غربالگری شنوایی کودکان چگونه انجام می شود؟

غربالگری شنوایی کودکان

غربالگری شنوایی کودکان

خوشبختانه در سال های اخیر غربالگری شنوایی کودکان در بدو تولد و در بیمارستان انجام می شود. اگر شنوایی سنجی و غربالگری کودک در بدو تولد انجام نشود قطعا موجب پنهان ماندن مشکلات شنوایی کودک تا سنین بالاتر خواهد شد. در این مطلب قصد داریم شما را با جوانب مختلف غربالگری شنوایی کودکان و نکات مهم درباره آن آشنا کنیم.

دلیل اهمیت غربالگری شنوایی کودکان چیست؟

غربالگری شنوایی کودکان یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به واسطه آن بیماری ها و اختلالات شنوایی در بدو تولد شناسایی می شوند. در برخی از موارد شاهد وجود بیماری های نادر در کودک هستیم که عوارض آن می تواند در قالب کم شنوایی بروز کند.  اگر این اختلالات زود تشخیص داده شوند می توان با درمان مناسب مثل خرید سمعک تا حد زیادی به بهبود آن ها کمک کرد. غربالگری شنوایی کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است و ارتباط مستقیمی با کیفیت قوه شنیداری او خواهد داشت. کم شنوایی به دو شکل یک طرفه و دو طرفه بروز می کند. در مطالب گذشته شما را با شنوایی یک طرفه یا تک شنوایی آشنا کردیم و گفتیم که وجود این بیماری سبب می شود تا فرد نتواند منبع صدا را به خوبی تشخیص دهد و تعادل خود را حفظ کند.

کودکانی که به دلایل مختلف از جمله سهل انگاری از آن ها تست شنوایی گرفته نمی شود کیفیت زندگی آن ها به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این کودکان قادر به برقراری ارتباط به نحو صحیح نیستند و نمی توانند با همسالان خود ارتباط مناسبی برقرار کنند. علاوه بر این شاهد افت کیفیت در یادگیری، مشکلات گفتاری ، رشد زبان و … نیز خواهیم بود.

نحوه انجام غربالگری شنوایی کودکان

نحوه انجام غربالگری شنوایی کودکان

برخی از والدین این باور غلط را دارند که انجام تست های مختلف از جمله تست غربالگری برای کودک عوارض ، درد و … را به دنبال دارد. در صورتی که این تست ها بدون هیچ عارضه و درد انجام می شوند. فقط کافیست تا یک هدفون بر روی گوش کودک قرار داده شود تا به واسطه ارسال امواج صوتی ، سیگنال های مغزی او مورد بررسی قرار گیرد. کودکان در هنگام انجام این تست باید کاملا آرام باشند تا نتیجه تست به خوبی نمایان شود.

انواع تست غربالگری

تست مبتنی بر تقویت دیداری

تست شنوایی سنجی مبتنی بر تقویت دیداری یا بصری برای کودکانی مناسب است که در سنین 6 ماه تا 2.5 سال قرار دارند. کودک در هنگام اجرای این تست باید بر روی صندلی یا بر روی پای والدین بنشیند. در این شرایط یک صدا پخش می شود و با واکنش کودک مواجه می شویم. باید برای تقویت واکنش ها از یک شی دیداری مانند روشن شدن صفحه کامپیوتر یا هدیه دادن استفاده کنیم. هنگامی که بین صدا و دریافت هدیه ارتباط برقرار شد، در امواج صوتی و فرکانس آن تنوع ایجاد می کنیم و به تدریج صداها را آرام تر می کنیم. هر چه صدا آرام تر باشد و کودک هنوز قادر به واکنش باشد به معنای کیفیت قوه شنیداری او خواهد بود. اما اگر با آرام شدن فرکانس های صوتی شاهد عدم واکنش کودک بودیم به این معنی است که او در شنیدن صداهایی با آستانه کم ، دچار مشکل است و باید راه های درمانی مانند دارو ، جراحی ، خرید سمعک و … را امتحان کنیم.

تست شنوایی مبتنی بر بازی

تست شنوایی سنجی مبتنی بر بازی برای کودکانی مناسب است که در سنین 1.5 تا 5 سال قرار دارند. زیرا به خوبی می توانند بازی های مختلف را انجام دهند. در این تست یک صدا از طریق بلندگو یا میکروفن برای کودک پخش می شود و از او می خواهیم به محض شنیدن صدا، یک کار خاص را انجام دهد. به طور مثال او به محض شنیدن صدا باید توپ را درون سطلی که مقابل او قرار دارد بیندازد. آستانه صدا در این تست نیز مانند تست قبلی است و به تدریج کاهش پیدا می کند تا میزان واکنش کودک بررسی شود. غربالگری شنوایی کودکان از طریق بازی می تواند کمک زیادی به تشخیص بیماری کند.

انواع تست غربالگری

تست شنوایی تون خالص

تست شنوایی سنجی تون خالص از جمله تست هایی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان انجام می شود. اجرای این تست در کودکان باید قبل از سنین مدرسه باشد. میزان اعتبار تست تون خالص به قدری زیاد است که می تواند پایه و اساس سایر تست ها مطرح شود. در این تست صداها با امواج و فرکانس های مختلفی پخش می شوند. این صداها از طریق یک هدفون که بر روی گوش های کودک قرار گرفته پخش خواهد شد. سپس از او می خواهیم به محض شنیدن هر کدام از صداها دکمه را فشار دهد. تغییر آستانه فرکانس ها در این تست نیز انجام می شود.

تست هدایت استخوانی

تست شنوایی سنجی هدایت استخوانی جزو تست هایی محسوب می شود که می توان آن را به دو روش انجام داد. روش اول که بسیار متداول است استفاده از هدفون و بلندگو می باشد. اما روش دوم بکارگیری از تولید کننده لرزش است که در پشت گوش قرار داده می شود. این دستگاه قادر است امواج و سیگنال های صوتی را به شکل مستقیم و از راه استخوان های سر به گوش داخلی رسانده و مشکلات شنوایی تشخیص داده شود.

تست تمپانومتری

از تست تمپانومتری به منظور بررسی و ارزیابی پرده گوش و میزان انعطاف آن استفاده می شود. قطعا برای بهتر شنیدن باید پرده گوش از انعطاف کافی برخوردار باشد. در شرایطی که تجمع مایعات در پشت پرده به وجود آید انعطاف خود را از دست می دهد و شنوایی با مشکل مواجه خواهد شد. به منظور اجرای این تست یک عدد لوله پلاستیکی نرم وارد گوش کودک می شود و هوا را به آرامی درون لوله می فرستیم تا صدا توسط بلندگویی که در آن تعبیه شده پخش شود. صدایی که از درون گوش پس زده می شود اندازه گیری شده و بر اساس آن می توان  روش های درمانی را انتخاب کرد. در مطالب گذشته به طور مفصل شما را با تست تمپانومتری و زوایای مختلف آن آشنا کردیم و اشاره کردیم که این تست می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای تشخیص مشکلات شنیداری استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *