عوارض استفاده از گوش پاک کن | چرا نباید استفاده کنیم؟

عوارض استفاده از گوش پاک کن

عوارض استفاده از گوش پاک کن

 

احتمالا درباره عوارض استفاده از گوش پاک کن چیز هایی شنیده اید. شاید هم تا به حال نمی دانستید که این وسیله می تواند به گوش شما آسیب بزند. در این مقاله قرار است به مضرات استفاده از گوش پاک کن بپردازیم که شما اگر تا به حال هم از این وسیله برای تمیز کردن داخل گوشتان استفاده می کردید، دیگر هیچوقت این کار را انجام ندهید. به این دلیل که این کار می تواند اثرات منفی غیر قابل جبرانی برای گوش شما داشته باشد. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

تمیز کردن گوش با گوش پاک کن

شاید از خودتان بپرسید که اگر تمیز کردن گوش با گوش پاک کن ضرر دارد پس اصلا این وسیله به چه دردی می خورد؟ مگر نام آن “گوش پاک کن نیست؟ سوال شما کاملا سوال درستی است و جواب آن این است که گوش پاک کن در واقع برای تمیز کردن قسمت بیرونی گوش می باشد و فرو بردن آن به داخل گوش می تواند عوارض بدی را برای گوش شما به همراه داشته باشد. این عوارض استفاده از گوش پاک کن به علاوه اهمیت بالایی که دارند کم هم نیستند و گاهی وقت ها جبران این عوارض یا ممکن نیست یا هزینه های زیادی برای شما دارد. گاهی حتی شما را ناچار به خرید سمعک می‌کند.

 

چرا از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش استفاده می کنیم؟

یکی از دلایلی که از گوش پاک کن استفاده می شود تمیز کردن گوش از سرومن یا موم گوش است. موم گوش یا سرومن ماده ای است که توسط غده های موجود در پوست قسمت های پوشیده از غضروف گوش خارجی تولید می شود. وظیفه این ماده محافظت از پرده گوش و مجرای گوش در برابر گرد و غبار، باکتری ها و سایر موارد دیگر است که تولید آن کاملا برای گوش لازم است.
به طور کلی تمیز کردن گوش برای حذف موم اصلا لازم نیست به این خاطر که گوش خود به صورت طبیعی تمیز می شود. اما گاهی برخی عوامل باعث می شوند که این موم گوش انباشته شود. خود همین انباشته شدن موم گوش یک عوارض استفاده از گوش پاک کن به شمار می رود زیرا گوش پاک کن موم را به داخل کانال گوش فشار می دهد و باعث انباشته شدن آن می شود.

 

چرا از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش استفاده می کنیم؟

 

گوش پاک کن چه ضرر هایی دارد؟ 

انباشته شدن جرم گوش 

از عوارض استفاده از گوش پاک کن همانطور که گفتیم فشار دادن و فرو بردن عمیق تر جرم گوش می باشد. استفاده از گوش پاک کن از پاک شدن طبیعی جرم یا موم گوش جلوگیری می کند و باعث تجمع آن در داخل گوش می شود. تجمعبیش از حد جرم گوش هم می تواند باعث علائم ناخوشایندی شود. این علائم عبارتند از:
-درد
-احساس پر شدن گوش
-شنوایی خفه شده

جراحت های گوش پاک کن 

یکی دیگر از عوارض استفاده از گوش پاک کن آسیب به ساختار های گوش میانی است. یکی از این آسیب ها هم که بسیار خطرناک و جدی است، پارگی پرده گوش می باشد. در سال 2017 تحقیقی نشان داد که آسیب های مربوط به گوش پاک کن در کودکان بین سال های 1990 تا 2010 به چه صورت است. آن ها فهمیدند که 73 درصد از آسیب های گوش، به خاطر استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش است. تحقیق دیگری نشان داد که 80 مورد از پارگی پرده گوش را بررسی کرد و به همین نتیجه دست پیدا کرد. پارگی پرده گوش می تواند باعث خروج خونابه شود. این چنین آسیب‌ها نیاز به انجام شنوایی سنجی جهت معاینه شنوایی فرد دارد.

عفونت گوش 

گفتیم که جرم گوش به به دام انداختن و کند کردن رشد باکتری هایی که وارد کانال گوش شما شده اند کمک می کند. حال استفاده از گوش پاک کن اما باعث می شود که این جرم های گوش باکتری ها بیشتر وارد گوش شوند و گوش ما عفونت کند. همانطور که در مقاله های قبلی هم گفتیم عفونت گوش عوارض بسیار آزار دهنده ای دارد و می توانند باعث اختلالات شنوایی زیادی شوند.

وجود جسم خارجی در گوش

به طور کلی وارد شدن هر نوع جسم خارجی در گوش می تواند به طرز بدی آسیب زا باشد. از دیگر عوارض استفاده از گوش پاک کن این است که ممکن است قسمتی از نوک گوش پاک کن از سر آن جدا شود و به داخل گوش شما برود. این مشکل باعث ناراحتی و درد بسیاری می شود و گاهی نتیجه آن بسیار وحشتناک تر هم هست و ممکن است باعث کاهش شنوایی شما نیز بشود. درصورت بروز مشکلاتی نظیر اینگونه دردها فورا به متخصص مراجعه کرده و تست شنوایی انجام دهید.
یک تحقیق بین المللی در این رابطه، بیمارانی را بررسی کرد که به دلیل وجود جسم خارجی در گوش به اتاق اورژانس مراجعه می کنند. به طبع گوش پاک کن یکی از رایج ترین اجسام خارجی در این تحقیق به شمار می رفت.

 

وجود جسم خارجی در گوش

 

در صورت احساس درد ناشی از عوارض استفاده از گوش پاک کن چه کنیم؟

در درمان کوتاه مدت شما می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. این دارو ها شامل ایبوپروفن یا استامینوفن می شوند که به تسکین درد کمک می کنند. اگر این درد گوش پس از 3 روز مراقبت خانگی از بین نرفت، بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و موضوع را با او در میان بگذارید.
اگر از یک گوش پاک کن استفاده کردید و بعد از آن احساس درد شدید و ناگهانی کردید یا علائم دیگری مقل خفه شدن شنوایی یا سوت کشیدن گوش داشتید، باید حتما سریع به پزشک متخصص مراجعه کنید و موضوع را با وی در میان بگذارید. اگر مواردی مانند خون ریزی بر اثر گوش پاک کن و خروج خونابه را مشاهده کردید هم، سریعا نزد متخصص گوش مراجعه بروید تا آسیب از آن چیزی که هست شدیدتر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *