سمعک لیزری چیست ؟ و چگونه کار می کند؟

سمعک لیزری

سمعک لیزری

در هنگام خرید سمعک ما با گزینه های زیادی مواجه هستیم. یکی از انواع سمعک، سمعک لیزری است. سمعک لیزری نوعی ابزار پیشرفته برای جبران کم شنوایی محسوب می شود که بعد از انجام شنوایی سنجی برای بیماران تجویز می شود که ساختار و عملکرد آن به طور کلی با سمعک های معمولی متفاوت است. در سمعک های فیزیکی شاهد تقویت قوه شنیداری با استفاده از میکروفن و بلندگو هستیم اما در این سمعک ها تغییرات بسیار گسترده ای به وجود آمده و به عنوان یک تکنولوژی جدید محسوب می شود. در این مطلب شما را با زوایای مختلف از این فناوری آشنا می کنیم.

سمعک لیزری چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟

 قطعا هر چقدر علم پیشرفت می کند فناوری های مختلفی نیز پدید می آیند که سبب راحتی بیماران می شوند. اغلب افرادی که بعد از انجام تست شنوایی مشخص می شود که دچار عارضه کم شنوایی هستند تمایلی به استفاده از سمعک ندارند. زیرا این وسیله را به عنوان وسیله ای برای جلب توجه اطرافیان می دانند. از زمانی که سمعک لیزری اختراع شد، کم شنوایان زیادی از سراسر جهان تمایل خود را نسبت به استفاده از این محصول نشان دادند.

سمعک لیزری

این سمعک ها دارای چه بخش هایی هستند؟

سمعک هایی نظیر آنالوگ، هوشمند، دیجیتالی و … دارای بخش هایی نظیر میکروفن ، بلندگو و تقویت کننده صدا هستند که هر کدام از آن ها عملکرد خاص خود را دارند. در این بخش می خواهیم به بخش های مختلف سمک لیزری اشاره کنیم.

دریافت سیگنال های صوتی

بخش ابتدایی آن ها شبیه سمعک های سابق است. محل قرار گرفتن این ابزار در پشت لاله گوش می باشد. دریافت سیگنال های صوتی و تجزیه و تحلیل آن ها در بخش ابتدایی انجام می شود. بعد از اتمام تجزیه و تحلیل به سراغ بخش دوم سمعک خواهیم رفت.

سری نوری

اگر بخواهیم به بخش دوم اشاره کنیم باید به سراغ بخش سری نوری برویم. این قسمت درون مجرای گوش قرار می گیرد و دارای مادون قرمز است. مادون قرمز نوعی نور و اشعه است که کاربردهای فراوانی در حوزه پزشکی دارد. عملکرد این قسمت از سمعک های نوری به این شکل است که امواج صوتی را در هنگام تجزیه و تحلیل به امواج نوری تبدیل می کند و در قسمت سوم منتشر می کند.

قلب سمعک

قلب سمعک به عنوان مهم ترین بخش سمعک شناخته می شود که به طور مستقیم بر روی پرده گوش قرار می گیرد و با آن تماس برقرار می کند. در این بخش از سمعک لیزری، امواج نوری به امواج مکانیکی تبدیل می شود و سبب ایجاد ارتعاش در پرده صماخ گوش خواهد شد. علاوه بر این شاهد منتقل شدن صدا به گوش داخلی و میانی نیز هستیم.

سمعک لیزری عملکردی همانند لنز چشم دارد. زیرا لنزها برای بهبود بینایی ، به طور مستقیم بر روی عدسی چشم قرار می گیرند و با دریافت امواج مختلف باعث بهتر دیده شدن شما خواهند شد. سمعک های لیزری برای هر فرد به طور اختصاصی تولید می شوند و نمی توان از یک نوع سمعک برای تمام افراد استفاده کرد. سمعک های لیزری جزو سمعک های نامرئی محسوب می شوند که در مطالب گذشته به طور مفصل به انواع سمعک نامرئی و انواع آن اشاره کردیم. خرید سمعک لیزری و تولید آن بر اساس هندسه گوش فرد باید با تجویز متخصصین و تست شنوایی سنجی انجام شود. زیرا هر کدام از سمعک های دیجیتالی مانند اثر انگشت فرد اختصاصی هستند.

مزایای استفاده از سمعک های لیزری چیست؟

اگر بخواهیم در خصوص مزایای استفاده از این نوع سمعک صحبت کنیم باید بگوییم که سمعک های قدیمی باعث انسداد گوش می شدند و باعث آزار بسیاری از افراد می شدند. مخصوصا در هنگام استفاده از سمعک های آنالوگ، فرد باید هر چند وقت یکبار سمعک را از گوش خارج می کرد تا پرده گوش از تهویه مناسب برخوردار شود. اما سمعک های لیزری به دلیل ساختاری که دارند می تواند محدوده فرکانسی را افزایش دهند و مشکلات مربوط به انسداد گوش را نیز در پی نداشته باشند. در هنگام استفاده از این سمعک ها شاهد کیفیت صدا و بهبود شنوایی به میزان قابل ملاحظه خواهیم بود.

مهم ترین تفاوت سمعک های لیزری و سمعک های مرسوم

مهم ترین تفاوتی که در بین سمعک های لیزری و سمعک های مرسوم وجود دارد نحوه انتقال صدا در آن هاست. در سمعک های رایج امواج صوتی توسط بلندگو وارد مجرای گوش شده و به پرده گوش می رسد. اما در سمعک های لیزری شاهد این موضوع هستیم که با استفاده از تکنولوژی light tip امواج صوتی به امواج نوری تبدیل می شوند.

سمعک لیزری

ویژگی سمعک های لیزری چیست ؟

  • پهنای باند سمعک های لیزری 125 تا 10000 هرتز می باشد. این وسعت از پهنای باند سبب می شود که کیفیت شنیداری به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کند.
  • این نوع از سمعک ها دارای 20 کانال می باشند که از این جهت دارای برتری خاصی نسبت به سمعک های رایج هستند.
  • سمعک های رایج مانند سمعک آنالوگ قادر به حذف فیدبک ها نیستند و در برخی از مواقع شاهد سوت کشیدن آن ها نیز خواهیم بود. اما این ایراد بزرگ در سمعک لیزری وجود ندارد و به خوبی فیدبک ها را حذف می کند.
  • این نوع سمعک که از آخرین تکنولوژی روز دنیا استفاده می کند دارای میکروفن جهت دار است و از این بابت کیفیت صدای دریافتی را به شدت بهبود می دهد.
  • یکی از گلایه هایی که افراد کم شنوا در هنگام استفاده از سمعک های رایج دارند این است که اصوات مزاحم توسط سمعک حذف نمی شود و دائما در حال شنیدن صدای نویز، صداهای مزاحم مانند وزش باد و … هستند. سمعک های لیزری صداهای مزاحم را کاهش می دهند.

چه افرادی می توانند از این نوع سمعک استفاده کنند؟

در واقع می توان گفت که استفاده از سمعک های لیزری هیچ محدودیتی ندارد و افرادی که دچار کم شنوایی خفیف تا شدید هستند می توانند از این ابزار به منظور بهبود قوه شنیداری خود استفاده کنند. اما نکته مهمی که باید آن را در نظر داشته باشید این است که فرد باید پرده صماخ و مجرای نرمال و سالم باشند تا بعد از قرار گرفتن لنز تماسی بر روی پرده گوش شاهد عملکرد مناسبی باشیم. همچنین مجرای گوش باید به قدری بزرگ باشد تا بتوان لنز را در آن قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *