بررسی عوامل موثر بر خرابی سمعک

عوامل موثر بر خرابی سمعک

عوامل موثر بر خرابی سمعک

در این مقاله قصد داریم عوامل موثر بر خرابی سمعک را مورد بررسی قرار دهیم. سمعک یک وسیله بسیار مهم برای کم شنوایان است و مسلما مراقبت کردن از آن یک امر بسیار ضروری است. سمک خیلی مواقع ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرد و عوامل زیادی باعث خرابی آن هستند. در این مقاله قصد داریم این عوامل را شناسایی کنیم و راه حل های کاربردی برای آن ها ارائه دهیم تا سمعک های شما کمتر در معرض خرابی قرار بگیرند. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

مراقبت از سمعک

شما از زمانی که سمعکتان را خریداری می کنید، سمعک همیشه در معرض آسیب هست. پس بهتر است به بهترین نحو ممکن تلاش کنید که از آن مراقبت کنید. عوامل موثر بر خرابی سمعک به طور کلی زیاد هستند و این عوامل تقریبا دلیل خرابی خیلی از لوازم الکترونیکی دیگر هم می باشند. فرقی نمی کند که سمعک شما از چه نوعی باشد، به هر صورت شما باید تا جایی که می توانید سمعکتان را از این نوع محیط ها دور کنید. ابتدا، این عوامل را بیان خواهیم کرد و سپس راهکار هایی را برای آن ها ارائه می دهیم. در نظر داشته باشید که شما از روز اول خرید سمعک باید به اسن نکات توجه داشته باشید.

چه عواملی باعث خرابی سمعک می شود؟

رطوبت

یکی از مواردی که به جد باعث خرابی سمعک می شود، رطوب است. سمعک شما باید از محیط نم دارد و دارای رطوبت به طور کلی دور باشد. مثلا شما هرگز نباید سمعک خود را در جایی مانند حمام بگذارید چون در همچین محیط هایی رطوبت به سادگی داخل سمعک نفوذ می کند و اجزای داخلی سمعک را خراب می کند. رطوبت یکی از عوامل موثر بر خرابی سمعک است که حتما باید به آن توجه کنید.

خرابی باتری 

یکی دیگر از عوامل موثر بر خرابی سمعک که خیلی هم شایع است، خرابی باتری سمعک می باشد. درست است که برای سمعک های پشت گوشی باتری های قابل شارژ به بازار آمده اند اما باز هم سمعک های نامرئی همچنان باتری های یکبار مصرف دارند که باید از آن ها محافظت شود. باتری سمعک به هر دلیلی مانند تماس طولانی مدت با پوست انسان و رطوبت می تواند آسیب ببیند و در نتیجه این آسیب را به سمعک هم منتقل کند.

جرم یا وکس گوش 

از دیگر عوامل موثر بر خرابی سمعک جرم یا وکس گوش است. این عامل یک عامل تقریبا اجتناب ناپذیر است و گوش همیشه در معرض جرم و وکس قرار دارد. این جرم ممکن است به سمعک نفوذ کند و عملکرد های آن را مختل کند. برای اینکه این اتفاق نیافتد باید به تمیزی گوشمان اهمیت بیشتری بدهیم و قبل از استفاده از سمعک حتما گوشمان را تمیز کنیم.

ضربه فیزیکی 

یکی از ساده ترین عوامل موثر بر خرابی سمعک ضربه فیزیکی است که همیشه ممکن است سمعک در معرض آن باشد. خیلی از لوازم و وسایل با ضربه فیزیکی آسیب می بینند اما خب سمعک یک وسیله کوچک است که ممکن است گاهی ما حواسمان نباشد که آن را در معرض آسیب قرار می دهیم. چاره این است که از سمعک به خوبی مراقبت کنیم و زمانی که از آن استفاده نمی کنیم آن را در جعبه اش قرار دهیم و یک جای امن و خشک نیز برای نگهداری آن انتخاب کنیم.

تغییرات در کانال گوش 

به مرور زمان ممکن است شکل مجرای گوش شما تغییر کند. عوامل زیادی مانند چاث یا لاغر شدن، کهولت سن و رشد در سنین مختلف روی این موضوع تاثیر می گذارند. این موضوع باعث می شود سمعک روی گوش شما سوار نشود و این امر باعث سوت کشیدن گوش می شود.

 

تغییرات در کانال گوش

 

 

اگر سمعک خراب شد چه کاری باید انجام دهیم؟

نگهداری از سمعک نیازمند تلاش بسیاراست و این موضوع برای سمعک های نامرئی بیشتر هم صدق می کند. زمانی که سمعک داخل گوشی خراب می شود اولین کاری که شما باید انجام دهید چک کردن فیلتر سمعک است. اگر فیلتر سمعک جرم گرفته بود باید آن را تعویض کنید. سپس قسمت میکروفون را چک کنید که چیزی در آن نفوذ نکرده باشد.
برای پیشگیری از این موارد بهتر است هرچند وقت یکبار سمعکتان را به خوبی تمیز کنید که این مشکل پیش نیاید و نیاز به رفع آن نباشد. گاهی افراد برداشت اشتباه از این موضوع داشته و مجدد به متخصص مراجعه کرده و تست شنوایی انجام میدهند.
اگر از سمعک پشت گوش استفاده می کنید ممکن است علت خرابی آن گرفتگی تیوب قالب سمعک باشد که به کم شدن صدا منجر می شود. هچنین مسدود شدن دریچه های میکروفون هم می تواند باعث خرابی سمعک شود که با چک کردن این دو مورد شما می توانید برای درست کردن خرابی سمعک اقدام کنید.

در چه مواردی سمعک ممکن است آسیب بیشتری ببیند؟ 

شرایطی هستند که عوامل موثر بر خرابی سمعک را تشدید می کنند. مثلا شما زمانی که از سمعک در محیط های مرطوب مثل حمام، استخر و سونا استفاده می کنید احتمال خرابی سمعک را به شدت بالا می برید. همچنین حواستان باید باشد که در هنگام سشوار کشیدن، استفاده از اسپری مو و هنگام سی تی اسکن و MRI از سمعک استفاده نکنید و آن را در جای امن قرار دهید.

چگونه عوامل موثر بر خرابی سمعک را کاهش دهیم؟ 

برای اینکه عوامل موثر بر خرابی سمعک را کاهش دهیم می توانیم چند اقدام مهم را انجام دهیم. همانطور هم که می دانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است پس این موارد می توانند برای خراب نشدن سمعک شما مفید باشند.
-حفاظت و نگهداری درست از باتری سمعک
-تمیز کردن باتری با دست تمیز
-دور نگه داشتن سمعک از محیط های مرطوب
-چک کردن تنظیمات سمعک
-مشورت درباره سمعک با متخصص گوش
-خاموش کردن سمعک هنگامی که نمی خواهیم از آن استفاده کنیم
-تمیز نگه داشتن گوش برای نفوذ نکردن جرم یا وکس به گوش
-باز کردن درب باتری در هنگامی که از آن استفاده نمی کنیم برای جریان یافتن هوا
-در هنگام خواب و استراحت حتما سمعکتان را خاموش کنید در جعبه قرارش دهید

بعد از ذکر تمام موارد لازم است یادآوری کنیم؛ حتی اگر تمام موارد را رعایت کرده و بسیار مراقب سمعک خود هستید، باید طبق تاریخ به متخصص مراجعه کرده و شنوایی سنجی انجام دهید. این امر لازمه سلامت گوش شماست.

 

چگونه عوامل موثر بر خرابی سمعک را کاهش دهیم؟

 

 

طول عمر سمعک چقدر است؟ 

جدا از تمام این مسائل این موضوع را هم باید مدنظر داشته باشیم که هر سمعکی طول عمر خودش را دارد. هرچقدر هم شما به خوبی از سمعکتان مراقبت کنید، فقط دارید طول عمر آن را بیشتر می کنید و بالاخره یک روز سمعکتان خراب می شود و باید از سمعک دیگری استفاده کنید. طول عمر مفید سمعک چیزی بین 5 تا 7 سال است که با توجه به مدل آن این طول عمر تغییر می کند.
در آخر باید بگوییم که طول عمر سمعک، کاملا بستگی به سبک زندگی شما و میزان مراقبت و نگهداری از سمعکتان دارد. پس نکاتی که به شما گفتیم را رعایت کنید و سمعکتان را از معرض آسیب دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *