علت وزوز گوش و راه های درمان آن

علت وزوز گوش

علت وزوز گوش

می دانید علت وزوز گوش چیست؟ آیا با مشکل وز وز گوش دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا می دانید که نباید به سادگی از این مشکل عبور کرد؟ وزوز گوش یکی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که گریبان گیر بسیاری از افراد شده است. این مشکل به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن در گوش ها می باشد که معمولا یک نوع مشکل بسیار شایعیست که  از هر ۵ فرد ۱ نفر درگیر آنند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نمی توان گفت که وز وز گوش خود یک بیماری است؛ بلکه این مشکلی است که می تواند از مشکلات جدی تری سرچشمه بگیرد.

 اما رایج ترین علت آن افزایش سن خواهد بود که بی شک روش های درمانی متعددی نیز برای آن وجود دارد. اما برای اینکه بدانید علت وزوز گوش و راه های درمان آن چیست، بهتر است ادامه مطالب را بخوانید. چرا که در ادامه به بررسی دقیق دلایل و روش درمان این مشکل خواهیم‌ پرداخت.

علت وزوز گوش چیست ؟ وزوز گوش یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیرند. اما اگر با این مشکل مواجه هستید، بهتر است علت را دریابید. زیرا برخی از مشکلات مربوط به گوش می تواند به مرور زمان شما را دچار کم شنوایی یا ناشنوایی کند   و شما مجبور به انجام تست شنوایی سنجی شوید. پس با ما همراه باشید تا به مهم ترین علت وزوز گوش بپردازیم.

 • کاهش شنوایی

یکی از رایج ترین علت وزوز گوش قطعا کاهش شنوایی است؛ اما این کاهش شنوایی می تواند به دلیل افزایش سن باشد. البته این مسئله نیز در اثر کاهش عملکرد فیبرهای عصبی، شنوایی به وجود می آید. در افراد بالای ۶۰ سال به این مشکل، پیر گوشی می گویند. یکی از راه های درمان کم شنوایی خرید سمعک و استفاده از آن است. قبل از خرید سمعک مشورت های لازم را با ادیولوژیست انجام دهید. زیرا سمعک بدون داشتن نسخه و تست شنوایی سنجی به فروش نمی رسد.

 • آسیب گوش در اثر صدای بلند

گاهی پیش آمده که برخی از افراد در اثر روبه رو شدن با صدای های بسیار بلند ناشی از تجهیزات سنگین و … گوش هایشان آسیب دیده باشد. البته می توان گفت که تمامی افرادی که روزانه با سر و صدای باند در ارتباطند و به نوعی شغل آن ها چنین ایجاب می کند، دچار وز وز گوش می شوند. حتی بسیاری نیز عادت دارند تا موسیقی را با صدای بسیار بلندی بشنوند که این افراد نیز از وزوز گوش به شدت رنج می برند. این افراد حتی به مرور زمان قدرت شنوایی خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید که این صدای بلند حتی به مغز نیز آسیب خواهد رساند.

 • انسداد ناشی از موم گوش

موم گوش نیز، یکی از مشکلات رایج در بین بسیاری از افراد می باشد. گرچه این موم ها باعث محافظت از کانال گوش می شوند اگر با حجم زیادی از موم‌ ها مواجه شوید، قطعا به مشکل بر خواهید خورد که نتیجه آن کاهش شنوایی و حتی وزوز گوش ها است. موم حتی پرده های گوش را نیز تحریک می کند.

 • تغییرات استخوان گوش

دیگر علت وزوز گوش می تواند شامل تغییرات استخوان گوش ها باشد. گاهی ممکن است استخوان گوش ها به طور غیر طبیعی رشد کنند که البته به آن اتواسکلروز نیز می گویند. شایع ترین آن نیز رسد استخوان رکابی در گوش میانی افراد خواهد بود.

 

علت وزوز گوش

 

 • بیماری مینیر

این روزها بیشترین علت وزوز گوش شامل بیماری مینیر است. درواقع می تواند در داخل گوش داخلی اختلالاتی ایجاد شده باشد که در اثر فشار غیرطبیعی مایع درون گوش است و این بیماری حاصل گردو.

 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

یکی دیگر از انواع علت وزوز گوش مشکلات مفصل گیجگاهی فکی است. اگر این مفصل آسیب دیده باشد یا به نوعی اختلالی در آن رخ دهد، قطعا شما دچار وز وز گوش خواهید شد.

 • آسیب‌ سر یا گردن

اگر شخصی سر یا گردن او صدمه دیده باشد. بی شک این صدمه بر گوش داخلی، اعصاب گوش یا عملکرد مغز اثر می گذارد. اگر وز وز گوش یک طرفه دارید، به احتمال خیلی زیاد سر یا گردن شما آسیب دیده است. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که حتما نمی توان گفت که علت وز وز گوش همین مسئله است. این ها مواردی هستند که وز وز گوش می تواند دلیل یکی از این بیماری ها باشد.

 • تومور عصب شنوایی

علت وزوز گوش می تواند بر گرفته از مشکلات بسیار زیادی باشد. اما تومور عصب شنوایی نیز یکی از محدود مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنند. این تومور، یک نوع توموری خوش خیم روی عصب جمجمه‌ ای است که باعث حفظ تعادل و شنوایی می‌شود. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شوید، هم تعادل خود را از دست خواهید داد و هم در یک گوشتان صدای وز وز می شنوید.

 • اختلالات عروق خونی

باید بدانید که اختلالات در عروق خونی نیز با وزوز گوش مرتبط است. در واقع شما با یک وز وز گوش ضربانی مواجه هستید که از آن رنج می برید.

 • آترواسکلروز

آتروایکلروز نیز می تواند شایع ترین علت وزوز گوش باشد. با توجه به افزایش سن، بی شک  کلسترول عروق خونی نیز افزایش پیدا می کند. حال با توجه به این که عروق خونی به گوش میانی و درونی نزدیک است شخص دچار وز وز گوش می شود.

 • تومورهای سر و گردن

توجه داشته باشید که این وز وز ها می تواند نتیجه وجود و یا رشد تومورهایی در یر و گردن اشخاص باشد. حتی فشار خون بالا نیز در ایجاد وز وز گوش دخیل است.

 • جریان آشفته خون

دیگر علت وزوز گوش می تواند آشفتگی ناشی از جریان خون باشد. در اثر باریک شدن یا پیچ خوردن شریان گردن، بی شک جریان خون متلاطم و غیر طبیعی خواهد شد که نتیجه آن وز وز گوش خواهد بود.

 

 

علت وزوز گوش

 

انواع وزوز گوش

حالا که با علت وزوز گوش آشنا شده اید، بهتر است به بررسی انواع وزوز نیز بپردازید. در واقع وزوزها می توانند دو نوع باشند که با شناخت آن ها می توانید  علت وزوز و حتی راه درمان آن را نیز بهتر و سریع تر انجام دهید.

 • وزوز ذهنی

یکی از رایج ترین انواع وزوزها شامل، وزوز ذهنی است که تنها خود شخص صدای وزوز را می شنود و شایع ترین نوع وزوز گوش می باشد. این نوع وزوز می تواند به سبب وجود اختلالات در گوش بیرونی، میانی یا درونی صورت بگیرد. حتی اگر شخص با مشکلات اعصاب شنوایی مواجه باشد یا بخشی از مغز که سیگنال های عصبی را به صدا تبدیل می‌کند آسیب دیده باشد چنین وزوزی احساس می گردد.

 • وزوز عینی

دیگر نوع وزوزها شامل، وزوز عینی است که جدا از اینکه خود شخص صدای وزوز را می شنود، پزشک معالج نیز قادر به شنیدن صدای وزوز است. این نوع وزوزهای عروقی را می توان نتیجه مشکلات عروقی، انقباضات عضلانی یا اختلالات انتقالی استخوان گوش درونی برشمرد. از علائم و نشانه های وزوز گوش نیز می توان به خستگی بیش از حد، استرس زیاد، ایجاد مشکلات خواب، عدم تمرکز کردن، مشکلات حافظه، افسردگی و حتی اضطراب و تحریک پذیری نیز اشاره کرد. البته روش درمان هر یک از این مشکلات نیز قطعا بایکدیگر متفاوت است و ابتدا بایستی نوع علت وزوز گوش مشخص گردد. اما شایع ترین روش درمان مراقبت درست و کاهش استرس و در معرض صدای بلند قرار نگرفتن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *