گام دوم ، توسط  آمپلی فایر تقویت می گردند.

–        و در گام آخر، از طریق بلندگو به شخص ارائه می شوند.

این گونه سمعک ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آنها را از طریق دکمه ای کنترل کنید. می توانید برنامه آنها را با توجه به محیط شنیداری خود ، تنظیم کنید و صدای آنها را از طریق همان کلید {دکمه} کم و زیاد کنید.

سمعک آنالوگ

مزایای سمعک های آنالوگ

امروزه مدل های مختلف سمعک در بازار وجود دارد. با توجه به پیشرفت سمعک های جدید و کاهش تقاضا در مورد سمعک های آنالوگ ، قیمت این محصول نیز کاهش یافته و می توان گفت که در حال حاضر قیمت این نوع سمعک نسبت به سایر سمعک ها ، مناسب تر و پایین تر است. با توجه به مکانسیم و سیستم کاری این نوع سمعک ، طول عمر باتری ها نسبت به سایر سمعک ها بیشتر است. اجزای این سمعک ساده تر از دیگر انواع سمعک ها هستند و تعمیر آن به مراتب کم هزینه تر و راحت تر است. در بعضی شرایط خاص و محیط های شنیداری ، قدرت و عملکرد سمعک های آنالوگ نسبت به سایر سمعک ها مطلوب تر است. این موارد باعث می شود تا کسانی که در ابتدا از این سمعک ها استفاده می کردند ، همچنان به استفاده از این سمعک ادامه دهند و به سمعک های مدرن تر روی نیاورند.

معایب سمعک های آنالوگ

همانطور که میدانید تکنولوژی در عرصه دستگاه های کمک شنیداری  بسیار پیشرفت کرده است و دیگر سمعک های آنالوگ منسوخ شده به حساب می آیند. این سمعک ها نسبت به نمونه های جدید تر، پر  از باگ و ایراد هستند. در این بخش می خواهیم کمی در این مورد بحث کنیم.

به نسبت نسخه های امروزی تر ، سمعک های آنالوگ ظاهری بزرگ دارند و قابل مشاهده هستند. معمولا افراد کم شنوا ترجیح می دهند از سمعکی استفاده کنند که توسط اطرافیان آنها دیده نشود و این مشکل از کسانی که با آنها معاشرت دارند ، پنهان بماند. برای افرادی با این شرایط و سلیقه ، سمعک های آنالوگ مناسب نیستند زیرا پشت گوش قرار می گیرند و قابل مشاهده اند. از دیگر معایب این نوع سمعک ها می توان به عدم قابلیت تنظیم سمعک با میزان کم شنوایی فرد اشاره کرد . این نقیصه باعث می شود که پزشکان دیگر این نوع سمعک را برای بیمارانی که کم شنوایی خفیف دارند ،  تجویز نکنند. این نوع سمعک ها تمامی صدا های محیط اطراف حتی نویز ها و صدا های مزاحم را نیز تقویت و پخش می کنند. یکی دیگر از معایب سمعک آنالوگ این است که خروجی سمعک قابل کنترل نیست و ممکن است توسط ترومای صوتی به شنوایی فرد آسیب برساند.

سمعک آنالوگ

سوالات متداول 

–  سمعک آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

نمی توان گفت که یک نوع سمعک از سمعک های دیگر بهتر است یا یک نوع سمعک برای همه افراد مناسب است. انتخاب سمعک بر اساس عواملی صورت می پذیرد که در مورد هر شخص متغیر است. اما اگر بخواهیم نگاهی کلی و اجمالی داشته باشیم ، شکی نیست که سمعک های دیجیتال و هوشمند با توجه به امکاناتی که می توانند ارائه دهند ،  از سمعک آنالوگ بهتر و پیشرفته تر هستند.

–  در کجا و با چه شرایطی می توانیم سمعک آنالوگ را تهیه کنیم؟

شما می توانید با مراجعه به طوس کلینیک و مشورت با متخصصان و پزشکان این حوزه در خصوص استفاده از سمعک و نوع آن تصمیم گیری کنید. زیرا ابتدا باید تست شنوایی یا شنوایی سنجی صورت پذیرد و طبق میزان کم شنوایی و شرایط فیزیکی شما ، نوع سمعک مورد نیاز تعیین شود.

سخن آخر 

سمعک آنالوگ در مقایسه با سمعک دیجیتال و هوشمند از امکانات کمتری بهره می برد و نسبت به این سمعک ها در موضع ضعف قرار دارد. اما همچنان در بعضی موارد پزشکان و متخصصان ، فرد کم شنوا را به استفاده از این نوع سمعک ترغیب می کنند. شما می توانید با مراجعه به طوس کلینیک ، در مورد کم شنوایی خود یا اطرافیانتان با پزشک مربوطه مشورت کنید و نظر ایشان را جویا شوید و در مورد نوع سمعک به گفت و گو بپردازید. برای ارتباط با طوس کلینیک ، می توانید با شماره های موجود ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *