سمعک نامرئی عینکی چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

سمعک نامرئی عینکی

سمعک نامرئی عینکی

در این مطلب قصد داریم شما را با سمعک نامرئی عینکی آشنا کنیم. افرادی که با معضلات شنوایی مواجه هستند و با مشکلات کم شنوایی و یا کم شنوایی حاد دست و پنجه نرم می کنند ، ترجیح می دهند از سمعک هایی استفاده کنند که دیده نمی شوند و نامرئی . زیرا دوست ندارند استفاده از سمعک ، زیبایی چهره آنها را تحت الشعاع قرار دهد و باعث شود که همه افراد متوجه این موضوع در ارتباط با آنها  شوند. بدین منظور پزشکان و متخصصان استفاده از سمعک های نامرئی را پیشنهاد می کنند. یکی از انواع این سمعک های نامرئی ، سمعک نامرئی عینکی است. در این مقاله به مکانیزم این سمعک ها و انواع ها خواهیم پرداخت.

سمعک نامرئی عینکی

سمعک نامرئی عینکی اولین بار در دهه 50 میلادی طراحی و ساخته شد. این نوع سمعک روی عینک طراحی شده است به طوری که تمامی اجزای سمعک روی دسته های عینک جاسازی شده اند. این سمعک بیشتر برای بیمارانی استفاده می شود که هم مشکل بینایی دارند و هم مشکل شنوایی. ضمنا در مورد کودکان نیز به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا کار کردن با سمعک های نامرئی معمولی برای کودکان کمی سخت است. خرید سمعک نامرئی عینکی مانند سایر سمعک ها بعد از انجام انواع تست شنوایی سنجی مانند ادیون خالص انجام می شود. افرادی که فاقد مشکلات دیداری و بینایی هستند گزینه مناسبی برای انتخاب این سمعک ها محسوب نمی شوند.

سمعک نامرئی عینکی

 

انواع سمعک عینکی

–   سمعک عینکی هوایی

شکل کارکرد سمعک عینکی هوایی مشابه سمعک های پشت گوشی است. این سمعک ها از راه هوایی حلزون ، داخل گوش را تحریک می کنند. ساختار این سمعک ها به شکلی است که از کنار عینک و بالای دسته آن شاهد خروج یک لوله باریک هستیم و این لوله قادر است که امواج صوتی را به درون گوش هدایت کند.

–  سمعک عینکی استخوانی

شکل کارکرد سمعک عینکی استخوانی به این شکل است که انتقال امواج صوتی از راه چسبیدن دستۀ عینک به استخوان پشت گوش که ماستوئید نام دارد ، صورت می پذیرد. پس از اینکه امواج صوتی پس از دریافت به وسیله رسیور پردازش شد از طریق استخوان به حلزون گوش خواهد رسید. علاوه بر این شاهد نقش لاله گوش در تحلیل و انتقال صدا نیز هستیم.

مزایای و ویژگی های استفاده از سمعک نامرئی عینکی

 • استفادۀ آسان و بدون دردسر
 • مناسب برای بیمارانی که کاهش دید دارند و استفادۀ همزمان عینک و سمعک
 • داشتن ظاهری مناسب برای کسانی که می‌خواهند کم‌شنوایی شان را پنهان کنند.
 • این سمعک با انواع فرم‌های مردانه و زنانه عرضه می‌شود و در شکل و رنگ تنوع دارد.
 • مناسب برای کودکان به دلیل جای‌گیری خوب
 • جلوگیری از عفونت‌های گوشی
 • جلوگیری از قارچ‌هایی که ممکن است به دلیل استفاده از سمعک های داخل گوشی ایجاد شود.
 • جایگزینی کم هزینه برای کسانی که گرفتگی گوش دارند اما توان کاشت سمعک ندارند.
 • این نوع سمعک ها برای افرادی که دچار کم شنوایی حاد هستند نیز بسیار مناسب است و می تواند مشکل شان را تا حد زیادی حل کند.

قیمت سمعک های عینکی

در تعیین قیمت و خرید سمعک ، نوع آن ، تکنولوژی به کار رفته ، میزان شنوایی فرد بیمار ، سن فرد ، طرح ، اندازه و برند آن موثر است. در حالت کلی ، سمعک های استخوانی نسبت به سمعک های عینکی هوایی گران تر اند. بعضی از این سمعک ها هوشمند هستند و از طریق بلوتوث و به شکل وایرلس می توانند به دستگاه مختلف نیز متصل شوند ، که این مورد نیز می تواند قیمت این سمعک ها را تا حد زیادی افزایش دهد. این نوع سمعک ها ، سمعک های بادوامی هستند و به اصطلاح ” عمری” می باشند. می توان گفت که این سمعک ها ” به صرفه ” هستند ، زیرا با توجه به دوام بالا و این که شما می توانید سالیان متمادی از آن استفاده کنید ، هر چه قدر هم گران و هزینه بر باشد ، ارزش خرید  بالایی دارد. علاوه بر کارایی مناسب و کیفیت بالا ، به علت نامرئی و پنهان بودن ، کیفیت زندگی فرد را به شکل قابل توجهی بالا می برد.

سمعک نامرئی عینکی

 

نکات کلیدی در تهیه سمعک

در این قسمت می خواهیم به چند سوال پرتکرار شما پاسخ دهیم.

–  آیا سمعک عینکی را می توان برای همه افراد کم شنوا تجویز کرد؟

خیر ، نمی توان گفت که یک نوع سمعک برای همه افراد مناسب است. بعد از انجام تست شنوایی به تشخیص پزشک سمعک مناسب تجویز می شود. به طور مثال استفاده از سمعک عینکی برای کم شنوایی حسی عصبی موثر نیست.

–  استفاده از سمعک عینکی برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که مجرای گوششان بسته است
 • افرادی که پرده گوششان پاره است
 • افرادی که لاله ی گوش ندارند
 • افرادی که عفونت مزمن گوش میانی دارند
 • افرادی که مشکل چسبندگی استخوانچه های گوش میانی دارند.
 • برای سالمندان میتواند انتخاب خوبی باشد زیرا گذاشتن و برداشتن سمعک های عینکی از دیگر سمعک ها راحت تر است.
 • معمولا برای افرادی با افت شنوایی ملایم و متوسط تجویز می شود.

سخن آخر در مورد سمعک های عینکی

افراد کم شنوا در طول زندگی روزمره با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و خرید سمعک مناسب می تواند بسیار به آنها کمک کند. سمعک نامرئی عینکی یکی از گزینه های مناسب و پیشنهادی پزشکان است زیرا می تواند به شکل همزمان مشکلات بینایی و شنوایی را حل کند و ضمنا از لحاظ زیبایی نیز ، خللی در زیبایی چهره فرد ایجاد نمی کند. شما می بایست برای تهیه این نوع سمعک ها و در حالت کلی ، برای تهیه هر نوع سمعکی ، به پزشک گوش ، حلق و بینی مراجعه کنید و نظر ایشان در مورد نوع سمعک مورد استفاده را جویا شوید.

ضمنا این نوع سمعک ها تنها با تجویز پزشک و به صورت سفارشی برای افراد ساخته می شوند. کلینک ها نیز می توانند کمک شایان توجهی در این مورد به شما بکنند. پیشنهاد نگارنده این است که با مراجعه به یک کلینیک تخصصی و حرفه ای ، ضمن ملاقات با پزشک ، نسبت به سفارش و تهیه سمعک مورد نظر  اقدام کنید. طوس کلینیک یکی از بهترین کلینک های موجود در این حوزه است که می تواند به شما در تجویز سمعک مناسب ، طراحی و تولید آن کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *