علائم پیرگوشی چیست و چه درمان هایی دارد؟

علائم پیرگوشی

علائم پیرگوشی

در این مقاله قصد داریم تا شما را با علائم پیرگوشی آشنا کنیم و بررسی کنیم که علائم پیرگوشی چه مواردی هستند و چگونه می توان این بیماری شنوایی را بهبود ببخشیم. پیرگوشی به عنوان افت تدریجی و مزمن شونده حسی- عصبی است که متداول ترین دلیل کم شنوایی به حساب می آید. معمولا این معضل برای هر دو گوش به یک میزان  به وجود می آید. طبق آمار به دست آمده در کشور ایالات متحده ، از هر 3 نفر میانسال { 65 تا 74 سال} یک نفر به پیرگوشی مبتلا می شود. با ما همراه باشید تا به بررسی علائم پیرگوشی بپردازیم.

علائم پیرگوشی چه هستند؟

یکی از دلایل اصلی پیرگوشی ، حضور در مکان های پر سر و صدا است و در معرض این صدا ها بودن معمولا منجر به کم شنوایی در صداهای دارای فرکانس بالا می شود. به مرور زمان و به شکل تدریجی فرد صدا های با فرکانس کم تر را نیز به وضوح نمی شوند و احساس می کند فرد مقابل زیر لب چیزی می گوید یا من من می کند. فرایند شنوایی انسان به این صورت است که اصوات خارجی توسط سلول های موئی ظریف گوش داخلی تبدیل به سیگنال های الکتریکی می شوند و فرد می تواند صدا را تشخیص دهد. به مرور زمان و با در معرض سر و صدای زیاد قرار گرفتن ، به این سلول های موئی آسیب می رسد. در صورتی که این سلول های موئی از بین بروند ، دیگر رشد نمی کنند و فرد به اختلال شنوایی برگشت ناپذیری دچار می شود و در این هنگام علائم پیرگوشی ، خود را بروز می دهند.

 

علائم پیرگوشی

 

دلایل پیرگوشی

پیرگوشی می تواند در اثر عوامل محیطی ، ژنتیکی ، بیماری ها و در صورت مصرف برخی دارو ها به وجود بیاید یا بدتر شود.

–   عوامل محیطی یا آسیب های خارجی:

هنگامی که فرد برای سالیان متمادی در معرض سر و صدا های شدید مثل صدای ترافیک ، صدای لوازم خانگی ، موسیقی ، رادیو و تلویزیون قرار می گیرد ممکن است دچار این بیماری شود و در سن میانسالی یا پیری پیرگوشی را تجربه کند.

–  آسیب ذاتی:

این موارد ارتباطی با سر و صدا ندارند و خود باعث پیرگوشی یا تشدید پیرگوشی می شوند:

 • داروی های اتوتوکسیک: مصرف دارو های اتوتوکسیک مانند آسپرین باعث پیرگوشی یا تشدید پیرگوشی شوند.
 • مشکلات عروقی می توانند روند پیرگوشی را تسریع کنند.
 • تصلب شرایین ؛ ضخیم شدن و سفتی دیواره سرخرگ را تصلب شرایین گویند. ممکن است عروق ، میزان حساسیت حلزون گوش را کاهش دهند.
 • عادات غذایی بد نیز می توانند باعث تشدید یا تسریع پیرگوشی شود.
 • استفاده از دخانیات از جمله سیگار می تواند باعث پیرگوشی شود.
 • دیابت نیز می تواند باعث کاهش خون رسانی به حلزون گوش شود و در نتیجه پیرگوشی را تشدید کند.
 • فشار خون بالا
 • از بین رفتن سلول های گیرنده حسی داخل گوش
 • عوامل وراثتی و ژنتیکی

 

علائم پیرگوشی

 

شایع ترین علائم پیرگوشی کدام اند؟

علائم زیر شایع ترین علائم پیرگوشی و  کاهش شنوایی مربوط به سن هستند. این علائم عبارتند از :

 • گفتار دیگران گنگ یا مبهم به نظر می‌رسد.
 • تشخیص صداهای با صدای بلند، مانند “س” یا “ث” دشوار است.
 • درک مکالمات دشوار است، به ویژه هنگامی که در محیط سر و صدا وجود داشته باشد.
 • صدای مردان راحت تر از زنان شنیده می‌شود.
 • بعضی از صداها بیش از حد بلند و آزار دهنده به نظر می‌رسند.
 • وزوز گوش ممکن است در یک گوش یا در هر دو گوش ایجاد شود.

تشخیص پیر گوشی

اگر فرد سالمندی دچار کم شنوایی تدریجی در هر دو گوش شود ، پزشک به احتمال زیاد به پیرگوشی مشکوک می شود. قبل از تشخیص پیرگوشی ، پزشک ابتدا مجرا و پرده گوش را معاینه می کند تا مطمئن شود که انسدادی در اثر جرم گوش ، التهاب و عفونت در گوش به وجود نیامده باشد. در صورت نیاز به بررسی و معاینه بیشتر ، پزشک فرد را به تست شنوایی سنجی و پزشک شنوایی شناس ارجاع می دهد.

شنوایی شناس با انجام تست شنوایی سنجی و سایر فعالیت های این چنینی ، نوع و میزان کم شنوایی فرد را مشخص می کند و تعیین می کند که فرد به پیرگوشی مبتلا شده است یا خیر.

درمان پیرگوشی

پزشک گوش ، حلق و بینی بر اساس تست های انجام شده ، سن بیمار ، سابقه کلی سلامتی و پزشکی ، شدت و سابقه بیماری و با توجه به کشش دارویی فرد ، متد ها و روش های درمانی مناسبی را به بیمار توصیه می کند اما هیچ کدام از اینها درمان قطعی نیستند و تنها به فرد کمک می کنند تا بشنود.

گزینه های درمانی برای پیرگوشی:

 • خرید سمعک
 • دستگاه های کمکی مانند برنامه های تلفن همراه که گفتار را به نوشتار تبدیل کند.
 • آموزش خواندن گفتار
 • روش های بریا جلوگیری از موم اضافی در گوش خارجی
 • کاشت حلزون

پیرگوشی زودرس

در بزرگسالان 18 تا 50 سال نیز علائم پیرگوشی دیده شده است. به واسطه استفاده بیش از حد هدفون ها و گوش دادن موسیقی با صدای بلند ، سن پیرگوشی کاهش یافته است. صدای بلند سبب آسیب به سلول های حسی موئی می شود و می تواند سن پیرگوشی را کاهش دهد. هدفون ها می توانند صدایی تا 115 دسی بل ایجاد کنند که برای شنوایی بسیار مضر است. اجتناب از قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا و عدم استفاده از هدفون های با صدای بلند می تواند اقداماتی مناسب برای در امان بودن از پیرگوشی زودرس باشد.

پیشگیری از پیرگوشی

مهم ترین و به نوعی موثر ترین راه پیشگیری از پیرگوشی ، محافظت از شنوایی است. برای بهره گرفتن از چنین راهکاری باید از صداهای بلند پرهیز کنید و میزان تماس با صدا های بلند را کاهش دهید. استفاده از هندزفری و یا هدفون های مخصوص می تواند موثر باشد.

سخن آخر در مورد علائم پیرگوشی

پیرگوشی فی الواقع قابل درمان نیست و هیچ داروی تاییدشده ای برای آن وجود ندارد اما می توان گفت که خرید سمعک و استفاده از آن و وسایل کمک شنوایی تا حد زیادی می تواند به فرد بیمار برای رفع این معضل کمک کنند. دوره های درمان و تکنیک های مدیریت علائم نیز می توانند تا حد زیادی کیفیت زندگی فرد را بالا ببرند. شما می توانید در مورد پیرگوشی به پزشک گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. طوس کیلینک نیز می تواند در این موارد پذیرای شما باشد و به رفع این معضل کمک کند. برای اطلاع از شرایط ، با شماره تماس موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *