عوارض استفاده از سمعک + راهکار جلوگیری از عوارض

عوارض استفاده از سمعک

عوارض استفاده از سمعک

استفاده از سمعک برای افراد ناشنوا و یا کم شنوا یک امر ضروری‌ست اما کاربران سمعک بهتر است عوارض استفاده از سمعک را نیز بدانند. سمعک هم مانند هر وسیله کمک درمانی دیگری، ممکن است عوارض جانبی خودش را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم با این عوارض آشنا شویم و تا حد ممکن راه و روش هایی را ارائه دهیم که این عوارض را به حداقل برسانیم. یادتان باشد که عوارض استفاده از سمعک دلیلی بر استفاده نکردن از آن نیست. با ما همراه باشید.

سمعک یک جسم خارجی است و مانند هر جسم خارجی دیگری استفاده از آن به طور طولانی مدت برای بدن ما ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. درست است که این عوارض ممکن است برای ما آزار دهنده باشد، اما دلیل نمی شود که ما از سمعک برای ناشنوایی و یا  کم شنوایی استفاده نکنیم.

در اینجا بهتر است قبل از هرچیزی به چند تا از این عوارض اشاره کنیم و در جلوتر آن ها را مورد بررسی قرار دهیم و راه حلی برای بوجود نیامدنشان پیدا کنیم. اگر سمعک خود را از متخصصان این حوزه انجام داده باشید، هنگام خرید سمعک درباره تمام این موضوعات با شما صحبت خواهد شد.

 

عوارض استفاده نابهینه از سمعک عبارتند از:

  • سردرد شدید
  • وزوز کردن گوش
  • سوزش پوست همراه با درد و ناراحتی های آن
  • ایجاد خارش در مجرای گوش
  • فیدبک یا صدای سوت سمعک که بسیار آزار دهنده است

بررسی عوارض استفاده از سمعک

سردرد و وزوز گوش

زمانی که ما بلندی صدای سمعک را به درستی تنظیم نکرده باشیم، ممکن است استفاده از سمعک موجب یکی از عوارض استفاده از سمعک یعنی سردرد های جدید و وزوز گوش شود. گاهی این موارد انقدر شدید است که منجر به درد گرفتن گوش نیز می شوند. برای حل این مشکل خوب است که با دکتر متخصص خود مشورت کنید و در صورت لزوم از او بخواهید که سمعک شما را مجددا تنظیم کند.
البته استفاده از سمعک در روزهای اول سخت است. گاهی ممکن است شما صداهای معمولی را نیز بسیار بلند بشنوید و گوشتان اذیت شود. دلیل این پدیده این است که مغز شما باید فیلتر کردن صداهای بلند را مجددا یاد بگیرد که این مشکل، بعد از چند هفته استفاده مداوم از سمعک رفع می شود.

 

سردرد و وزوز گوش

 

سوزش و درد  پوست 

اگر سمعک شما درست تنظیم نشده باشد، استفاده از آن ممکن است بسیار ناراحت کننده بوده و با اذیت شدنتان همراه باشد. مثلا اگر سمعک نامرئی شما خیلی تنگ باشد یا درست روی گوشتان تنظیم نشده باشد ممکن است باعث سوزش، درد شدید و ناراحتی در آن بخش گوش شما شود. البته این را هم باید در نظر گرفت که اگر سمعک شما شل تنظیم شود هم باعث جدا شدن از گوش یا منجر به صدای سوت سمعک می شود.

تنظیم کردن اشتباه سمعک باعث می شود که در صداهایی که می شنوید تداخل ایجاد شود و فیدبک صوتی بوجود بیاید. پس برای جلوگیری از این عوارض استفاده از سمعک، دقت کنید که سمعک شما به بهترین نحو ممکن نصب شده باشد. 

خارش در مجرای گوش 

این موضوع انقدر آزار دهنده و بد است که شما را تحریک می کند که سمعکتان را از گوشتان خارج کنید تا بتوانید گوشتان را بخارانید. از شما می خواهیم که این کار را نکنید. هرچیزی که وارد گوش شما بشود، حتی اگر انگشت خودتان هم باشد، باعث تجمع واکس یا جرم گوش می شود و در بدترین حالت ممکن است به پرده گوش شما آسیب جدی وارد شود. راه حل این موضوع کمی تحمل کردن است و اینکه اطمینان حاصل کنید که سمعکتان تمیز است. در صورت تمیز بودن سمعک معمولا خارش بوجود نمی آید.

کیفیت و شدت نامطلوب صدا 

صدای سمعک اگر بیش از اندازه زیاد یا کم باشد، باعث می شود نتوانید به درستی از سمعکتان استفاده کنید و این یکی از عوارض استفاده از سمعک است که خیلی مواقع ممکن است بوجود بیاید. بذارید اینطوری به شما بگوییم که کم شنوایی هرکسی با شخص دیگر فرق می کند و تنظیم سمعک باید نسبت به میزان کم شنوایی شما که پس از انجام شنوایی سنجی توسط متخصص مشخص شده، تنظیم بشود. سعی کنید برای جلوگیری از این مشکل از سمعک های هوشمند که قابلیت کنترل صدا را دارند استفاده کنید.

فیدبک یا سوت کشیدن سمعک 

سمعک هایی که از کیفیت خوبی برخوردار نباشند یا درست تنظیم نشده باشند ممکن است یکی از عوارض استفاده از سمعک را بوجود بیاورند. این عارضه سوت کشیدن سمعک یا فیدبک است که در مواقع خاصی ممکن است پیش بیاید. گاهی مواقع یکسری صدا ها وقتی وارد سمعک می شوند، در سیگنال های سمعک اختلال ایجاد می کنند و باعث کشیدن سوت در سمعک می شوند. تنظیم درست و بهینه سمعک می تواند این مشکل را نیز حل کند.

جلوگیری از عوارض سمعک 

شما می توانید با انجام اقداماتی عوارض استفاده از سمعک را کمتر کنید یا حداقل آن ها را کنترل کنید. به چند نکته ای که در این خصوص ارائه می دهیم توجه کنید.

  • تا جایی که می شود از سمعک های هوشمند استفاده کنید. بهتر است برای این انتخاب مهم ابتدا تست شنوایی انجام دهید و از متخصصان مشورت بگیرید.
  • از تنظیم بودن سمعکتان مطمئن شوید و برای تنظیم آن از یک متخصص گوش کمک بگیرید.
  • امکانات ایمنی سمعک را فعال بکنید.
  • سعی کنید همیشه سمعکتان تمیز باشد و در نگهداری آن کوشا باشید.
  • در آخر اینکه هر مشکلی که پیش آمد با متخصص گوش در میان بگذارید.

جلوگیری از عوارض سمعک

 

کنترل عوارض جانبی سمعک 

اینکه شما برای کم شنواییتان باید از سمعک استفاده کنید یک امر بدیهی است. اما همیشه در خرید سمعکتان دقت کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از آن ببرید. همانطور که می دانید در بازار انواع مختلف سمعک های هوشمند با امکانات بالا وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. این موضوع را هم در نظر داشته‌باشید که سمعک‌ها به‌طور کامل شنوایی را بهبود نمی‌بخشند، بلکه به شما کمک می‌کنند که بهتر بشنوید. این وسیله کمک درمانی مانند عینک برای چشم نیست، هم سیستم حساس تری دارد و هم ساختار پیچیده تری را در برمی گیرد. پس استفاده بهینه از آن را جدی بگیرید و همیشه با یک متخصص برای استفاده از سمعک در ارتباط باشید تا کمتر با عوارض استفاده از سمعک دست و پنجه نرم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *