عوارض کم شنوایی چیست ؟

عوارض کم شنوایی

عوارض کم شنوایی

اطلاع از عوارض کم شنوایی جزو مهمترین نکات در خصوص سلامت جسم یا شنوایی شما است که می تواند کمک بسیاری در پیشگیری از برخی خطرات احتمالی نظیر از دست دادن شنوایی باشد. کم شنوایی، جزو یکی از حس های پنج گانه انسان و البته مهم ترین حس است. حال این شنوایی ممکن است گاهی در برخی از افراد دچار مشکل شود که بایستی حتما آن را پیگیری کرد. درواقع گوش شما با دریافت اصوات اطراف و در نتیجه پردازش آن ها، موجب شنوایی می شود. ولی در صورت مشکل شنیدن برای فرد باید حتما سریع پیگیر این شرایط شود تا دچار عوارض کم شنوایی نشود.

چرا باید عوارض کم شنوایی را جدی بگیریم؟

عوارض کم شنوایی چیست ؟ گاهی ممکن است در سیستم شنوایی انسان اختلال ایجاد شود که قطعا، در زندگی شخصی افراد بسیار تاثیر می گذارد. این عوارض حتی باعث انزوا و گوشه گیری افراد می شود که روح و روان آن را تحت تاثیر قرار می دهد. کم شنوایی نتیجه بروز مشکل یا اختلال در عملکرد يک يا هر دو گوش است که اغلب در بین سالمندان شیوع دارد که اگر به موقع مورد بررسی قرار بگیرند از بروز خطرات احتمالی بیشتر جلوگیری می شود. شاید برای بسیاری از شما پیش آمده که گاهی صداهایی را به طور ناگهانی می شنوید یا داخل گوشتان صدای وزوز می آید حتی گاهی نیز گوشتان می گیرد، این موارد همگی می تواند شامل عوارض کم شنوایی باشد. حال جهت کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر بهتر است ادامه مطالب را با دقت بخوانید.

انواع عوارض کم شنوایی

کم شنوایی یکی از مشکلات شایع در بین افراد جامعه است که عوارض کم شنوایی باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز می شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • مشکلات درک گفتار

افرادی که با مشکل کم شنوایی دست و پنجه نرم می کنند قادر به تشخیص درست کلمات و جملات نیستند.

  • کاهش امید به زندگی

این دسته از افراد به مرور زمان انگیزه و امید خود را از دست می دهند. زیرا ارتباط آن ها با افراد دیگر تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

  • احساس پری در گوش

یکی از رایج ترین مشکلات و عوارضی که در این زمینه وجود دارد احساس سنگینی یا پری در گوش است. اگر احساس می کنید گوشتان پر است سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا می تواند مشکلات عدیده ای را در آینده به وجود آورد.

  • وزوز گوش

اکثر افرادی که با مشکل کم شنوایی مواجه هستند از وزوز گوش رنج می برند. بروز صدای ناگهانی مانند وزوز می تواند تمرکز افراد را در حین کار از بین ببرد و از طرفی دیگر می تواند کیفیت شنوایی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از مشاغل دارای حساسیت زیادی هستند و این افراد نباید در این زمینه ها فعالیت داشته باشند. به طور مثال خلبان ها !

  • انزوای اجتماعی

اینگونه افراد دیگر مایل به حضور فعال در اجتماعات و حتی مهمانی های خانوادگی نیستند؛ چرا که از مشکل کم شنوایی خود خجالت می کشند. در بسیاری از مواقع مجبور هستند از طرف مقابل بخواهند تا حرفشان را تکرار کنند و این امر برای آن ها نا خوشایند خواهد بود.

انزوای اجتماعی

  • سرگیجه و عدم تحرک

یکی دیگر از بدترین عوارض کم شنوایی در برخی از افراد کم شنوا سرگیجه و عدم تحرک است که از طریق تست شنوایی مشخص می شود. تست شنوایی سنجی با متدهای مختلفی انجام می شود که انتخاب آن بر اساس تشخیص ادیولوژیست ، سن بیمار و … تعیین می شود. به طور مثال نوزادانی که از کم شنوایی رنج می برند باید از تست شنوایی سنجی abr استفاده کنند. اما بزرگسالان قادر به استفاده از متدهایی مانند تون خالص نیز هستند.

  • خستگی شنیداری

خستگی شنوایی نیز از عوارض کم شنوایی است که حوصله افراد و قدرت شنیداری را نسبت به قبل کاهش می دهد. این افراد که غالبا جزو سالمندان محسوب می شوند توان و تحمل خود را در ارتباطات اجتماعی از دست خواهند داد و اغلب مواقع دچار بی حوصلگی خواهند شد.

علائم کم شنوایی

همانگونه که اشاره شد، کم شنوایی یک نوع بیماری است که برخی از افراد از آن رنج ‌می برند و حتی به مرور زمان ممکن‌ است وخیم تر شود. شما با شناخت عوارض کم شنوایی و علائم و نشانه های آن می توانید به راحتی از بروز خطرات جدی تر جلوگیری کنید. اگرچه گاهی کم شنوایی مادرزاد است اما در بسیاری از مواقع نیز، به طور ناگهانی رخ نمی دهد. ممکن است در یک پروسه طولانی مدت و حتی در طول چندین سال این اتفاق انجام شود. توجه داشته باشید که کاهش شنوایی می تواند در عرض کمتر از 72 ساعت به صورت ناگهانی رخ دهد که به کم شنوایی یا کری ناگهانی شهرت دارد.

البته باید اقدامات درمانی نیز سریع تر انجام شود تا مبادا مشکلات جدی تری به وجود آید. با شنوایی سنجی می توانید به موقع از مشکل شنوایی و حتی میزان سطح آن اطلاع پیدا کرده و به درمان آن بپردازید.

اما هنگامی که با کسی صحبت می کنند، صدای آن شخص به طور “من و من” شنیده می شود و گویا که آن ها زیر لب زمزمه می کنند. این گزینه از شایع ترین علائم و نشانه های کم شنوایی است و حتی شما می توانید صحبت کردن او را بشنوید؛ اما قادر نیستید کلمات و گفتار را به خوبی تشخیص دهید. همچنین درک برخی از گفتگوها در محیط های پر سروصدا و شلوغ برایتان سخت است. صدا رسانه هایی چون تلویزیون را بیش از اندازه بلند می کنید.

علائم کم شنوایی

برخی از روش های درمان کم شنوایی

در بخش قبل اشاره کردیم که کم شنوایی مختص سالمندان نیست. نوزادان ، کودکان و جوانان نیز می توانند دچار این مشکل شوند. به همین دلیل نوزادان در بدو تولد تست غربالگری می دهند. این تست غالبا در بیمارستان انجام می شود.  عوارض کم شنوایی نیز این افراد را دچار سردرگمی و اضطراب می کند. اما این بیماری به روش های مختلفی قابل درمان است. معمولا خرید سمعک یک نوع شیوه ی درمان کاهش شنوایی می باشد. اما توجه داشته باشید که در انتخاب نوع  درمان کم شنوایی، عوامل مختلفی چون مشخصات جسمی و سلامتی شما و حتی سطح شنیداریتان بستگی دارد. حتی گاهی با جراحی می توان این مشکل را برطرف نمود و در صورتی که با جراحی این عوارض رفع نشد آن وقت است که برای بسیاری از افراد سمعک تجویز می شود. بعد از خرید سمعک باید تنظیمات مربوط به آن توسط متخصص انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *