سمعک ضد آب چیست؟ بررسی ویژگی های سمعک ضد آب

سمعک ضد آب

سمعک ضد آب

آیا با سمعک ضد آب آشنایی دارید؟ آیا می دانید این سمعک ها چه ویژگی هایی دارند؟ این سمعک ها مناسب استفاده چه افرادی هستند؟ آیا سمعک های ضد آب را می توان به هنگام دوش یا شنا استفاده کرد؟ سمعک یکی از مهمترین تجهیزاتی است که برای بیماران کم شنوا تجویز می شود. البته که سمعک چندین سال است که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و روز به روز با پیشرفت علم، کیفیت و قابلیت های این سمعک ها نیز افزوده می شود. اما می دانید که هر فردی با هر میزان ناشنوایی و مشکل شنوایی نمی تواند از سمعک ها استفاده ‌کند؟

سمعک ها در مدل های مختلفی در بازار وجود دارند که قطعا پزشک معالج با در نظر گرفتن نوع و میزان شنوایی افراد برای آن ها سمعک متناسب با بیماری او را تجویز می کند. اما سمعک ضد آب یکی از جدیدترین و کارآمدترین مدل هایی است که در این مطلب به بررسی ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

سمعک ضد آب جزو یکی از بهترین سمعک های موجود در بازار است که معمولا طرفداران بسیار زیادی دارد. این دستگاه یک نوع محصول کمک شنوایی است و همانگونه که از نام آن پیداست ضد آب می باشد. بی شک که سمعک ها جزو دستگاه هایی شناخته می شوند که خواه یا ناخواه این دستگاه گاهی بنابر در مختلفی در معرض آب و رطوبت قرار می گیرد. حال یکی از مهم ترین و بزرگترین دغدغه های بسیاری از افرادی که کم شنوا، آسیب سمعک زمانی که در معرض آب قرار می گیرد است.

اما با ظهور نسل جدیدی از سمعک ها به نام سمعک ضد آب دیگر هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت. حال این سمعک ها در بازار بسیار فروش دارند اما دلیل این حجم از محبوبیت چیست؟ توجه داشته باشید که سمعک های ضد آب در برابر رطوبت و گرد و خاک مقاومت بسیار بسیار بالایی دارد و حال چه بسا اینکه این سمعک ها هرگز آب و رطوبت را از خود عبور نمی دهند.

 

مهم ترین ویژگی های سمعک های ضد آب

بسیاری از افرادی که از این سمعک ها پس از انجام تست های شنوایی استفاده می کنند دیگر نگران خراب شدن سمعک خود نخواهند بود. اما این تنها برای زمانی است که تا یک زمان مطلوبی این سمعک ها در برابر آب قرار بگیرند؛ چرا که اگر این زمان افزایش یابد، قطعا سمعک شما آسیب جدی خواهد دید. پس بهترین نوع سمعک های ضد آب سمعکی است که بتواند ضد آب و مقاوم باشد و حتی در برابر گرد و خاک نیز آسیب نبیند. اما یکی از مهمترین مزیت ها ی سمعک های ضد آب، داشتن استاندارد IP68 می باشد.

 به این نکته توجه کنید که اگر چه سمعک ها در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند؛ اما این مقاومت شامل تعریق بدن نمی شود. چرا که عرق بدن نمک دارد و قطعا بدنه سمعک دچار خوردگی خواهد شد. حتی شما می توانید این سمعک ها را به راحتی با الکل تمیز کنید. اما داشتن قیمت مناسب یکی از مهم ترین فاکتورهای سمعک های ضد آب است که این پارامتر بیشتر از هر چیزی مورد توجه کاربران قرار دارد. استانداردها و قابلیت های جدید دستگاه نیز همگی جزو مهمترین مزایای سمعک ضد آب شناخته می شوند.

 

مهم ترین ویژگی های سمعک های ضد آب

 

 

بررسی سمعک های ضد آب

 • این سمعک ها با توجه به تکنولوژی خاصی که دارند، نیاز به تعمیرات و سرویس های دوره ای زیادی ندارند و همین مسئله خود تا حدودی هزینه ها را کاهش می دهد که یک مزیت خاص شناخته می شود.
 • بهترین مزیت دیگر سمعک های ضد آب تضمین عملکرد صحیح آن است. چرا که این سمعک ها در محیط های مرطوب و بارانی بهترین عملکرد را طبق تکنولوژی خاص خود خواهند داشت.
 • دیگر مزیت عالی این سمعک ها شامل طول عمر بالای آن ها است که در برابر جرم و چربی های مجرای گوش به خوبی عملکرد دارند.
 • بسیاری از سملک ها را نمی توان برای سنین مختلف استفاده کرد؛ اما این سمعک ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آن ها را برای تمام افراد حتی کودکان و ورزشکاران نیز مورد استفاده قرار داد.
 • حتی سالمندان و بیماران آلزایمری نیز می توانند از سمعک ضد آب به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای استفاده کنند.
 • مهم ترین مزیت سمعک های ضد آب تکنولوژی سمعک است. این سمعک ها با استفاده از علم روز و با قابلیت بالایی به تولید می رسند. قابلیت های وایرلس و استریم صدا در سمعک از مهمترین قابلیت ها و تکنولوژی در این سمعک هستند. از طرفی با توجه به اینکه سیستم پردازشی قوی تری نسبت به دیگر سمعک ها دارو و صداها را شفاف تر و بهتر به بیمار می رساند.

 

 

نکات مهم در خصوص استفاده از سمعک ضد آب

اگرچه که سمعک ضد آب یک سمعکی است که در برابر آب مقاومت دارد؛ اما این بدین معنا نیست شما می توانید از این سمعک دائما در مناطق مختلف به خصوص دارای رطوبت استفاده کنید. بلکه، در استفاده از سمعک های ضد آب نیز شما باید نکات بسیار مهمی را مورد توجه قرار دهید تا هم سمعک بهترین عملکرد را داشته باشد و هم طول عمر آن افزایش یابد. خرید سمعک های ضد آب بر اساس توانایی شما در استفاده از آن انجام می شود. تست شنوایی سنجی نشان می دهد که آستانه شنوایی شما در چه حد است و آیا ادیولوژیست می تواند اقدام به تجویز سمعک کند یا خیر.

 • توجه داشته باشید که فصل تابستان هوا گرم است و ممکن است شما دائما تعریق داشته باشید، پس بهتر است عرق خود را با کمک رطوبت گیرها تمیز کنید. چرا که این تعریق شور است و قطعا بدنه سمعک را آسیب می رساند.
 • سعی کنید از جعبه نگهداری سمعک استفاده کنید؛ چرا که آسیب رسی به سمعک ها تا حدودی کاهش می یابد. پس شما باید یک مکان مناسب همانند جعبه ها جهت نگهداری سمعک هایتان داشته باشید.
 • سعی کنید که به هیچ وجه سمعک­‌ ضد آب خود را در معرض آفتاب مستقیم نگذارید. چرا که نور شدید آفتاب یا اشعه آن می تواند به سمعک آسیب برساند.

 

نکات مهم در خصوص استفاده از سمعک ضد آب

 

رعایت بهداشت سمعک

 • هر بار که از سمعک‌ استفاده می کنید، سعی کنید حتما سمعک های ضد آب خود را تمیز کنید.
 • هرگز این سمعک ها را در مکانی که حیوانات خانگی یا کودک دارید قرار ندهید که عواقب بدی می تواند به همراه داشته باشد.
 • هر بار پس از شنا یا حمام کردن سعی کنید که حتما گوش­ های خود را خشک کنید. اگرچه این سمعک ها ضد آب هستند؛ اما گاهی تحت شرایط مختلفی می توانند آسیب ببینند.
 • به کدها به هنگام خرید سمعک توجه داشته باشید. به عنوان مثال کد IP 68 بدین معنا است که گرد و غبار هرگز در سمعک نفوذ نخواهد کرد.
 • این نکته را مورد توجه قرار دهید که به هیچ وجه هنگام دوش گرفتن و شنا کردن نباید از سمعک های ضد آب استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *