سمعک مخفی چیست؟

سمعک مخفی چیست

سمعک مخفی چیست ؟ 

سمعک مخفی چیست و چرا جایگزین سمعک های آنالوگ شده است؟ در دنیای امروز و با پیشرفت تکنولوژی سمعک ها انواع گوناگونی پیدا کرده اند که یکی از مهم ترین مدل های آن، سمعک مخفی نام دارد. این مدل از سمعک زمانی که در داخل گوش قرار می گیرند مخفی بوده و قابل دیده شدن نیستند. از گذشته تا کنون سمعک ها تغییرات بسیاری کرده اند و به سمت کوچکتر شدن سوق پیدا کرده اند. اگر می خواهید به پاسخ دقیق تری از پرسش ” سمعک مخفی چیست ؟ ” برسید با ما همراه باشید.

انواع سمعک مخفی چیست ؟

به طور کلی سمعک ها به چهار دسته داخل گوشی ، پشت گوشی ، استخوانی و جیبی تقسیم بندی می شوند. حال در بین این چهار گروه، سمعک مخفی جزو گروه سمعک داخل گوش محسوب می شود که کوچکترین آ نها، سمعک مخفی یا نامرئی است. این سمعک ها به علت قرار گرفتن نزدیک پرده گوش در تمام زوایا غیر قابل رویت هستند. از نظر علمی به این مدل سمعک ها ICC می گویند که از کلمات Invisible on the canal گرفته شده است. جالب است بدانید سمعک مخفی یا نامرئی از طریق کوچک کردن چیپ سمعک بدست آمده است. امروزه اکثر متخصصین پس از انجام شنوایی سنجی و تشخیص نیار فرد به استفاده از سمعک، برای حفظ زیبایی سمعک مخفی را پیشنهاد می دهند.

بررسی ویژگی های سمعک مخفی

مهم ترین ویژگی های سمعک مخفی چیست ؟ در دنیای امروز شاید دیده شدن سمعک برای بسیاری از افراد با مشکل شنوایی تا حدودی از نظر روانی سخت و زننده باشد؛ تا این حد که این گونه افراد ترجیح می دهند اصلا از سمعک استفاده نکنند. این مشکل به وسیله سمعک مخفی مرتفع شده است. به این شکل که این دسته از افراد بدون کوچکترین مشکل و ناراحتی از دیده شدن سمعک، به راحتی می توانند از این مدل سمعک ها استفاده نمایند و مشکل شنوایی آنها از بین برود.
فارغ از مسائل روانشناختی استفاده از سمعک، این سمعک ها از حیث کارکرد و ویژگی های الکترواکوستیکی مطابق با کم شنوایی مزایای متعددی دارند. که در ادامه به مهمترین آنها به صورت خلاصه اشاره می کنیم. در سمعک مخفی از رزونانس طبیعی لاله گوش استفاده می شود و دیگر ویژگی های این مدل به شرح ذیل می باشد. مجموعه ویژگی های سمعک مخفی باعث شده انتخاب اول بسیاری از افراد در هنگام خرید سمعک باشد.

بررسی ویژگی های سمعک مخفی

 

سایر ویژگی های سمعک مخفی چیست ؟

از مهم ترین ویژگی های سمعک مخفی این است که وضوح بهتر صدا باعث بهبود قدرت شنیداری خواهد شد و این امر به دلیل نزدیک بودن سمعک به پرده گوش است. این نوع از سمعک ها دارای فیدبک و برگشت صدای کمتری نسبت به انواع سمعک ها خواهند بود که به همین دلیل محبوبیت بیشتری دارند. همچنین کاهش احتمال مسدود شدن گوش موجب می شود که فرد احساس کیپ شدگی گوش را تجربه نکند. شما می توانید از سمعک های مخفی با دستگاه های هوشمند از جمله تلفن همراه و لپ تاپ ارتباط برقرار کنید و  اپلیکیشن های مربوطه را بر روی آن نصب کنید. با استفاده از این اپلیکیشن ها می توانید تنظیماتی از جمله تغییر آستانه شنوایی را انجام دهید.

محدودیت های سمعک نامرئی

محدودیت سمعک مخفی چیست ؟ علاوه بر تمام مزایایی که در خصوص سمعک مخفی نام بردیم این تکنولوژی دارای محدودیت های مختلفی نیز می باشد. عدم استفاده از سمعک باعث تاثیرات منفی بر روی شنوایی و گاها پیشرفت کم شنوایی می شود و حتی باعث می شود که توانایی های شناختی هم آسیب ببینند. در ادامه برخی از محدودیت های این نوع سمعک را ذکر می کنیم:
1. غیر قابل استفاده بودن در کم شنوایی های شدید و عمیق
2. محدودیت استفاده در افراد با مجرای گوش کوچک
3. محدودیت استفاده در افراد دارای مشکل حرکتی
4. گران بودن این مدل از سمعک
5. غیر قابل استفاده بودن در بیماران با عفونت و ترشحات دائمی گوش
6. عدم استفاده در افرادی با مجرای ناهنجار یا کلاپس
7. محدودیت در فرادی با سابقه پارگی گوش
8. عدم استفاده از میکروفون های جهت دار در ساخت انها
9. غیر قابل استفاده بودن در افرادی ک سابقه جراحی گوش دارند.

از کجا بفهمیم که نیاز به سمعک داریم؟

بهترین روش برای این کار، انجام تست شنوایی می باشد. تست شنوایی یکسری آزمون ها هستند که برای بررسی میزان شنوایی شما و طریقه ی شنیدن و عملکردگوش شما انجام می شوند . این آزمون ها معمولا شدت و تُن صدای دریافتی توسط شما را تست کرده و مشکلات شنوایی، تعادلی و دیگر مشکلات مربوط به گوش داخلی تان را شناسایی می کنند. شناسایی و درمان قطعی این سری از مشکلات برعهده متخصصین شنوایی سنجی است. هرتز واحد اندازه‌گیری تون صدا است و گوش انسان قادر است بین 20 تا 20000 هرتز را تشخیص دهد.

برای خرید سمعک خوب چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم ؟

برای خرید سمعک باید به نکات زیادی توجه کرد. امروزه سمعک ها در انواع سایز ها و مدل های مختلفی تولید می شوند. هنگام انتخاب سمعک مناسب با میزان افت شنوایی ابتدا باید با تست شنوایی توسط متخصصین مربوطه شنوایی سنجی شویم. متخصصین مربوطه مدل های مختلفی را متناسب با نیاز شما معرفی می نمایند که شما می توانید یکی از انها را انتخاب نمایید.

از کجا بفهمیم که نیاز به سمعک داریم؟

 

انتخاب مدل سمعک

اگر در تست شنوایی شما توسط متخصصین معلوم شد که افت شنوایی زیادی دارید بهتر است از سمعک های پشت گوشی استفاده نمایید. امروزه کمپانی های بزرگ اقدام به تولید سمعک های داخل گوشی با قدرت بالا کرده اند.
در افرادی که گوششان مرتب عفونت کرده و یا اینکه جرم داخل گوششان به مراتب زیاد است بهتر است از سمعک پشت گوشی استفاده نمایند.بر خلاف سمعک های داخل گوشی و یا سمعک های نامرئی که در تماس مسقیم با جرم گوش هستند، سمعک های پشت گوشی اصلا با داخل و جرم گوش در ارتباط نیستند.
افرادی که نابینا و یا دارای مشکل حرکتی هستند، ممکن است در گذاشتن و برداشتن سمعک خود داخل گوشی مشکل پیدا کنند؛ به همین علت بهتر است از سمعک های پشت گوشی استفاده نمایند.
اگر شما می خواهید از از وسایل جانبی مانند رابط موبایل و تلویزیون استفاده کنید باید از سمعک های هوشمند و وایرلس استفاده کنید، برای این کار بهتر است از سمعک های پشت گوشی هوشمند استفاده نمایید زیرا دیگر مدل ها مانند سمعک های مخفی و داخل گوشی قابلیت اتصال به وسایل جانبی را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *