شنوایی سنجی چیست ؟ همه چیز درباره شنوایی سنجی

شنوایی سنجی چیست ؟

شنوایی سنجی چیست و چه اهمیتی دارد؟ در شنوایی سنجی ، متخصصین مربوط به این رشته قدرت شنوایی فرد را اندازه می گیرند و در صورت مشاهده هر گونه اختلال و ضعف در آن اقدام به روش های درمانی خواهند کرد. در این مطلب به پرسشی مهم تحت عنوان ” شنوایی سنجی چیست ؟ ” خواهیم پرداخت.

شنوایی سنجی چیست ؟

شاید شما هم این سوال رو داشته باشید که شنوایی سنجی چیست و چرا انجام می شود ؟ واقعیت این است که گوش یکی از مهم ترین اعضای بدن انسان است که می تواند ارتباط او با سایرین را تسهیل کند. زیرا افراد از طریق شنیدن به برقراری ارتباط می پردازند. در صورتی که قوه شنیداری انسان دچار مشکل شود بخش اعظمی از توانایی او برای ایجاد ارتباط با سایرین از بین خواهد رفت. اگر بخواهیم به پاسخ واضحی نسبت به این پرسش که ” شنوایی سنجی چیست ؟ ” بپردازیم باید بگوییم که شنوایی سنجی ، سنجیدن قوه شنیداری افراد به وسیله متخصصین این رشته است. اگر متخصصین هر گونه آسیب و ایراد را در قدرت شنیداری افراد تشخیص دهند با استفاده از روش های مختلف اقدام به درمان او خواهند کرد.

تست شنوایی

تست شنوایی به عنوان یک آزمایش بی خطر برای سنجش شنوایی فرد است. متخصص شنوایی سنجی در این آزمایش اقدام به بررسی قدرت گوش در شنیدن صداهای اطراف ، درک زیر و بم های صدا و همچنین دریافت فرکانس های مختلف مربوط به صدا می کند. با انجام این آزمایش تمام اختلالات شامل مشکلات تعادلی در فرد و تمام آسیب های مرتبط با گوش داخلی سنجیده می شود.  واحد دسی بل همان واحدی است که متخصص شنوایی سنجی برای سنجش قوه شنیداری فرد از آن استفاده می کند. قطعا می دانید که گوش انسان قادر است محدوده خاصی از صداها را بشنود و کمترین آن حدود 20 دسی بل است. گوش انسان ها می تواند صدای بین 20 تا 20000 هرتز را بشنود. هرتز همان واحد تن صدا می باشد.

اهمیت مراجعه به شنوایی سنجی چیست ؟

به طور معمول انسان با افزایش سن ، دچار اختلال در قوه شنیداری می شود. اما این مساله محدود به سن نیست بلکه سایر افراد به دلایلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم ممکن است دچار کاهش قوه شنیداری شوند. طبق تحقیقات و مطالعاتی که در کشور امریکا صورت گرفته اثبات شده است که حداقل 25 % افرادی که بالای 50 سال قرار دارند دچار کم شنوایی می شوند و 50 % افرادی که بالای 80 سال هستند این موضوع را تجربه خواهند کرد.

مورد مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که تست شنوایی سنجی نباید بر اساس سن افراد انجام شود. چون در بسیاری از موارد شاهد این موضوع بوده ایم که فرد با وجود سن کمی که دارد دچار اختلال در شنیدن می شود و دچار مشکلاتی از جمله صدای وز وز در گوش خود می شود. البته کودکان و دانش آموزان در سنین خاص و در بدو ورود به مدرسه نیز باید تست شنوایی را انجام دهند. متاسفانه باید بگوییم که اغلب افرادی که دچار اختلالات شنوایی هستند باید اقدام به خرید سمعک و استفاده از آن کنند. خرید سمعک امری تخصصی است که باید نوع آن توسط پزشک تعیین شود.

اهمیت مراجعه به شنوایی سنجی چیست ؟

علت کاهش قدرت شنوایی در افراد چیست ؟

کاهش قدرت شنوایی در افراد علل زیادی دارد که می توان به مشکلات مادر زادی و انواع عفونت های مربوط به گوش اشاره کرد. همچنین افرادی که به دلایل وراثتی و ژنتیکی دچار مشکلاتی از جمله رشد غیر عادی استخوان در گوش هستند نیز دچار کاهش قدرت شنوایی خواهند شد و این افراد برای بهتر شنیدن باید به خرید سمعک و استفاده از آن اقدام کنند.

وجود جراحات گوش ، آسیب دیدن یا پاره شدن پرده گوش و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند سندروم منییر نیز می تواند فرد را دچار اختلالات مربوط به شنوایی کند که میزان آن باید توسط تست شنوایی و شنوایی سنجی تعیین شود.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دلایل مختلف از جمله شغل ، مجبور به تحمل صدای بلند به مدت طولانی هستید توصیه می کنیم از محافظ گوش استفاده کنید. چون شما هم جزو آن دسته از افرادی محسوب می شوید که به زودی با کاهش قدرت شنوایی مواجه خواهید شد.

انواع تست شنوایی سنجی چیست و چگونه انجام می شود ؟

تست شنوایی سنجی تون خالص ( Pure Tone Audiometry )

برای بررسی میزان و قدرت شنوایی افراد تست های مختلفی انجام می شود. تست شنوایی سنجی تون خالص برای بررسی و سنجش حداقل میزان صدایی است که فرد قابلیت شنیدن آن را دارد. در هنگام انجام این تست شاهد قرار گیری هندفون های مخصوص بر روی گوش فرد خواهیم بود و صداهای مختلف برای هر کدام از گوش های پخش می شود. در این شرایط فرد باید بعد از شنیدن هر کدام از صداها دست خود را بالا ببرد و نشان دهد که صدای پخش شده را شنیده است. اگر فرد دست خود را بالا نبرد به این معناست که از این تست قبول نشده و باید تست شنوایی دقیق تری برای او انجام شود.

تست شنوایی سنجی تون خالص ( Pure Tone Audiometry )

تست شنوایی سنجی کلامی ( Word Recognition Test )

کلامی نوعی از تست شنوایی سنجی چیست و چگونه انجام می شود ؟ یکی دیگر از تست هایی که فرد باید انجام دهد شنیدن صداهایی همراه با نویز است. قدرت شنیدن این کلمات توسط متخصص اندازه گیری می شود و فرد باید بعد از شنیدن هر کدام از صداها ، آن را تکرار کند. عدم تکرار صحیح می تواند نشانه ای ضعف قدرت شنوایی باشد. اگر فرد بعد از تست های مختلف به این نتیجه رسید که باید به خرید سمعک و استفاده از آن بپردازد نباید به طور خود سرانه آن را انجام دهد. بلکه تمام مراحل درمان باید تحت نظر شنوایی سنجی صورت بگیرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

تست دیاپازون

دیاپازون نام وسیله ای در شنوایی سنجی است که در هنگام بررسی قدرت شنوایی از آن استفاده می کنند. این تست هیچ گونه درد و خطری برای فرد ندارد. مهم ترین کارکرد دیاپازون این است که قدرت گوش فرد را در برابر انتقال ارتعاشات بسنجد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *