فیلتر سمعک چیست ؟ | کاربرد فیلتر سمعک

فیلتر سمعک

فیلتر سمعک

یکی از مهمترین بخش ها اجزای سمعک، فیلتر سمعک به شمار می رود. همانطور که می دانید سمعک از ساختار پیچیده ای دارد و از اجزا و بخش های متفاوتی تشکیل شده است که یکی از این اجزا، فیلترسمعک می باشد. در این مقاله قصد داریم بیشتر با این قطعه آشنا بشویم و به علاوه کارکرد های آن، انواع آن را هم مورد بررسی قرار دهیم و نحوه تعویض آن را هم برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

وکس گارد چیست؟

 

فیلتر سمعک یا نام دیگر آن وکس گارد(Wax Guard) یکی از لوازم های جانبی سمعک است که برای حفاظت از بلندگوی سمعک در برابر آلودگی، جرم گوش و رطوبت طراحی شده است. این قطعه یک محافظ پلاستیکی کوچک که وجود این قطعه در سمعک بسیار مهم و حیاتی است چرا که هرچیزی که داخل سمعک بشود(خواه گرد و خاک باشد و خواه رطوبت و جرم)، می تواند برای سمعک آسیب زا باشد کارکرد درست سمعک را از آن بگیرد. اگر هم این آلودگی ها وارد سمعک و بلندگوی سمعک بشوند، شما مجبور هستید که یا بلندگو را تعمیر و یا آن را تعویض کنید که هم وقت شما را می گیرد و هم هزینه اضافی بر روی دستتان می گذارد.

کارکرد وکس گارد چیست ؟ 

فیلتر سمعک یا همان وکس گارد طوری طراحی شده است که اجازه ورود صدا به سمعک را بدهد اما جلوی عبور اجسام خارجی را بگیرد تا آسیبی به سمعک وارد نشود. همه سمعک ها تقریبا به این قطعه نیاز دارند اما فیلتر برای سمعک های داخل گوشی، سمعک های نامرئی و سمعک های RIC کاملا ضروری است. به این خاطر که این نوع سمعک ها درون گوش ما قرار می گیرند و در تماس مستقیم با جرم گوش ما هستند، پس حتما باید قطعه ای وجود داشته باشد که جلوی ورود این جرم را بگیرد و از گوش محافظت کند.

انواع فیلتر سمعک 

فیلتر سمعک یک ابزار بسیار مهم و حیاتی برای محافظت و ماندگاری بیشتر سمعک است. این مورد مهم انواع مختلفی هم دارد که می خواهیم تک به تک آن ها را بررسی کنیم. انواع فیلترسمعک شامل فیلتر زیمنس، فیلتر نانو، فیلتر استارکی و فیلتر اتیکن می شود که بسته به نوع سمعکی که پس از انجام تست شنوایی و تجویز متخصص برای هر فرد متفاوت است. هر 4 مورد را در اینجا موشکافانه تر بررسی کنیم و کارایی هرکدام را برای شما شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

انواع فیلتر سمعک

فیلتر زیمنس 

فیلتر سمعک های زیمنس مانند فیلتر های رکستون و AM درون حلقه های گردان چرخشی قرار گرفته اند که با هر بار چرخیدن حیقه، یک فیلتر جدید ظاهر می شود. این فیلترهای زیمنس به طور اختصاصی برای سمعک های زیمنس طراحی شده اند و به جز سمعک‌های زیمنس شما در جای دیگری این فیلترها را نمی یابید. اگر انتخاب شما هنگام خرید سمعک زیمنس است باید گفت یکی از برندهایی که فیلتر قوی دارید را انتخاب کرده‌اید.

فیلتر نانو یا 8 میله 

فیلتر های نانو از انواع فیلتر سمعک، به میله های مشکی رنگی متصل شده که این میله ها شبیه به آچار عمل می کنند و فیلتر قدیمی را از سمعک خارج می کنند. پس از خارج کردن فیلترقدیمی، این میله ها فیلتر نو را بلافاصله وارد سمعک می کنند. می توان گفت تعداد این فیلتر ها در هر جعبه 8 عدد می باشد و اصلا به همین دلیل است که به آن فیلترسمعک هشت میله نیز می گویند. این نوع از فیلترهای سمعک را شما می توانید بیشتر در سمعک‌های برند های ریساند و ویدکس پیدا کنید.

فیلتر استارکی 

همانطور که از اسم این فیلترها هم مشخص است این فیلتر سمعک در سمعک های Starkey استفاده می شود که تنها و تها تفاوت آن ها با فیلترهای نانو اندازه آن هاست که این نوع فیلتر ها کمی بزرگتر هستند. این فیلتر ها به این صورت هستند که 8 عدد فیلتر متصل به میله های زرد رنگ درون هر جعبه قرار دارند و یک سمت میله خالی است و سر دیگر میله، فیلتر نو متصل می شود.

فیلتر اتیکن 

این نوع فیلترها هم همانطور که از نامشان پیداست در سمعک های اتیکن یافت می شوند اما استفاده آن ها به سمعک های اتیکن محدود نمی شود. سمعک‌های سونیک و برنافون هم از این فیلتر  استفاده می کنند. تنها تفاوت عمده این فیلتر با دیگر فیلتر ها این است که آچار تعویض این فیلتر بسیار کوچک است و در دو شاخه طراحی شده است. 

در پایان لازم است ذکر کنیم که  انتخاب سمعک شما باید پس از انجام شنوایی سنجی و با نظر متخصص انجام گیرد.

 

فیلتر اتیکن

 

چه زمانی باید وکس گارد را تعویض کنیم و این تعویض چگونه انجام می شود؟ 

زمان تعویض فیلتر سمعک کاملا به میزان جرم گوش و ساختار مجرای گوش بستگی دارد. به این صورت که مثلا بعضی از افراد فیلتر سمعکشان را هفته ای یکبار عوض می کنند، بعضی ها ماهانه فیلتر را عوض می کنند و بعضی ها هم بیشتر از یک ماه از یک فیلتر استفاده می کنند و نیاز به تعویض آن نمی بینند. این را باید بدانید که به محض اینکه متوجه تغییر شنوایی سمعکتان شدید، بهتر است که فیلترسمعک را عوض کنید.

طراحی فیلتر کل تولید کنندگان سمعک شبیه به هم است. پس تعویض فیلتر برای انواع مختلف سمعک قاعده مجزایی ندارد. در همه فیلترها یک میله باریک وجود دارد که در یک طرف آن یک فیلتر جدید سفید قرار دارد و طرف دیگر آن نیز نوک تیز است. هنگامی که نوک تیز میله داخل فیلتر قدیمی قرار می گیرد به آن متصل می شود. حال وقتی میله را از سمعک جدا کنیم، فیلتر قدیمی به آن وصل می شود و از سمعک جدا می شود. حالا با سمت دیگر میله، فیلتر جدید را درون سمعک قرار می دهیم و در صورت داشتن بینایی و مهارت هماهنگی چشم و دست، تعویض سمعک را به سادگی انجام می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *