بررسی عوارض تست abr برای نوزادان و کودکان

عوارض تست abr

عوارض تست abr چیست ؟ زمانی که یک نوزاد به دنیا می آید تست های زیادی روی آن انجام می دهند تا سلامت او را بررسی کنند‌. تست abr نوعی تست است که برای کودکان زیر شش ماه لحاظ می شود. با تست abr توانایی شنوایی کودکان زیر شش ماه را تست می کنند‌. در واقع متخصصین بهترین راه برای تشخیص کم شنوایی در کودکان را تست abr می دانند. در این مقاله می خواهیم در رابطه با بررسی عوارض تست abr صحبت کنیم.

عوارض تست abr

آیا باید نگران عوارض تست abr باشیم ؟ به طور کلی گوش انسان دارای سه قسمت است : گوش داخلی ، گوش میانی و گوش خارجی. تست abr در واقع نشان می دهد که گوش داخلی ، حلزون گوش و مسیر های مغزی کار خود را انجام می دهند. این تست و آزمایش را به AEP نیز می شناسند که به آن پتانسیل برانگیخته گوش می گویند. به طور کلی این آزمایش مربوط به کسانی می شود که غربالگری شنوایی معمولی را نمی توانند انجام دهند.

این آزمایش بیش تر مخصوص قشر کودکان و نوزادان می باشد. تست abr این کمک را به جامعه انسانی می کند که مشکل شنوایی را در مغز و مسیر مغز بررسی کند. برخی از والدین نگران عوارض تست abr هستند در صورتی که این نوع از تست شنوایی سنجی هیچ آسیبی برای فرزند آن ها به همراه ندارد. اگر بعد از انجام این نوع از تست شنوایی سنجی متوجه مشکلی در شنوایی کودک شدیم و نتوانستیم که با روش های معمول اقدام به درمان آن کنیم باید خرید سمعک بر اساس نظر متخصص انجام شود. واقعیت این است که تمام کودکان و نوزادان نیاز به خرید سمعک ندارند.

زمان مناسب تست abr

بسیاری از شما فکر می کنید که کودکتان با انجام  تست abr دچار عوارض خاصی می شود. به همین دلیل در بیمارستان زمانی که یک نوزاد تازه متولد شده است شاید نگذارید که تست abr از او گرفته شود. ممکن است در بیمارستان از نوزاد تازه متولد شده این تست گرفته نشود یا این که احساس می کنید کودکتان کم شنوا است. در این زمان انجام تست abr امری ضروری می باشد. تست abr مشخص خواهد کرد که شنوایی فرد به چه صورت است و مشکل آن از چه بخشی در بدن می باشد. به طور کلی دو نوع  کاهش شنوایی داریم که تست abr آن ها را مشخص می کند. پس برای تشخیص نوع کاهش شنوایی از انجام این تست شنوایی سنجی نترسید زیرا چیزی به نام عوارض تست abr برای کودکان شما وجود ندارد. در این فقط سیگنال های غیر عادی در مغز و شنوایی کودک مورد بررسی قرار می گیرد و سپس با استفاده از تفسیر نوار گوش اقدام به بررسی مشکلات موجود خواهیم کرد.

انواع کاهش شنوایی کدامند ؟

  • کاهش شنوایی از نوع انتقالی

زمانی که در انتقال صدا از گوش خارجی ( بخشی که اول صدا در آن جا جمع می شود )  به گوش داخلی مشکلی وجود داشت در واقع می گوییم فرد دچار کاهش شنوایی انتقالی می باشد. این نوع از کم شنوایی به عنوان رایج ترین نوع آن شناخته می شود که برخی از افراد نیاز به خرید انواع سمعک پیدا خواهند کرد اما برخی دیگر با استفاده از درمان های عادی به روال معمولی خود باز می گردند.

  • کاهش شنوایی حسی – عصبی

زمانی که اختلالی در عصب گوش داخلی به سمت مغز وجود داشته باشد می گوییم فرد دچار کاهش شنوایی حسی – عصبی و عدم سلامت شنوایی می باشد. درون گوش داخلی سلول های ریز حلزونی موجود می باشند که همانند یک مسیر عصبی در گوش داخلی عمل می کنند. اگر مشکلی در رابطه با این سلول ها موجود باشد، فرد دچار کاهش شنوایی از نوع حسی – عصبی می شود. کاهش شنوایی حسی – عصبی در پانزده درصد کودکان مبتلا به میکروشیا موجود است.

کاهش شنوایی حسی - عصبی

 

تغذیه قبل از تست abr

این مورد بستگی به سن کودک شما نیز دارد. اگر کودکی دارید که سن آن شش ماه یا کم تر از شش ماه می باشد نباید تا 4 ساعت قبل از تست abr به آن خوراکی جامد یا شیر و هم چنین شیر خشک بدهید. اگر کودکتان بالای شش ماه است نباید تا 6 ساعت به آن غذای جامد یا شیر و شیر خشک بدهید. زمانی که دو ساعت به تست abr مانده باشد باید به نوزاد مقدار زیادی آب و مایعاتی همچون آب سیب داده شود. معمولا برای انجام این تست در کودکان از داروی خواب آور استفاده می کنند. در نوزادان زیر شش ماه نیاز به داروی خواب آور نیست و باید مادران کودک را قبل از تست گرفتن بیدار نگه دارند تا در زمان تست نوزاد به راحتی بخوابد.

عوارض تست abr چیست؟

بسیاری از والدین این تفکر را دارند که عوارض تست abr بعد ها گریبان گیر فرزندشان خواهد شد. در رابطه با عوارض تست abr باید این نکته را گوشزد کرد که این تست بدون درد می باشد و همچنین هیچگونه عوارضی ندارد. در واقع باید این تست را انجام دهید تا کاملا از لحاظ شنوایی و مشکلاتی از این دست که کودکان دارد با خبر شوید و بتوانید با راهکار های درمانی مناسب باعث بهبود مشکلات فرزندتان شوید.

تست abr چگونه انجام می شود؟

حال که از بابت عوارض تست abr خیالتان راحت شد بهتر است که چگونگی تست گرفتن از نوزادان را بدانید. اولین کاری که در هنگام تست abr انجام می شود این است که کودک را می خوابانند. اگر کودک خواب نباشد می توان از یک آرام بخش برای خواباندن او استفاده کرد. این آزمایش کاملا بدون درد است و تنها دلیلی که می خواهند کودک را بخوابانند این است که بتوانند سیگنال های دقیقی را از سمت مغز دریافت کنند. کودکانی که سنشان بالای شش ماه باشد را معمولا با کلرال هیدرات آرام می کنند.

متخصص در این تست abr گوشی های کوچکی را در گوش کودک قرار می دهد. سپس الکترودهای کوچکی را در نزدیک گوش نوزاد و روی پیشانی قرار می دهد. مادامی که صداها از گوشی های کوچک درون گوش نوزاد به گوش او می رسد تغییرات الگوی موج مغز توسط دستگاه تجزیه و تحلیل می شود. این بود تمام کاری که در یک تست abr انجام می شود. پس خیالتان از بابت عوارض تست abr راحت باشد. تست abr معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد. البته که گاهی اوقات پیش می آید این زمان بیشتر هم شود. اگر کودک در طول آزمایش بیدار شود این زمان کمی طولانی تر خواهد شد. اگر پس از آزمایش کودکتان کمی خواب آلود بود یا اینکه کل روز را خوابید نگران نباشید، این از علائم پس از تست abr می باشد.

تست abr چگونه انجام می شود؟

نتیجه گیری !

تست abr برای سنین مختلف انجام می شود اما این تست بیشتر برای نوزادان رایج می باشد. در تست abr  بخش شنوایی در مغز یا مسیر عصبی که صدا را به مغز می رساند را بررسی می کنند تا کم شنوا بودن نوزاد معلوم شود. در رابطه با عوارض تست abr بسیاری اشتباه فکر می کنند. اغلب والدین این اعتقاد را دارند که تست abr دارای مشکلات و عوارضی در آینده برای فرزندشان می باشد. این طرز فکر غلط است و این تست کاملا بدون درد و به راحتی انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *