علت کم شدن صدای سمعک چیست؟

علت کم شدن صدای سمعک

علت کم شدن صدای سمعک

آیا می دانید علت کم شدن صدای سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟ صدای سمعک را می توان تنظیم نمود؟ آیا این تنظیمات در تمامی انواع مدل سمعک ها یکسان است؟ سمعک ها یکی از تجهیزات بسیار مهم برای افراد کم شنوا هستند که توسط پزشک متخصص طبق میزان شنوایی افراد و پس از انجام تست شنوایی تجویز می شود. سمعک ها خود متناسب با نیاز بیماران و البته پیشرفت علم در هزاران مدل مختلف به تولید رسیده اند. اما اینکه چه سمعکی با چه قابلیتی باید استفاده کنید را پزشک مربوطه تعیین می کند. سمعک ها نیز همانند سایر تجهیزات گاهی با مشکلاتی مواجه می شوند که قطعا هر یک از این مشکلات به عوامل مختلفی می تواند بستگی داشته باشد. اگر می خواهید بدانید علت کم شدن صدای سمعک چیست؟ بهتر است ادامه مطالب را با دقت بخوانید.

مهم ترین علت کم شدن صدای سمعک چیست؟ اغلب افرادی که به دلیل مشکلات شنوایی از سمعک استفاده می کنند، گاهی با مشکلاتی نظیر ضعیف شنیدن صدای سمعک مواجه می شوند. اما زمانی که شما با صدای ضعیف سمعک مواجه می شوید بهتر است ابتدا تمامی موارد مورد نظر مربوط به صدای سمعک را چک کنید. اما مسئله مهم این است که علت کم شدن صدای سمعک چیست؟ چه عواملی می تواند بر این میزان صدا تاثیر بگذارد.

 • ضعیف شدن باتری های سمعک

مهمترین دلیل کم شدن صدای سمعک به دلیل ضعیف بودن باتری های آن است. شما هنگامی که با این مشکل مواجه می شوید، بایستی ابتدا باطری ها را با دقت بالا چک کنید. در صورت تعویض نیز اگر باز هم با این مشکل مواجه بودید، بهتر است درست بسته شدن درب باطری ها را نیز مورد توجه قرار دهید. دقت داشته باشید که بایستی حتما باطری ها به درستی در جای خود قرار گرفته باشند.

 • جرم گوش افراد

یکی از معضلاتی که ممکن است باعث کاهش صدای سمعک شود، جم گوش افراد است. بی شک هنگامی که سمعک های داخل گوشی در گوشتان قرار می گیرد به دلیل حساسیت و حتی عفونت ممکن است جرم جلوی ارتعاشات صدا را بگیرد.

 • جرم سمعک

دلیل دیگر کم شدن صدای سمعک ها جرم گرفتن سمعک ها است. طبیعی است که وقتی سمعک داخل گوش شما قرار نی گیرد با وجود جرم موجود در گوش، جرم بگیرد. این جرم باعث عدم انتقال صدای سمعک می شود. اما برای این کار بهتر است از محافظ جرم گوش در سمعک استفاده کنید. اگرچه این جرم برای گوش شما مفید است؛ اما با سمعک نمی تواند سازگاری داشته باشد. wax guard ها یا همان توری ظریف جزو قطعات مهم سمعک ها به شمار می رود که روی رسیور سمعک ها بوده و مانع از ورود جرم به داخل سمعک می شود. اما وکس گارد نیز مرتبا باید چک شود.

 • کثیف شدن وکس گاردهای سمعک

مهمترین علت کم شدن صدای سمعک جرم گرفتن و کثیف شدن وکس گارد می باشد. توجه داشته باشید که تمیزکردن وکس گارد بایستی مرتب صورت بگیرد. اما جدا از جرم گرفتن، وکس گاردها نیز پس از مدتی خاصیت خود را از دست می دهد پس جهت جلوگیری از مشکلات اینچنینی بهتر است برای تعویض اقدام کنید. توجه داشته باشید که این تعویض اشتباه انجام نشود.

 • قالب سمعک

جدا از جرم گوش و جرم سمعک، ممکن است قالب سمعک ها تحت تاثیر موارد دیگری کثیف شوند. این کثیفی می تواند به مرور روی کیفیت صدا تاثیرات منفی بگذارد.

 • چکاپ ماهیانه

شما به عنوان کسی که از مشکل کم شنوایی رنج می برید و سمعک یکی از راه های موثر جهت کنترل شنوایی شما به کار می رود، بهتر است ماهانه توسط یک متخصص شنوایی ویزیت شوید

حالا که با علت کم شدن صدای سمعک آشنا شده اید و یکی یکی این موارد را مورد بررسی قرار داده اید، اگر هنوز مشکل صدای سمعک شما حل نشده، بهتر است با پزشک مشورت نمایید. خرید سمعک بعد از گذراندن تست شنوایی سنجی بزرگسالان و کودکان قابل انجام است.

 

علت کم شدن صدای سمعک

 

بررسی خرابی سمعک

بی شک همه ما هنگامی با خرابی یک دستگاه یا وسیله ای مواجه می شویم، اقداماتی نظیر بررسی دقیق آن محصول را انجام می دهیم. برای سمعک ها نیز چنین است، زمانی که شما صدای سمعک را به خوبی نمی شنوید یا حتی صدا به طور کامل قطع می شود، به دنبال علت کم شدن صدای سمعک هستید تا دور انداختن آن و خرید سمعک جدید. اما واقعاً علت کم شدن صدای سمعک چیست؟ چگونه به بررسی بپردازم؟

 • در قدم اول اگر با چنین مشکلی مواجه شدید بهتر است، به صورت فیزیکی سمعک را مورد بررسی قرار دهید. چرا که بایستی از وجود هرگونه مانع فیزیکی نظیر موم گوش که مانع شنیده شدن صدای سمعک می شود، مطمئن شوید. در صورت وجود هرگونه مومی باید به خوبی آن را تمیز کنید.
 • بهتر است از روشن بودن سمعک مطمئن باشید. بسیاری از سمع ‎‌ها معمولا در صورت باز بودن درب باتری روشن نمی شوند؛ پس این مورد را دقیقا بررسی کنید. حتی اگر درب به درستی بسته نمی شود؛ قطعا باتری را به صورت اشتباه جایگذاری کرده اید.
 • اصلی ترین علت کم شدن صدای سمعک تنظیم نادرست صدای آن است. شما بایستی میزان صدای خروجی از سمعک را له درستی چک شود. بسیاری از سمعک های پیشرفته همانند سمعک دیجیتال، با کنترل از راه دور یا مستقیما از روی سمعک تنظیم می شوند.
 • اما اگر تمامی جوانب را در نظر گرفته و پس از بررسی های دقیق به نتیجه نرسیدید، بهتر است جهت عیب یابی و تعمیر خرابی صدای سمعک کار را به متخصصان واگذار کنید.

تنظیم صدای سمعک

همانگونه که اشاره شد، صدای سمعک ممکن است گاهی با توجه به شرایط و عوامل مختلف تحت تاثیر قرار بگیرد. حال که با علت کم شدن صدای سمعک آشنا شده اید و در این باره اطلاعاتی کسب کرده اید، بهتر است با روش های تنظیم صدای سمعک نیز آشنا شوید. اما توجه داشته باشید که سمعک ها در انواع مختلفی به تولید می رسند که ممکن است روش های تنظیم هر مدل با دیگری متفاوت باشد. اما سه روش مهم از روش های تنظیم سمعک های پرکاربرد عبارتند از:

 

تنظیم صدای سمعک

 • تنظیم با دکمه های سمعک

اکثر مدل سمعک ها دکمه هایی روی آن ها تعبیه شده اند که قطعا این دکمه ها وظیفه تنظیم صدای سمعک را به عهده دارند. معمولا تمامی سمعک های مدل قدیمی دارای دکمه هایی جهت تنظیم می باشند. البته توجه داشته باشید که حتی می توان با تنظیم دقیق این دکمه ها را حتی غیر فعال نمود.

 • تنظیم صدای سمعک با ریموت کنترل

اکثر سمعک های موجود در بازار نیز پیشرفته از مدل های قدیمی و دکمه دار هستند. این سمعک ها رل با ریموت کنترل می توان تنظیم نمود. این مدل ها مناسب افراد سالمندی است که تنظیم صدا توسط دکمه های ظریف برای آن ها امکان پذیر نیست. این گونه سمعک ها حتی قابلیت اتصال بلوتوثی نیز دارند و به راحتی با برخی از دستگاه ها جفت خواهند شد.

 • تنظیم صدای سمعک توسط نرم افزارها

همانگونه که شاهد هستید، علم به اندازه ای پیشرفت کرده که تمامی تجهیزات نظیر سمعک ها با قابلیت های بهتر و بالاتر به تولید رسیده اند. امروزه سمعک ها با نرم افزارهای موبایلی نظیر نرم افزار سمعک برای اندروید به راحتی تنظیم و کنترل می شود. درواقع جهت تنظیم صدا، نرم افزارهایی مخصوص و پیشرفته ای را برای اینگونه سمعک ها طراحی کرده اند. حال که با علت کم شدن صدای سمعک و حتی روش های تنظیم صدا بیشتر آشنا شده اید، می توانید با دقت بالایی در انتخاب و بررسی سمعک عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *